Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Tretie zlato Fínky Kuitunenovej

SITA|Publikované 3. mar 2007 o 10:10

SAPPORO 3. marca (SITA) - Posledný titul v bežeckej stope v kategórii žien si ...

SAPPORO 3. marca (SITA) - Posledný titul v bežeckej stope v kategórii žien si na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore vybojovala 30-ročná Fínka Virpi Kuitunenová. V pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom získala na sapporských tratiach svoje tretie zlato a spolu s jednou bronzovou medailou je jednoznačne najúspešnejšou účastníčkou šampionátu. Striebro si vybojovala o päť rokov mladšia Nórka Kristin Störmerová Steirová, bronz prekvapujúco získala jej krajanka iba 18-ročná Therese Johaugová. Obhajkyňa zlata z predchádzajúceho šampionátu v nemeckom Oberstdorfe 2005 ďalšia nórska lyžiarka Marit Björgenová dobehla deviata. Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Krátko pred polovicou pretekov sa začala veľká vedúca skupina trhať a už pri prejazde medzičasom na 15. kilometri bola na čele iba pätica bežkýň, v ktorej boli dve Nórky Kristin Störmerová Steirová a Therese Johaugová, dve Fínky Virpi Kuitunenová a Aino Kaisa Saarinenová a Estónka Kristina Šmigunová. Tempo jednoznačne diktovali nórske lyžiarky a tie sa čoskoro postarali o to, že ani táto skupinka dlho v rovnakom zložení neostala. Najskôr z nej odpadla Šmigunová, potom Saarinenová a približne po dvadsiatom kilometri začala strácať aj mladá iba 18-ročná Johaugová. Steirová sa snažila striasť sa aj Kuitunenovej, ale tá sa jej pri každom pokuse o nástup dokázala udržať. Líderke celkovej klasifikácie vo Svetovom pohári Kuitunenovej najmä v klesaniach na trati išli o poznanie lepšie lyže, Steirová dominovala v stúpaniach. V záverečnom stúpaní urobila Nórka posledný pokus získať náskok, ale ani ten jej nevyšiel. V následnom klesaní na štadión išla dopredu Kuitunenová a už pred seba súperku nepustila. Získala v Sappore svoje tretie zlato, celkovo už štvrtú medailu a potvrdila svoje postavenie prvej dámy ženského bežeckého lyžovania v aktuálnej sezóne.

"V pretekoch som išla opatrnejšie, nechcela som ja udávať tempo. Situáciu som si však pozorne strážila. Na záver pretekov som si neplánovala dlhý finiš a ukázalo sa to ako správne rozhodnutie. Získala som tri zlaté medaily, tak trochu som napodobnila Marit Björgenovú spred dvoch rokov,“ povedala po pretekoch Virpi Kuitunenová, ktorá v Sappore získala tituly presne v tých istých disciplínach ako jej veľká súperka z Nórska v Oberstdorfe 2005. Fínsko sa vďaka jej tretiemu zlatu dostalo na čelo medailovej bilancie MS so ziskom piatich zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej


Výsledky:


Ženy - 30 km klasicky s hromadným štartom: 1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 1:29:47,1 h, 2. Kristin Störmerová-Steirová (Nór.) +6,9 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) +1:22,8 min, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +1:43,0, 5. Petra Majdičová (Slovin.) +2:17,4, 6. Kristina Šmigunová (Est.) +2:32,3, 7. Lada Nesternková (Ukr.) +2:50,8, 8. Oľga Zavialovová (Rus.) +3:07,0, 9. Marit Björgenová (Nór.) +3:27,9, 10. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +3:44,4.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.