Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Trénerskemu chlebíku začína privoniavať cyklokrosár Róbert Glajza

Sportnet|Publikované 26. nov 2003 o 23:00

Poprad - Pred začiatkom cyklokrosárskej sezóny došlo k zmene na stoličke reprezentačného trénera, keď Františka Sitoru vystriedal jeho zverenec

Róbert Glajza (na snímke), ktorý v tejto sezóne jazdí v drese podbrezovských železiarní. Súčasný najlepší slovenský cyklokrosár a niekoľko násobný majster Slovenska musí počas tejto sezóny skĺbiť prácu trénera troch reprezentačných výberov mužov-elite, mužov do 23 rokov a juniorov. Prečo sa tento tridsaťdvaročný úspešný pretekár rozhodol nasledovať kroky svojho otca i brata povedal, že po skončení aktívnej činnosti by rád zostal pri cyklistike v úlohe trénera. Jedným z dôvodov prečo už teraz zobral na svoje plecia neľahkú úlohu je ten, že na Slovensku ani niet trénera, ktorý by chcel viesť túto reprezentáciu. "Privítal som možnosť viesť reprezentáciu a už teraz môžem zbierať skúsenosti. Prešiel som rukami viacerých trénerov či už otca, ale i brata a od každého som si zobral to najlepšie. Časy keď som začínal sú dávno preč a tento šport urobil poriadny krok pred. Ak sa mu chceme vyrovnať potrebujeme v príprave využívať už progresívnejšie metódy," uvažuje nový kormidelník.

Tohtoročná sezóna je už v plnom prúde a naši pretekári sa predstavili nielen na podujatiach svetového pohára ale i na majstrovstvách Európy mužov do 23 rokov v Tábore. Na nich sa naši pretekári dokázali presadiť a získali body klasifikácie UCI. Aj na poslednom podujatí 2. kategórie UCI v nemeckom Frankfurte sa dvojica Glajza - Metlička presadila a prvý z nich si pripísal 6 a druhý tri body. "Úvod sezóny nebol z mojej strany taký ako som si predstavoval, avšak počas predchádzajúcich dvoch víkendov (v St. Wendeli a Frankfurte poz. aut.) sa mi podarilo bodovať a začína sa rysovať, že moja forma by mohla na majstrovstvá sveta vo Francúzsku (31. 1. - 1. 2. 2004 poz. aut.) gradovať, ale ťažko dopredu hovoriť," hovorí R. Glajza. Vo Frankfurte skončil na piatom mieste spomedzi päťdesiatčlenného peletónu, z ktorého iba prvých desať bodovalo. "Zišla sa celkom dobrá konkurencia českých, holandských, belgických, dánskych i nemeckých klubov. Aj preto to boli kvalitné preteky a jazdilo sa pomerne rýchlo vo väčších skupinkách, stále sa niekto pokúšal o nástupy a tak ani na chvíľu sa nedalo zvoľniť. Domnievam sa, že pre nás to boli poučné preteky," povedal po návrate z Frankfurtu R. Glajza.

Reprezentačného kormidla sa ujal tento Popradský rodák v septembri a priznal, že v rozbehnutej sezóne sa už toho veľa nedá zmeniť. "Snažím sa chlapcom odovzdať skúsenosti, poradiť, pretože teraz už na veľké zmeny nie je čas. V tejto sezóne mám na starosti menej zverencov. Do svetového šampionátu je ešte dosť času, no i tak sa tam zo Slovenska veľa pretekárov nepredstaví. S doterajšími výsledkami ako aj vystúpením na majstrovstvách Európy môžeme byť spokojný. Teraz nás čaká veľa práce s tými, ktorí sú nominovaný na svetový šampionát, aby sa dobre pripravili," dodáva R. Glajza. V nominačných kritériách sa hovorí, že účasť na MS si zabezpečia pretekári, ktorí získajú minimálne desať bodov do rebríčka UCI. Podľa doterajších výsledkov túto bodovú hranicu majú splnenú dvaja jazdci - Róbert Glajza a Václav Metlička, ktorí už majú istú účasť na vrcholnom svetovom podujatí vo Francúzsku. Ako reprezentačný kormidelník priznal pravdepodobne sa v juniorskej kategórii predstaví Michal Prachar, ktorý sa nominoval na základe výsledku z ME v tábore a z mužov do 23 rokov Marián Hecl, ten rovnako na európskom šampionáte nesklamal. Z ďalších domácich jazdcov zatiaľ nového trénera nik nepresvedčil, avšak do šampionátu je ešte dostatok času, aby aj ostatní pretekári dokázali svoje schopnosti a výkonmi si vypýtali miestenku na svetový šampionát. Najbližšie sa im núka šanca počas tohto víkendu počas Slovenského pohára v Zelenči. "V sobotu absolvujeme domáce podujatie a v nedeľu sa predstavíme na podujatí 3. kategórie vo Švajčiarsku," prezradil najbližší program reprezentačný tréner R. Glajza.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.