Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Triumf Koemana nad Adriaansem zariadil Nuno Gomes

SITA|Publikované 16. okt 2005 o 08:38

PORTO 16. októbra (SITA) - Z účastníkov H-skupiny futbalovej Ligy majstrov sa v najvyššej domácej súťaži v sobotu predstavil len FC Porto. Dovtedajší líder I. portugalskej ligy však výkonom sklamal a ...

PORTO 16. októbra (SITA) - Z účastníkov H-skupiny futbalovej Ligy majstrov sa v najvyššej domácej súťaži v sobotu predstavil len FC Porto. Dovtedajší líder I. portugalskej ligy však výkonom sklamal a v domácom prostredí prehral najprestížnejšie derby v krajine s Benficou 0:2. Bielo-modrí síce mali viac z hry a boli častejšie pred súperovou bránkou, ale znovu doplatili na chyby v obrane. Hrdinom zápasu sa stal autor oboch gólov Nuno Gomes, ktorý ukončil 14-ročné čakanie lisabonského tímu na víťazstvo na pôde „drakov“. „Toto víťazstvo venujem všetkým našim fanúšikom. Je o to významnejšie, že sme prestrihli dlhú šnúru neúspechov v Porte. Prvý polčas patril domácim, potom sme však kontrolovali hru a zaslúžene skórovali,“ myslí si Nuno Gomes. Pikantériou stretnutia bol duel holandských trénerov - domáceho Co Adriaanseho a hosťujúceho Ronalda Koemana. „Až do prvého gólu sme boli lepší. Chýba nám šťastie. Hráme dobre, ale nedokážeme premeniť naše šance,“ hodnotil Adriaanse.

Podľa Koemana bolo v druhom polčase na ihrisku len jedno mužstvo: „Moji zverenci po prestávke podali skvelý výkon. Výborne bránili, hrali pokojne a cieľavedome išli za víťazstvom. Je to skvelý úspech, ktorý nám dodá sebavedomie. Musíme však zostať nohami na zemi a nesmieme si myslieť, že sme najlepší a nikto na nás nemá.“ Najsmutnejším mužom na trávniku bol zrejme brankár Porta Vitor Baia, ktorý si určite predstavoval krajší darček k 36. narodeninám: „Je to na porazenie. Dve chyby, dva góly. Nič sa nedá robiť, tak sa hrá futbal na najvyššej úrovni.“ Negatívom derby bolo až deväť žltých a dve červené karty. Domáci stopér Bruno Alves musel predčasne odísť do kabín po faule na Nuna Gomesa, obranca Benfiky Leo sa porúčal po dvoch napomenutiach. Porto tak v tabuľke kleslo na tretie miesto s trojbodovou stratou na vedúcu Bragu, Benfica sa svojmu sobotňajšiemu súperovi priblížila na rozdiel bodu.

Portugalsko - 7. kolo:

FC Porto - Benfica Lisabon 0:2 (0:0)

Góly: 56. a 63. Nuno Gomes, ŽK: 48. Bosingwa, 67. Jorginho, 75. Ricardo Costa - 21. Karagounis, 31. Manuel Fernandes, 62. Karjaka, 71. Leo, 90. Quim, ČK: 81. Bruno Alves – 85. Leo, 50 109 divákov

Zostava Porta: Vitor Baia - Bosingwa, Bruno Alves, Ricardo Costa, Cesar Peixoto - Lucho Gonzalez (64. Ricardo Quaresma), Jorginho, Ibson - Alan (69. Hugo Almeida), McCarthy, Lisandro (24. Diego)