Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Tréning brankára

Sportnet|Publikované 24. jan 2009 o 00:00

SP. NOVÁ VES. Pozitívne ohlasy sú na rubriku "Dedo tréner cez noviny", no bolo dosť negatívnych ohlasov s jednotnou otázkou nemôže byť tréning v

novinách viackrát. Do začiatku jarnej časti eurodovaný tréner Ján Klapáč dostane príležitosť zatrénovať si nielen vo štvrtok, ale ešte aj v sobotu.

Dôležitý je brankár

V každom kolektívnom športe, zvlášť vo futbale, je veľmi dôležitý brankár. Je zárukou úspechu celého mužstva.

"V dnešnej dobe nemáme na Slovensku až také šťastie na výborných brankárov, česť výnimkám. Málo času a priestoru sa im venuje v žiackom a hlavne v dorasteneckom veku. Akosi sa na nich pozabudlo. Najlepšie je venovať sa brankárovi individuálne, aspoň 20 minút z tréningovej jednotky. Hlavne u žiakov je to dôležité," hovorí skúsený tréner Ján Klapáč.

Odraz a dopad

V dnešnom tréningu brankárov prinášame tri spôsoby cvičenie

Prvé cvičenie hráč strieľa na bránku zo 16 metrov. Brankár nech skúša chytiť loptu do rúk, keď nie, tak ju vyraziť nabok. Nie pred seba do ihriska. Dopad brankára je na bok, nie na lakte, brucho, či hrudník.

Druhé cvičenie technika pádu. Strely, ktoré letia nízko a vedľa brankára sú najobťažnejšie. Chytajú sa v páde, alebo brankár môže strelu zablokovať nohami.

Tretie cvičenie skok pod nohy. Ak brankár dosiahne na zemi loptu, správne musí umiestniť ruky. Jedna ruka je za loptou, aby zastavila pohyb, druhá ruka na lopte, aby zabránila odskoku. Vždy nech brankár stiahne loptu do náruče pred dotierajúcim útočníkom.

"Hlavná zásada pre trénerov brankára treba vždy pochváliť. Zvyšuje to jeho sebadôveru," zdôrazňuje "dedo tréner" Klapáč.

Súvisiace články