Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Trénovať od buka do buka neradno

Zostane? Záujem je aj o služby hokejistu Vladimíra Sabola. (Autor: ra)
Sportnet|Publikované 29. júl 2013 o 22:00

Pôvodne mal odštartovať výcvikový tábor hokejistov HC Prešov 07 už včera, ale došlo k menšiemu sklzu.

Pôvodne mal odštartovať výcvikový tábor hokejistov HC Prešov 07 už včera, ale došlo k menšiemu sklzu. To preto, že s výrobou ľadu sa začalo nie minulý týždeň, ale až tento. Takže prvoligisti zo Šariša sa zídu zajtra, najprv budú makať na suchu, vyfasujú výstroj a budúci pondelok si už obujú aj korčule, aby vykorčuľovali na ľadové zrkadlo. Dvojdňový posun spoločnej prípravy však neznamená žiadne riziko z hľadiska formovania výkonnosti.

PREŠOV. Momentálne platí, že na zimáku by sa malo ukázať 22 jednotlivcov.

Medzi nimi nielen tí, čo majú už kontrakty, ale prevahu budú mať ďalší, čo sa mienia uchádzať o miesto v kádri na nadchádzajúcu sezónu a prídu na skúšku.

„Ešte stále rokujeme s niektorými borcami, takže je predčasné predbiehať a spomínať viac konkrétností,“ pripomenul nový tréner Prešovčanov Branislav Kohutiar.

Platí, že okrem nádejných odchovancov Renčoka, Tomčáka, Tomka, K. Horváta pribudli na súpisku brankár Marton, obrancovia Tartaľ a Malina. Ostatní traja menovaní sa zmluvne dohodli na pôsobení v HC 07.

Z predošlého kádra má ešte platnú zmluvu Prokop, záujem je i o účinkovanie Vartovníka, Kmeťa či Kivadera.

„Do úvahy prichádza i Sabol, s ktorým budeme hovoriť,“ naznačil kouč a dodal, že prednosť majú talentovaní mladíci v perspektívnom hokejovom veku, ktorí budú vystužení ostrieľanými borcami do 30 rokov.

Východniari sa nebránia ani skúšaniu záujemcov spoza rieky Moravy (na zraz by mali prísť aj Pomietlo a Hanes z jihlavskej Dukly).

Zima ukáže, aké bolo leto

Veľa sa diskutuje o forme prípravy a o tom, či je lepšia individuálna alebo kolektívna. Teda v období, keď sa ešte nejde na ľad. B. Kohutiar naznačil, že väčšina prvoligových tímov uprednostňuje spôsob, keď hráči naberajú kondíciu sólo.

„Azda s výnimkou Bardejova a Senice sa tak deje všade inde. Moje skúsenosti prezrádzajú, že daktorí chlapci neprídu na zraz celkom nadupaní, o ich trénovanosti si urobím obraz aj na základe funkčných testov.“

Dajú sa odhaliť resty vo fyzičke po pár tréningoch alebo to trvá dlhší čas? „August je nabitý, na každého môže prísť kríza, takže predčasné závery nemožno robiť. Po dvoch-troch týždňoch už budem mať ale určite prehľad. Spravidla však po pár mesiacoch, v decembri, vypláva na povrch to, ako je na tom mužstvo po kondičnej stránke a či je rezervoár síl dostatočne naplnený. Vtedy už jasne vidieť, či hráč v lete podstupoval drinu alebo nie.“

Lepšie by bolo, keby mužstvo fungovalo stále pokope, ale na druhej strane ekonomika nepopustí a navyše nemožno stále hráčov viesť za ručičku ako malé deti.

„Každý by mal byť natoľko uvedomelý, disciplinovaný, aby vedel, čo ho čaká a čo musí absolvovať.“

Lodivod má informácie o niektorých potenciálnych zverencoch a vie, že trénovali individuálne, v skupinkách alebo vedno s kondičnými trénermi.

Nerobí si však ilúzie o tom, že by mu niekto doniesol tréningový plán nahodený na papier.

„Hlavne pre mladších je to náročnejšie takto zvládnuť potrebnú záťaž a spoliehajú sa neraz i na pomoc ďalšieho človeka. Trénovať od buka do buka sa jednoducho nedá. Dôležité je, aby sa chlapci navzájom v skupinke potiahli.“

Spravidla skúsenejší hokejisti sú zodpovednejší, lebo vedia, čo a ako, ale niekedy výnimka potvrdzuje pravidlo.

Podlžnosti sa však stále dajú dobehnúť, pokiaľ nechýba chuť a ochota. O tom musia hráči presvedčiť trénera a vedenie klubu v nadchádzajúcom období.


Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.