Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Tri góly Slovákov, Országh nedal trestné strieľanie

TASR|7. okt 2001 o 13:19

New York 7. októbra (TASR) - Zámorská hokejová NHL mala v noci na nedeľu na programe dvanásť zápasy, v ktorých sa predstavili štrnásti Slováci. Gólov ...

New York 7. októbra (TASR) - Zámorská hokejová NHL mala v noci na nedeľu na programe dvanásť zápasy, v ktorých sa predstavili štrnásti Slováci. Gólov sa presadili Pavol Demitra, Marián Hossa a Peter Bondra. V drese Nashvillu nepremenil trestné strieľanie Vladimír Országh.

Šťastný gól Billa Guerina v predĺžení znamenal domáce víťazstvo Bostonu nad Atlantou po takmer troch rokoch. Pravý krídelník Bostonu v páde len nahadzoval puk bekhendom na bránku, prekvapujúco sa však prekĺzol medzi betóny Milan Hniličku. Prvý gól v NHL strelil najvyššie draftovaný hráč v tomto roku Rus Iľja Kovalčuk. Na svoj 600. zápas v kariére nastúpil hosťujúci center Tony Hrkac.

Víťazný gól zápasu Buffalo - Ottawa strelil 57 sekúnd pred koncom nový kapitán šablí Stu Barnes. Najaktívnejší strelec Buffala Miroslav Šatan (5 striel) asistoval pri góle Connolyho a pripísal si prvý bod v sezóne. V drese hostí sa opäť presadil Marián Hossa, ktorý v presilovke strelou spomedzi kruhov zvýšil na 2:1 pre senátorov. Obrovitý obranca hostí Zdeno Chára mal jednu mínusku a na trestnej lavici si odsedel dve minúty za držanie.

Duel dvoch kanadských tímov Montreal - Toronto zahájil emocionálny päťminútový potlesk pre rakovinou postihnutého Fína Saka Koiva. Bývalý kapitán Montrealu to pred zrakmi vypredanej haly Molson Centre oblečený do dresu Canadiens dojato prijímal. "Bolo to neuveriteľný zážitok. Myslím, že potlesk trval príliš dlho, ale bolo to dobré," povedal Koivu. V stretnutí sa opäť zaskvel Brian Savage, autor dvoch asistencií. Jediný Slovák na ľade Richard Zedník zaznamenal len jeden strelecký pokus.

Veľký podiel na druhej remíze Columbusu v sezóne mal opäť brankár Ron Tugnutt, ktorý zneškodnil 37 striel letcov. Favorizovaní domáci hokejisti z Philadelphie sa ťažko presadzovali proti defenzívne ladeným hosťom a vyrovnať sa im podarilo až štyri minúty pred koncom zásluhou mladého Justina Williamsa. V predĺžení mal tutovku Jeremy Roenick, opäť však zaúradoval Tugnutt. Flyers nastúpili bez zranenej českej dvojice Dopita, Brendl.

V stretnutí San Jose - Minnesota diváci nevideli ani gól. Bezgólový výsledok sa predtým v NHL naposledy zrodil 1. marca tohto roku v zápase LA - San Jose. Žraloci rozstrieľali súpera v pomere 36-19, ale brankár Dwayne Roloson ich neraz privádzal do zúfalstva. Minnesota nastúpila bez Mariána Gáboríka, ktorý po júlovej operácii pruhu nehral ani v jednom prípravnom dueli. V ďalšom stretnutí na ľade Los Angeles by však už nemal chýbať. Ďalší Slovák Ľubomír Sekeráš vystrelil raz a dostal dve trestné minúty za hákovanie.

Hviezdny útočník Jaromír Jágr sa hneď v prvom zápase za Washington prezentoval v zápase proti New Jersey gólom a asistenciou. "Prvú tretinu som sa trochu zohrával, no po góle som sa uvoľnil a hralo sa mi výborne. Sme veľmi sebavedomí, ale je to len jeden zápas a v ďalších to bude určite ťažšie," povedal hráč s číslom 68. Peter Bondra zaznamenal posledný gól Capitals v zápase, keď v presilovke prekonal nováčika Scotta Clemmensena. Ten po druhej tretine vystriedal Martina Brodeura. Za hostí nastúpil Slovák Jiří Bicek, ktorý vyslal na Kölziga dve strely a zaznamenal jednu mínusku.

Bez zraneného Maria Lemieuxa (narazený bok) prehrali tučniaci pred vlastným publikom už druhý zápas po sebe. Za Anaheim zažiaril autor troch bodov Matt Cullen. "Keď budeme hrať naďalej takto, nevyhráme ani jeden zápas," smutne skonštatoval útočník Pittsburghu Robert Lang.

