Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Trinásty rok priniesol pád do "druhej ligy"

Sportnet|Publikované 26. sep 2006 o 00:00

Nehrajúci kapitán slovenskej daviscupovej reprezentácie MILOSLAV MEČÍŘ (42) vedie náš tím od vstupu do súťaže v roku 1994. Zažil s ním vrcholy aj pády. Po vlaňajšom postupe do finále Slovensko tohto roku vypadlo zo 16-člennej svetovej skupiny do "druhej

Nehrajúci kapitán slovenskej daviscupovej reprezentácie MILOSLAV MEČÍŘ (42) vedie náš tím od vstupu do súťaže v roku 1994. Zažil s ním vrcholy aj pády. Po vlaňajšom postupe do finále Slovensko tohto roku vypadlo zo 16-člennej svetovej skupiny do "druhej ligy". Zostup neberie tragicky, o rok-dva sa chce s tímom vrátiť medzi elitu.

Vraví sa: po vojne je každý generálom. Zmenili by ste niečo na zostave nášho družstva v barážovom zápase s Belgickom? Zaradili by ste teraz mladíka Lacka na piatkovú dvojhru namiesto Mertiňáka?

"Nič si nevyčítam. Belgičania predviedli v Bratislave fantastický tenis, v súboji jednotiek oboch tímov zdolali u nás Dominika Hrbatého, čo sa hneď tak nikomu nepodarí. Vyhrali zaslúžene. Videli sme výborný tenis, žiaľ, so smutným koncom pre nás. Šancu sme mali vo štvorhre, ale to šťastie, ktoré sme mali v minulom roku, sa teraz od nás odklonilo. Taký je šport."

V minulosti získaval dôležité body Dominik Hrbatý, teraz však práve s ním vybojoval Olivier Rochus rozhodujúci tretí bod.

"To len ukazuje, že Dominik nie je stroj. Treba vidieť, že po dvoch dňoch mal v nohách desať setov. Aj teraz sa pripravoval, ako najlepšie vedel. V úvode zápasu proti Rochusovi sa mi zdalo, že je trochu pomalší. Belgický tenista hral vynikajúco, nášmu hráčovi veľa nedovolil. Hrbatý už predviedol doma aj lepšie výkony, avšak nedá sa stále hrať na stopäťdesiat percent."

Fanúšikovia pripravili vlani nášmu tímu v Sibamac aréne búrlivý tenisový kotol, teraz zostala štvortisícová hala poloprázdna. Sklamanie?

"Trochu áno. V Národnom tenisovom centre sa nám hralo veľmi dobre, ale už pred týmto zápasom sme uvažovali o zmene. Ľudia sú presýtení tenisom, zvykli si na najlepšie tímy sveta. Nebol to príjemný pohľad, keď som sa z lavičky obzrel dozadu a videl tam veľa prázdnych miest. Navyše aj naši hráči, ktorí žijú v hlavnom meste, tu majú veľa povinností, rušivých momentov. Bude lepšie, keď ďalší zápas odohráme mimo Bratislavy. Mužstvo bude viac pokope, čo mu určite prospeje."

Vo funkcii nehrajúceho kapitána tímu Slovenska ste už trinásť rokov. Neuvažujete o zmene?

"Už som o tom rozmýšľal, som tu dlho. Ale ak bude mať zväz záujem, tak sa nebránim zostať. Teraz prichádza tretia generácia hráčov. Medzi chlapcami sa cítim mladší a som rád, ak niektoré moje rady padnú na úrodnú pôdu. Je pekné vidieť, ako chalani rastú, zlepšujú sa a zapájajú do tímu. Na druhej strane je smutné, keď končia."

Hráčom vlaňajšej úspešnej zostavy bol aj Karol Beck, ktorý si odpykáva trest za pozitívny dopingový test. V denníku Šport vyšiel on i jeho otec s obvinením, že zakázanú látku mu pred zápasom s Argentínou podal niekto z realizačného tímu. Viete si za tejto situácie predstaviť, že sa Beck ml. po vypršaní trestu vráti do reprezentácie?

"Pán Karol Beck starší nikdy nebol členom nášho tímu, kým Karola Becka mladšieho sme akceptovali - vždy bol prínosom. Nechcem zasahovať do ich vzťahu. Podľa mňa by Karol Beck ml. nikdy nepovedal to, čo povedal jeho otec. Nepoznám okolnosti, za akých rozhovor vznikol. Trápilo nás, čo sa Beckovi ml. stalo a chceme mu pomôcť. Vieme aj odpúšťať a v našom tíme ho radi privítame." (on)

Súvisiace články