Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Tri tituly z ME pre popradské karate

Popradčania. Zľava: Tomajka, Pekarčíková, Píchová, Hauser, Gajan, Jalowiczor. (Autor: jgz)
Sportnet|Publikované 10. júl 2013 o 00:00

Svetová federácia karate WKF zastrešuje štyri štýly karate - Goju Ryu, Šito Ryu, Šotokan a Vado Ryu.

V športovej hale Milénium v Nových Zámkoch sa konali majstrovstvá európskej Shito Ryu Karate federácie.

POPRAD. Početné zastúpenie na tomto šampionáte si vybojovali aj karatisti popradského Karate klubu Shihan.

Sobota patrila súbornému cvičeniu kata a súťažiam v športovom zápase kumite družstiev seniorov. Slovenská Shito Ryu asociácia postavila dve družstvá. František Smik a Slavomír Gonda obsadili s A-tímom tretie miesto, Filip Glatz s B-tímom skončil štvrtý.

Nedeľňajší program vyplnili súboje kumite jednotlivcov všetkých vekových a váhových kategórií. V kategórii 9 až 11-ročných chlapcov do 28 kg si to vo finále rozdali dvaja Popradčania, Marek Tomajka a Marko Jalowiczor. Lepšie sa darilo Jalowiczorovi, a tak prvý titul v kumite jednotlivcov ostal na Slovensku.

Rovnaký scenár sa odohral aj o kategóriu vyššie do 35 kg, kde finále patrilo znova Popradčanom. Z duelu Tomáš Gajan - Igor Hauser vyšiel lepšie Hauser a pripísal tak pre slovenské farby ďalší majstrovský titul. Medzi 9 až 11-ročnými dievčatami nad 39 kg vybojovala Monika Pekarčíková bronz.

Rovnako bronzová skončila aj Petra Píchová medzi 12 až 14-ročnými dievčatami do 52 kg. Filip Rejdovian medzi 12 až 14-ročnými chlapcami do 43 kg skončil v semifinále, keď po tvrdom údere do hlavy ďalej v súťaži nepokračoval. Nenastúpil už ani v zápase o bronz a obsadil tak konečnú štvrtú priečku.

Rovnako štvrtá skončila aj Dana Lešová medzi juniorkami do 49 kg. V kategórii seniorov nad 75 kg si stupne víťazov znova podelili Popradčania. Majstrom Európy sa stal František Smik, Slavomír Gonda vybojoval striebro a Filip Glatz bronz.

V Open kategórii skončil medzi mužmi Filip Glatz štvrtý. Troma zlatými, troma striebornými a troma bronzovými medailami prispeli aj Popradčania k tomu, že Slovensko na šampionáte celkovo obsadilo prvé miesto.

Bodku za tohtoročnou sezónou urobila o týždeň neskôr pre Shihanistov prestížna európska súťaž, Austrian junior open 2013. Reprezentačná komisia Slovenského zväzu karate do Salzburgu pozvala troch Popradčanov.

V kategórii kadetiek nad 54 kg sa predstavila Karolína Kollárová, ktorá z eliminačných bojov nepostúpila. Filip Glatz medzi juniormi do 21 rokov nad 78 kg skončil siedmy. Suverénne si medzi staršími žiakmi do 145 cm počínal Igor Hauser, ktorý si z Rakúska priniesol domov zlato.

Pre Karate klub Shihan Poprad to bola stoštyridsiata druhá medaila, ktorú jeho zverenci v sezóne 2012/2013 vybojovali.Súvisiace články