Rozbehnutí ostrovania z New Yorku zvíťazili aj v druhom stretnutí v sezóne, keď sa zaskveli najmä nové akvizície Jašin a Peca. Brankár Chris Osgood chytil všetkých 23 striel floridských hokejistov a zaznamenal 31. "shutout" v kariére. Róbert Švehla bol pri všetkých góloch hostí a na konto mu pribudli tri mínusky. Prsty mal najmä v poslednom góle, keď pri hre bez brankára stratil puk a Shawn Bates už bez problémov trafil opustenú svätyňu. Islanders vyhrali 999. zápas v histórii klubu.

Už v 6. minúte zápasu Nashville - St. Louis hákoval ruský obranca Alexej Chavanov Slováka Vladimíra Országha, za čo hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Nájazd slovenského krídelníka však Fred Brathwaite chytil. Svoj druhý gól v sezóne strelil bluesman Pavol Demitra. Pre zranenie stehenného svalstva opäť nenastúpil Marián Cisár z Nashvillu.

Vo veľkej forme sa prezentuje 31-ročný brankár Calgary Roman Turek. Český ochranca svätyne, ktorý pred sezónou prišiel zo St. Louis, neinkasoval gól ani v druhom zápase v sezóne. Turek chytil všetkých 23 striel Chicaga. Podobný kúsok (120 minút bez gólu) sa Turekovi podaril naposledy v decembri 1999 vo farbách St. Louis. "Som rád, že som sa pričinil o dobrý začiatok do sezóny," skromne povedal Turek. Ronald Petrovický mal za Calgary jeden plusový bod a dostal dve minúty za nedovolené bránenie.

Brendan Shanahan strelil v zápase vo Vancouvri už svoj tretí gól v oslabení v sezóne. Kapitán červených krídiel Steve Yzerman zaznamenal už 646. gól v kariére. Brankár Dominik Hašek chytil 29 striel Vancouvru a pripísal si už druhé víťazstvo v novom drese.

Na predzápasovej ceremónii stretnutia Edmonton - Phoenix slávnostne vyvesili dres bývalého olejára Jariho Kurriho pod strechu haly Skyreach Centre. Dres s číslom 17 tak už navždy zostane len pre fenomenálneho Fína, ktorého 12. novembra uvedú do Siene slávy. Domáci hokejisti potom pre Kurriho pripravili pekné divadlo, keď v druhej polovici zápasu rozniesli kojotov. O oba góly hostí sa pričinili slovenskí hokejisti Michal Handzuš a Ladislav Nagy - každý z nich zaznamenal jednu asistenciu. Handzuš navyše sedel trikrát na trestnej lavici. Tretí Slovák Radoslav Suchý mal jeden plusový bod a dve strely. Domáci Janne Niinimää nastúpil na 400. zápas v NHL.

BOSTON - ATLANTA 4:3 po predĺžení (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Šťastný gól Billa Guerina v predĺžení znamenal domáce víťazstvo medveďov nad Atlantou po takmer troch rokoch. Pravý krídelník Bostonu v páde len nahadzoval puk bekhendom na bránku, prekvapujúco sa však prekĺzol medzi betóny Milan Hniličku. Prvý gól v NHL strelil najvyššie draftovaný hráč v tomto roku Rus Iľja Kovalčuk. Na svoj 600. zápas v kariére nastúpil hosťujúci center Tony Hrkac.

Góly: 6. Pellerin (Rolston, McLaren), 23. Zamuner (OďDonnel, Lapointe), 43. Rolston (Pellerin, Axelsson), 63. Guerin (Thornton) - 17. Kovalčuk (Piroš, Kaberle), 28. Donovan (Karlsson), 39. Donovan (Domenichelli, Corkum). Vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše na 5 min Nazarov (Bos.) a Odgers (Atl.), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:20. Brankári: Dafoe - Hnilička. Rozhodcovia: Koharski, Zelkin - 11.563 divákov.

BUFFALO - OTTAWA 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Víťazný gól strelil 57 sekúnd pred koncom nový kapitán šablí Stu Barnes. Najaktívnejší strelec Buffala Miroslav Šatan (5 striel) asistoval pri góle Connolyho a pripísal si prvý bod v sezóne. V drese hostí sa opäť presadil Marián Hossa, ktorý v presilovke strelou spomedzi kruhov zvýšil na 2:1 pre senátorov. Obrovitý obranca hostí Zdeno Chára mal jednu mínusku a na trestnej lavici si odsedel dve minúty za držanie.

Góly: 11. Afinogenov (Žitnik), 41. Connolly (ŠATAN), 60. Barnes (Brown, Varaďa) - 29. White (Havlát, Alfredsson), 38. HOSSA (Leschyshyn, Persson). Vylúčení: 8:9, navyše na 5 min Gratton (Buf.) a Hnidy (Ott.), presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:32. Brankári: Biron - Lalime. Rozhodcovia: Jackson, Rooney - 16.590 divákov.

