Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Tsongov veľkolepý pocit medzi radosťou a smútkom

SITA|Publikované 27. jan 2008 o 16:34

MELBOURNE 27. januára (SITA) - Nenasadený Jo-Wilfried Tsonga sa 80 rokov po triumfe legendárneho Jeana Borotru mohol stať druhým francúzskym víťazom tenisových majstrovstiev Austrálie. V nedeľňajšom finále ...

MELBOURNE 27. januára (SITA) - Nenasadený Jo-Wilfried Tsonga sa 80 rokov po triumfe legendárneho Jeana Borotru mohol stať druhým francúzskym víťazom tenisových majstrovstiev Austrálie. V nedeľňajšom finále Australian Open v Melbourne však prehral, rovnako ako jeho krajan Arnaud Clément v sezóne 2001. Dvadsaťdvaročný rodák z Le Mans pred zrakom svojich rodičov, z Konga pochádzajúceho otca Didiera, bývalého hádzanára, a mamy Evelyne, ktorí prileteli naživo si vychutnať synovu životnú šancu, podľahol favorizovanému Srbovi Novakovi Djokovičovi za 186 minút 6:4, 4:6, 3:6, 6:7 (2).

"Ani neviem, či som teraz šťastný alebo smutný, ale pocit je to veľkolepý," skonštatoval miláčik publika Tsonga, ktorý sa v pondelok posunie z 38. priečky vo svetovom rebríčku ATP Entry o 20 miest nahor. "Pekné, pekné," pochvaľoval si semifinalista dvojhry chlapcov na južnej pologuli z rokov 2002 i 2003 a dodal: "Netvrdím, že čoskoro budem v hornej desiatke renkingu, ale víťazstvá nad Andym Murrayom, Richardom Gasquetom, Michailom Južným a v semifinále nad Rafaelom Nadalom mi určite dodali sebavedomie." Zverenec Erica Winogradského vyrastal po boku Gaela Monfilsa, bol svojho času druhý v juniorskom kombinovanom renkingu ITF a teraz sa v prípade triumfu mohol dostať na 9. pozíciu dlhodobého seniorského hodnotenia. "Som na seba hrdý, ale Novak dnes zahral neuveriteľne. Nebol som nervózny - bral som to ako každý deň tu predtým. Vychutnával som si atmosféru, pretože publikum bolo neskutočné. Mal som z toho zimomriavky a bláznivý pocit," uviedol zavalitý Francúz prirovnávaný k boxerovi Muhammadovi Alimu. Na margo dlhých prestojov medzi Djokovičovými podaniami vystrúhal bez nejakej pointy či verbálnej ponosy len mimickú etudu o klesaní pozornosti pri čakaní a skonštatoval: "Keď to trvá nejakých 40 sekúnd, empajrový rozhodca by mal zakročiť."

Tsonga, ktorý nikdy v minulosti nebol ani vo finále na úrovni ATP, získal 685 000 AUD, čím viac ako zdvojnásobil svoj doterajší zárobok tenisom (484 813 USD). Juniorský šampión z US Open 2003 vlani na južnej pologuli ako debutant prehral v 1. kole hlavnej súťaže so svojím dávnejším vzorom, Američanom Andym Roddickom (úspech 20:18 v tajbrejku prvého setu - rekord AO), a vtedy figuroval na 212. priečke v počítačovom poradí, teda presne na tom poste, ktorý v roku 1976 patril domácemu Markovi Edmondsovi, najprekvapujúcejšiemu hrdinovi Grandslamu Ázie a Pacifiku v tzv. otvorenej ére. Tsonga od novembra 2004 do marca 2005 laboroval s platničkami, potom mal opakovane ťažkosti s pravým ramenom a od októbra 2005 do februára 2006 maródoval s brušným svalstvom a opäť i s chrbticou. Od apríla do júna 2007 však zvíťazil na štyroch challengeroch a dostal wimbledonskú voľnú kartu, ktorú zužitkoval na prienik do osemfinále. Následne na seba upozornil napríklad aj postupom do semifinále v hale v Lyone a nedávno prienikom medzi najlepších štyroch v Adelaide.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.