Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Trénerská výzva ukončila bohatú hráčsku kariéru

Roman Poláčik hádže čiapočku do kúta, je z neho reprezentačný tréner. (Autor: Róbert Sándor)
Sportnet|Publikované 29. jún 2009 o 22:00

Čerstvé vymenovanie Romana Poláčika za trénera slovenskej vodnopólovej reprezentácie možno mnohých prekvapilo. Je to však jasný odkaz zo strany kompetentných, že treba dať šancu aj novej krvi.

Sľubujú si od toho progres k moderne. Samotný kormidelník tieto vízie chce naplniť a vodné pólo pod Tatrami "okysličiť".

KOŠICE. Roman Poláčik v podstate trénerský chlebíček iba začína obhrýzať, aj keď nejaké anabázy za sebou má, ale jeho neodškriepiteľným kapitálom sú bohaté skúsenosti v zahraničí a aj množstvo kontaktov. To, čo funguje v špičkových krajinách, by chcel preniesť aj do slovenských pomerov.

Myslí aj na budúcnosť

"Čaká ma veľa práce. Od detí až po mužov, pokrivkáva nám totiž celý systém, a to aj v kluboch. Povedal by som, že sa už dotýkame dna," berie R. Poláčik svoju rolu komplexnejšie, v širšom kontexte. "Samozrejme, inak to ani nejde. Nemožno sa sústrediť len na áčko, pretože niektorí reprezentanti o dva-tri roky ukončia kariéru, a keď nebudeme mať náhradu, s kým budeme hrať? Musíme teda začať pracovať aj s mládežou." Na potvrdenie týchto myšlienok si za svojho asistenta zvolil Petra Tkáča, známeho práve prácou v mládežníckych kategóriách.

Bolo by to smiešne

Zaujímavé je, že "nezmar" Poláčik ešte v uplynulej sezóne aktívne hrával slovenskú extraligu, napriek tomu, že má už 45 rokov. Stále bol žiadaný aj na výpomoc v zahraničí a on sám rád napriek veku skočil do bazénu a ponoril sa do zápalu hry. S tým je teraz už koniec, bohatá kariéra sa razom uzatvára. "Popri tejto funkcii už hrať nemôžem, to by bolo predsa smiešne. Ak by som sa však nestal trénerom, ešte by som to v Akademiku asi potiahol. Ponuky som mal aj exotické - zo Saudskej Arábie, Iránu či Kuvajtu, zrejme by som si niekam odskočil. Teraz sa to však už nedá."

Prvým cieľom postup na ME

Svoje myšlienky teda už tento Košičan, i keď pôvodom z Piešťan, upriamuje na prácu pri reprezentačnom kormidle. "Prehnané ciele si dávať nemôžem. Najbližším bude postúpiť z kvalifikácie na majstrovstvá Európy." A ako by teda nový lodivod zhrnul svoju filozofiu, s ktorou na svoj post nastupuje? "Priniesť veci zvonku. Aj uplynulý týždeň som sledoval v Čiernej Hore vyvrcholenie Svetovej ligy," vraví R. Poláčik, ktorý sa v tomto môže spoľahnúť na bohaté kontakty v bývalej Juhoslávii, aj iných krajinách. "To áno, kontakty mám po celom svete, ale iba to nestačí. Treba zmeniť celý systém a aj rozmýšľanie hráčov. Mojou úlohou takisto bude stmeliť kolektív. Mal som taký pocit, že toto v poslednom období chýbalo. Ťahať musí jeden za všetkých a všetci za jedného. Vymýšľať niečo svetoborné sa už veľmi nedá, pretože vodné pólo už vymyslené bolo, a to väčšími odborníkmi, než som ja."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.