MONTREAL - TORONTO 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Duel dvoch kanadských tímov zahájil emocionálny päťminútový potlesk pre rakovinou postihnutého Fína Saka Koiva. Bývalý kapitán Montrealu to pred zrakmi vypredanej haly Molson Centre oblečený do dresu Canadiens dojato prijímal. "Bolo to neuveriteľný zážitok. Myslím, že potlesk trval príliš dlho, ale bolo to dobré," povedal Koivu. V stretnutí sa opäť zaskvel Brian Savage, autor dvoch asistencií. Jediný Slovák na ľade Richard Zedník zaznamenal len jeden strelecký pokus.

Góly: 8. Ribeiro (Savage), 50. Perreault (Savage, Robidas) - 36. Sundin (Höglund, Renberg), 48. Antropov (Valk, McCauley). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše na 5 min Quintal (Mon.) a Corson (Tor.), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:29. Brankári: Theodore - Joseph. Rozhodcovia: Walkom, Watson - 21.273 divákov.

PHILADELPHIA - COLUMBUS 3:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)

Veľký podiel na druhej remíze Columbusu v sezóne mal opäť brankár Ron Tugnutt, ktorý zneškodnil 37 striel letcov. Favorizovaní domáci hokejisti sa ťažko presadzovali proti defenzívne ladeným hosťom a vyrovnať sa im podarilo až štyri minúty pred koncom zásluhou mladého Justina Williamsa. V predĺžení mal tutovku Jeremy Roenick, opäť však zaúradoval Tugnutt. Flyers nastúpili bez zranenej českej dvojice Dopita, Brendl.

Góly: 17. Johnsson (Williams, Weinrich), 44. Johnsson (Weinrich, Gagne), 56. Williams (Gagne, Roenick) - 13. Marshall (Kron, Whitney), 38. Wright (Kron), 42. Marshall (Výborný, Whitney). Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše na 5 min Recchi (Phil.) a Knutsen (Col.) presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:18. Brankári: Čechmánek - Tugnutt. Rozhodcovia: Kowal, Leggo - 19.459 divákov.

SAN JOSE - MINNESOTA 0:0 po predĺžení

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:19. Brankári: Nabokov - Roloson. Rozhodcovia: McCreary, Sutherland - 16.774 divákov.

WASHINGTON - NEW JERSEY 6:1 (1:1, 4:0, 1:0)

Hviezdny útočník Jaromír Jágr sa hneď v prvom zápase za Washington prezentoval gólom a asistenciou. "Prvú tretinu som sa trochu zohrával, no po góle som sa uvoľnil a hralo sa mi výborne. Sme veľmi sebavedomí, ale je to len jeden zápas a v ďalších to bude určite ťažšie," povedal hráč s číslom 68. Peter Bondra zaznamenal posledný gól Capitals v zápase, keď v presilovke prekonal nováčika Scotta Clemmensena. Ten po druhej tretine vystriedal Martina Brodeura. Za hostí nastúpil Slovák Jiří Bicek, ktorý vyslal na Kölziga dve strely a zaznamenal jednu mínusku.

Góly: 17. Halpern (Konowalchuk, Dahlen), 22. Johansson (Konowalchuk, Dahlen), 27. Jágr (Zubrus, Oates), 36. Gončar (Oates, Jágr), 38. Dahlen (Cote, Halpern), 55. BONDRA (Gončar, Oates) - 16. Boumedienne (Stevenson, Madden). Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:38. Brankári: Kölzig - Brodeur (od 41. Clemmensen). Rozhodcovia: OďHalloran, Pollock - 18.672 divákov.

PITTSBURGH - ANAHEIM 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)

Bez zraneného Maria Lemieuxa (narazený bok) prehrali tučniaci pred vlastným publikom už druhý zápas po sebe. Za hostí zažiaril autor troch bodov Matt Cullen. "Keď budeme hrať naďalej takto, nevyhráme ani jeden zápas," smutne skonštatoval útočník Pittsburghu Robert Lang.

Góly: 33. Kraft (Kovaľov, Hedberg), 47. Lacouture (Hrdina, Rozsíval) - 8. Cullen (Friesen, Tverdovskij), 10. Cullen (Friesen), 13. York (Rucchin, Kariya), 55. McInnis (Friesen, Cullen). Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše na 5 min Oliwa (Pit.) a Sawyer (Ana.), presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 43:20. Brankári: Hedberg - Shields. Rozhodcovia: Angus, Martell - 15.411 divákov.

