Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Tretí triumf Heninovej-Hardennovej v Paríži

SITA|10. jún 2006 o 17:31

PARÍŽ 10. júna (SITA) - Belgická tenistka Justine Heninová-Hardennová sa v sobotu zaradila medzi legendy grandslamového turnaja Roland Garros. Po finálovom víťazstve nad Ruskou Svetlanou Kuznecovovou ...

PARÍŽ 10. júna (SITA) - Belgická tenistka Justine Heninová-Hardennová sa v sobotu zaradila medzi legendy grandslamového turnaja Roland Garros. Po finálovom víťazstve nad Ruskou Svetlanou Kuznecovovou za 96 minút 6:4, 6:4 si na parížskej antuke vybojovala tretí titul v rozpätí štyroch rokov (2003, 2005, 2006), čo sa naposledy podarilo fenomenálnej Nemke Steffi Grafovej v rokoch 1993-96. Dvadsaťštyriročná Belgičanka vyhrala najťažší grandslamový turnaj bez straty setu a to naposledy pred ňou predviedla ďalšia veľká postava tohto turnaja, Španielka Arantxa Sanchezová-Vicariová v roku 1994. Heninová-Hardennová, ktorá 1. júna oslávila ešte len 24 rokov, je po sobote už päťnásobnou grandslamovou šampiónkou a na okruhu WTA má dovedna s Grand Slamami už 26 titulov.. Okrem hetriku na dvorcoch Rolanda Garrosa sa tešila s pohárom nad hlavou v roku 2003 na US Open v New Yorku a o rok na to aj na Australian Open v Melbourne. Prestížne víťazstvo dosiahla aj v roku 2004 v Aténach na olympijskom turnaji.

"Prvé víťazstvo v Paríži bolo krásne, výnimočné. Teraz som však dosiahla tretie a zrazu som sa ocitla v spoločnosti hráčok, akými boli Steffi Grafová či Arantxa Sanchezová-Vicariová. Vôbec to nebolo jednoduché. V posledných dvoch-troch dňoch som už cítila únavu a som rada, že sa turnaj už skončil,“ povedala Justine Heninová-Hardennová.

Aktuálny triumf sa v sobotu nerodil ľahko. Finále ženskej dvojhry sa hralo vo veľkej horúčave a Belgičanka pôsobila najmä v druhom sete už unaveným dojmom. V prestávkach si dokonca pomáhala proti slnku aj vrecúškom s ľadom, ktoré si prikladala na krk.

Ruska Kuznecovová, ktorá doteraz nebola nijakou výnimočnou antukárkou, mala v druhom sete šancu na zvrat, ale nevyužila ju. Postupom do finále si utvorila svoje parížske maximum. Aj ona má už na konte jeden grandslamový triumf, a to z US Open 2004. Víťazka zinkasovala prémiu 940 000 eur, teda takú istú, aká pripadne víťazovi mužskej dvojhry. Zdolaná finalistka si konto rozšíri o 463 500 eur.

Dvojhra žien - finále:

Justine Heninová-Hardennová (5-Belg.) – Svetlana Kuznecovová (8-Rus.) 6:4, 6:4

Favorizovaná Belgičanka (5. v rebríčku WTA Tour) hrala od začiatku aktívne a víťazným forhendom hneď na úvod prelomila podanie súperky. Kuznecovová (10.) sa nestačila spamätať a už po dvoch stratách servisu prehrávala v I. sete 1:4. Potom si však vynútila rebrejk a po hladkej hre pri svojom podaní znížila na 3:4. Vzápätí sa 20-ročná Ruska dostala aj k ďalšej brejkovej lopte, ale túto výhodu nepremenila. Belgičanka zvýšila na 5:3 a neskôr za stavu 5:4 dopodávala set do úspešného konca. Úvod druhého dejstva patril vo veľkej horúčave Kuznecovovej, ktorá sa ujala vedenia 2:0. Výhodu brejku však rýchlo stratila a keď v siedmom geme po štvrtý raz v stretnutí prehrala svoj servis, na antuke skúsenejšia Heninová-Hardennová mala otvorenú cestu k tretiemu víťazstvu. Za stavu 5:4 rodáčka z Liege nenechala nič na náhodu a po premenenom druhom mečbale sa po roku mohla opäť tešiť z parížskeho titulu. Prevaha Heninovej-Hardennovej nad Kuznecovovou vo vzájomnej zápasovej bilancii narástla na 11:1.