Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Trojkráľový beh bude so slávnostným puncom

Tak to vyzeralo vlani. Krátko po štarte 2. ročníka Trojkráľového behu v Košiciach. (Autor: www.3kb.sk)
Sportnet|Publikované 4. jan 2016 o 23:00

Oficiálna inaugurácia Európskeho mesta športu 2016 v Košiciach sa uskutoční v stredu.

Košice vstupujú do ďalšieho významného roka. Roka, ktorý bude zasvätený športu. Oficiálna inaugurácia Európskeho mesta športu 2016 sa uskutoční v stredu, na Troch kráľov, a slávnostný ceremoniál odštartuje symbolicky Košickým trojkráľovým behom.

KOŠICE. Je zaujímavé, že otcom myšlienky založiť v Košiciach novú bežeckú tradíciu, po vzore silvestrovských či novoročných behov, boli orientátori.

„Náš klub orientačného behu ATU Košice je veľmi aktívny a po roku 2012, keď tu boli juniorské majstrovstvá sveta a s ich organizáciou bola mimoriadna spokojnosť, gro organizačného tímu cítilo akúsi vnútornú výzvu, skúsiť aj niečo iné. Preskúmali sme kalendár Slovenského atletického zväzu, a aj keď tradícia bežeckých podujatí na prelome rokov je na Slovensku veľká, v Košiciach žiadne takéto preteky dovtedy neboli,“ objasňuje motív vzniku Košického trojkráľového behu riaditeľ podujatia Jozef Pollák.

Predpoveď je priaznivá

Tretí ročník bude mať o niečo slávnostnejší punc ako dva predošlé.

„Vďaka tomu, že bude vlastne predohrou otváracieho ceremoniálu, ktorým sa oficiálne začne rok, keď Košice budú Európskym mestom športu. Hosťami sú aj členovia Asociácie európskych miest športu pri Európskej únii na čele s jej generálnym sekretárom, a verím, že si nenechajú ujsť príležitosť vidieť aj naše preteky.“

Prvý rok ich absolvovalo okolo 300 bežcov, vlani sa ich počet rozrástol o ďalšiu stovku.

„A tentoraz registrujeme celkovo už 800 prihlásených pretekárov. Očakávam však, že na štarte ich bude okolo tisíc. Účasť môže trochu ovplyvniť aj počasie. Napríklad minulý rok sme mali prihlásených vyše päťsto pretekárov, ale dosť silný vietor napokon mnohých od štartu odradil. Tentoraz je však predpoveď počasia pomerne priaznivá, fúkať by nemalo a čakáme oteplenie, malo by byť okolo nuly,“ avizuje Jozef Pollák, že omrzlín sa báť netreba.

V propozíciách stojí, že štart bude o 15. h na Hlavnej ulici pri súsoší Immaculata a preteky sú vypísané na 5 100 metrov, pre všetky vekové kategórie, šesť mužských a šesť ženských, od ročníkov narodenia 2001 a mladších až po ročníky 1956 a starších.

„Tí najstarší, ktorí si netrúfajú na päťkilometrovú trať, a bude ich približne stovka, absolvujú preteky na 1,1 km, ktoré budú odštartované už o 14.15 h.“

V elitnej kategórii sa objavia aj známejšie mená z bežeckej brandže.

„Prihlásený je napríklad Jožo Urban či víťaz prvého ročníka Ukrajinec Matvijčuk, a k favoritom bude patriť aj obhajca vlaňajšieho prvenstva Michal Lami. Okrem Ukrajincov sú v štartovej listine aj pretekári z Poľska. Nebránime sa tomu, aby v budúcnosti bola na našom podujatí aj väčšia medzinárodná účasť, ale tieto preteky robíme hlavne pre nadšencov a záujemcov o bežecký šport z nášho mesta a bližšieho okolia,“ teší Jozefa Polláka čoraz väčší záujem o štart na Košickom trojkráľovom behu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.