Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Tretie kolo Svetového pohára v Osrblí nebude, rokuje sa s Hochfilzenom

TASR|4. dec 2006 o 14:03

Osrblie 4. decembra (TASR) - Tretie kolo Svetového pohára biatlonistov sa v Osrblí neuskutoční. Počasie organizátorom nedovolilo upraviť trate tak, aby ...

Osrblie 4. decembra (TASR) - Tretie kolo Svetového pohára biatlonistov sa v Osrblí neuskutoční. Počasie organizátorom nedovolilo upraviť trate tak, aby sa preteky od 13. do 17. decembra na Horehroní uskutočnili. Definitívny verdikt sa vyriekol na štábe organizačného výboru v nedeľu večer s tým, že v pondelok si už za rokovací stôl s organizátormi 2. kola SP v rakúskom Hochfilzene sadli predstavitelia Brezna-Osrblia, aby sa dohodli na podmienkach zorganizovať 3. kolo SP pod majestátnym Grossglocknerom.

"V nedeľu večer sme sedeli hodinu a pol s jediným bodom programu súvisiacim s preložením Svetového pohára a s návrhmi, s akými pôjdeme do Hochfilzenu," povedala tajomníčka pretekov Olina Hanesová. "Rozprávali sme aj o tom, kto zabezpečí televízne prenosy, pretože asi najdôležitejšie pri preložení podujatia je zabezpečenie výroby televízneho signálu. Čo sa týka rozsahu spolupráce, prichádzajú do úvahy viaceré možnosti. Buď budú organizačný výbor Hochfilzen a IBU súhlasiť s tým, aby Osrblie pôsobilo ako spoluorganizátor, alebo tretie kolo usporiada výlučne Hochfilzen, čo by pre nás nebolo dobre. Zrušenie 3. kola nepripadá do úvahy najmä pre záväzky IBU k sponzorom. My budeme bojovať o to, aby sme boli spoluorganizátormi, ochotná vycestovať do Hochfilzenu a vyrobiť televízny signál je aj STV, popri nej i ORF a ZDF, všetko záleží na dohode zainteresovaných. Do Hochfilzenu na rokovania s tamojšími organizátormi sa presunuli prezident zväzu Juraj Sanitra, šéf Klubu biatlonu Osrblie Roman Schwarzbacher a viceprezident IBU Ivor Lehoťan, aby dohodliť podmienky spolupráce."

V Osrblí sa striekal umelý sneh už na začiatku novembra a pamätníci si takýto skorý dátum jeho výroby nepamätajú. O. Hanesová: "Vydržali sme len 48 hodín a potom sme už iba živili nádej, že sa počasie umúdri. Ochladiť sa malo 2. decembra, no nestalo sa a z hydrometeorologického ústavu nám v predpovedi sľúbili nedostačujúce nulové teploty na výrobu snehu až do 12. decembra."

Riaditeľ pretekov Tomáš Fusko i Roman Schwarzbacher spracovali plán záchrany, v ktorom potrebovali to hlavné, aby tri dni riadne v Osbrlí mrzlo. O. Hanesová: "A to sa nestalo. Škoda, Osrblie bolo pripravené veľmi dobre, prihlásilo sa nám 35 krajín a medzi nimi aj Nór Ole Einar Björndalen, ktorý predvianočný SP u nás zvykol vynechávať."

Podľa toho, aká miera spolupráce sa dohodne s Hochfilzenom, vycestuje do Rakúska štáb organizátorov z Osrblia. Osrblie už takúto symbiózu v minulosti zažilo, keď v roku 1999 muselo organizovať SP v slovinskej Pokljuke a v roku 2000 v talianskej Anterselve. Finančné straty vyplynú určite z infraštruktúry, ubytovacie kapacity sa museli rezervovať pre takmer 700 ľudí, z toho 430 pre samotné výpravy. Tlačili sa propagačné materiály, ktoré sa môžu hodiť do koša. O. Hanesová: "Doplatili sme na decembrový termín. Tretie kolo sme pôvodne mali mať v inom termíne, dokonca až v štyroch dátumoch, no nakoniec sme sa z prelomu februára a marca dostali až na náš klasický decembrový. Myslím si, že dosť utrpíme na prestížnosti a v budúcnosti bude veľmi ťažké sa o usporiadanie Svetového pohára úspešne uchádzať. Areál od roku 1996-97 vážnejšími zmenami neprešiel, len kozmetickými úpravami, a to je v konkurencii vyspelých stredísk v zahraničí pramálo."

Súvisiace články