Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Trojica slovenských rozhodcov ide na EURO 2004

Sportnet|5. dec 2003 o 00:00

LONDÝN - Slovenský futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ (na snímke Petra Pospíšila) sa dostal medzi dvanástku hlavných arbitrov, ktorí budú viesť zápasy na budúcoročných júnových majstrovstvách Európy v Portugalsku. Spolu s ním na šampionát pocestujú aj ...

LONDÝN - Slovenský futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ (na snímke Petra Pospíšila) sa dostal medzi dvanástku hlavných arbitrov, ktorí budú viesť zápasy na budúcoročných júnových majstrovstvách Európy v Portugalsku. Spolu s ním na šampionát pocestujú aj asistenti hlavného rozhodcu Igor Šramka a Martin Balko. O zaradení slovenskej trojice rozhodcov na listinu pre ME 2004 rozhodla pod vedením Nemca Volkera Rotha komisia rozhodcov UEFA, ktorej jedným z členov je aj Slovák Jozef Marko.

Pre 35-ročného Ľuboša Micheľa, rodáka zo Svidníka žijúceho v Nitre, je to ďalší výrazný úspech v kariére. Na minuloročných MS v Japonsku a Kórejskej republike viedol ako hlavný duel základnej B-skupiny Paraguaj - JAR a figuroval ako štvrtý rozhodca v stretnutí A-skupiny Dánsko - Francúzsko. Vlani rozhodoval aj finále Pohára UEFA Celtic Glasgow - FC Porto v španielskej Seville. Ľuboš Micheľ už na európskom šampionáte účinkoval - v roku 2000 ho na ME v Holandsku a Belgicku delegovali ako štvrtého rozhodcu. V tom istom roku pískal aj zápasy olympijského futbalového turnaja v Sydney.

„Dozvedel som sa to z internetu a moje prvé pocity boli, samozrejme, veľmi radostné. Dobré je aj to, že tam nejdem sám, ale spolu s asistentmi Šramkom a Balkom. UEFA totiž už pred pol rokom deklarovala, že na šampionáte budú pôsobiť zohraté tímy, ktoré boli nasadzované aj na zápasy Ligy majstrov. Verím, že súboje na ME sa ponesú v rovnakom duchu ako v Champions League - hráči budú k sebe tolerantní a hra sa bude odvíjať v duchu fair play. Najradšej by som pískal, samozrejme, mužstvám, ktoré hrajú pekný útočný futbal ako napríklad Francúzsko alebo Španielsko. Veľmi férovo sa k sebe správajú hráči škandinávskych krajín, z toho pohľadu by bol veľmi zaujímavý duel Švédsko - Dánsko. Lenže človek si nenavyberá, pretože nás tam bude dvanásť úplne rovnocenných trojíc a budeme sa musieť zariadiť podľa kľúča, o ktorom budú rozhodovať iní. Nad tým, ako vysoko môžu jednotliví rozhodcovia postúpiť, a kto bude pískať rozhodujúce zápasy, sa nezamýšľam. Dôležitý bude prvý zápas, aby sa človek dobre odrazil, a potom podával vyrovnané výkony. Aj samotné rozhodovanie je futbalu podobné v tom, že niekedy môže jediná maličkosť zmariť dlhoročné úsilie. V každom prípade chceme dobre reprezentovať Slovensko, byť medzi dvanástkou vybraných je totiž potvrdenie dobrého mena, ktoré v Európe stále máme," povedal Ľuboš Micheľ.

Hlavní rozhodcovia pre futbalové ME 2004: Kim Milton Nielsen (Dán.), Mike Riley (Angl.), Gilles Veissiere (Fr.), Markus Merk (Nem.), Pierluigi Collina (Tal.), Terje Hauge (Nór.), Lucilio Cardoso Cortez Batista (Portug.), Valentin Ivanov (Rus.), Ľuboš Micheľ (SR), Manuel Enrique Mejuto Gonzalez (Šp.), Anders Frisk (Švéd.), Urs Meier (Švajč.). (sita)

Súvisiace články