FLORIDA - NY ISLANDERS 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Rozbehnutí ostrovania zvíťazili aj v druhom stretnutí v sezóne, keď sa zaskveli najmä nové akvizície Jašin a Peca. Brankár Chris Osgood chytil všetkých 23 striel panterov a zaznamenal 31. "shutout" v kariére. Róbert Švehla bol pri všetkých góloch hostí a na konto mu pribudli tri mínusky. Prsty mal najmä v poslednom góle, keď pri hre bez brankára stratil puk a Shawn Bates už bez problémov trafil opustenú svätyňu. Islanders vyhrali 999. zápas v histórii klubu.

Góly: 8. Jašin, 56. Parrish (Bates, Peca), 60. Bates. Vylúčení: 6:10, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:23. Brankári: Luongo - Osgood. Rozhodcovia: Fraser, Maguire - 19.650 divákov.

NASHVILLE - ST. LOUIS 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Už v 6. minúte hákoval ruský obranca Alexej Chavanov Slováka Vladimíra Országha, za čo hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Nájazd slovenského krídelníka však Fred Brathwaite chytil. Svoj druhý gól v sezóne strelil bluesman Pavol Demitra. Pre zranenie stehenného svalstva opäť nenastúpil Marián Cisár z Nashvillu.

Góly: 10. Delmore (Ronning, Legwand), 28. Hartnell (Johnson) - 11. DEMITRA (Tkachuk, Rycroft), 31. Keane (Weight, Tkachuk). Vylúčení: 10:11, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:27. Brankári: Vokoun - Brathwaite. Rozhodcovia: Auger, Faucette - 17.113 divákov.

CALGARY - CHICAGO 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Vo veľkej forme sa prezentuje 31-ročný brankár Calgary Roman Turek. Český ochranca svätyne, ktorý pred sezónou prišiel zo St. Louis, neinkasoval gól ani v druhom zápase v sezóne. Turek chytil všetkých 23 striel jastrabov. Podobný kúsok (120 minút bez gólu) sa Turekovi podaril naposledy v decembri 1999 vo farbách St. Louis. "Som rád, že som sa pričinil o dobrý začiatok do sezóny," skromne povedal Turek. Ronald Petrovický mal za Calgary jeden plusový bod a dostal dve minúty za nedovolené bránenie.

Góly: 21. Conroy (Morris, Clark), 22. Lowry (Iginla, Savard), 52. Savard (Iginla), 60. Berube (Morris, Regehr). Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše na 5 min Boughner (Cal.) a Probert (Chic.), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:23. Brankári: Turek - Thibault. Rozhodcovia: Gregson, Joannette - 14.038 divákov.

VANCOUVER - DETROIT 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Brendan Shanahan strelil už svoj tretí gól v oslabení v sezóne. Kapitán červených krídiel Steve Yzerman zaznamenal už 646. gól v kariére. Brankár Dominik Hašek chytil 29 striel Vancouvru a pripísal si už druhé víťazstvo v novom drese.

Góly: 29. Jovanovski - 29. Fiodorov (Yzerman), 37. Fischer (Olausson, Maltby), 39. Shanahan (Chelios), 55. Yzerman (Hull). Vylúčení: 7:11 na 2 min, navyše na 5 min Strudwick (Van.) na 5+10 Brashear (Van.) a Shanahan (Det.), presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 30:19. Brankári: Cloutier - Hašek. Rozhodcovia: Meier, Shick - 18.422 divákov.

EDMONTON - PHOENIX 6:2 (0:0, 3:1, 3:1)

Na predzápasovej ceremónii slávnostne vyvesili dres bývalého olejára Jariho Kurriho pod strechu haly Skyreach Centre. Dres s číslom 17 tak už navždy zostane len pre fenomenálneho Fína, ktorého 12. novembra uvedú do Siene slávy. Domáci hokejisti potom pre Kurriho pripravili pekné divadlo, keď v druhej polovici zápasu rozniesli kojotov. O oba góly hostí sa pričinili slovenskí hokejisti Michal Handzuš a Ladislav Nagy - každý z nich zaznamenal jednu asistenciu. Handzuš navyše sedel trikrát na trestnej lavici. Tretí Slovák Radoslav Suchý mal jeden plusový bod a dve strely. Domáci Janne Niinimää nastúpil na 400. zápas v NHL.

Góly: 21. Cleary (Brewer, Horcoff), 31. Smyth, 40. Smyth (Brewer, Carter), 43. Smith (Marchant, Niinimää), 59. Carter (Niinimää), 60. Moreau (Marchant, Smyth) - 35. Lemieux (Markov, HANDZUŠ), 55. Kolanos (NAGY, Doan). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše na 5 min Brown (Edm.) a May (Pho.), na 5+10 Briere (Pho.), presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 41:16. Brankári: Salo - Burke. Rozhodcovia: Degrace, Kimmerly - 16.839 divákov.