Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Trénerovi dal chlapské slovo, že zostáva, no dlho si za ním nestál

Sportnet|Publikované 4. okt 2002 o 22:00

Poprad/Bratislava - Pred pár týždňami agentúry vychŕlili informácie, že popradský hokejista Jaroslav Jabrocký (na snímke vľavo v bielom) odchádza do

amerického klubu nižšej súťaže CHL Laredo Bucks. "To je nepravdivá správa, zostávam v Poprade, tu odštartujem sezónu. Musím si overiť, kto poskytuje takéto zavádzajúce skutočnosti," povedal nám vtedy tento 22-ročný útočník, korý však v uplynulých dňoch odcestoval do zámoria.

Tréner ŠKP Ján Šterbák bol smutný z toho, ako s klubom, ale aj s ním, hráč "vypiekol". "Pred časom som tvrdil, že téma jeho odchodu nie je namieste. Jabrocký mi totiž povedal, že neodchádza a naznačil, že ak sa dohodne s vedením klubu podľa predstáv, zostane v tíme. Neviem, ako sa prezident ŠKP s ním dohodol, ale sklamalo ma, že Jaro nikomu nič pred odchodom nepovedal. Jednoducho mi cez telefón oznámil, že sa rozhodol pre odchod a želá nám všetko dobré. To ma veľmi mrzí." Zverenec, ktorý predtým koketoval so zmenou dresu, dal chlapské slovo, že zajačie úmysly hodil za hlavu a J. Šterbák s ním rátal. "Rozhodol som sa, že ho vezmem späť. Medzi chlapmi by ústny prísľub mal predsa platiť a treba sa snažiť dodržať ho." Talentovaný hokejista minulú sezónu zvládol a mal byť jednou z opôr aj v tomto ročníku. Jeho absencia čiastočne naruší systém hry, navyše v čase, keď to policajtom nejde. "Život je raz taký. Každý je ale nahraditeľný, treba sa podľa toho zariadiť, no ešte mal čas na to, aby odchádzal do cudziny," pridal postreh kouč Podtatrancov.

Zaujímavé bude sledovať, čo podniknú činovníci Popradu. Samozrejme, táto kauza nie je u nás ojedinelá, netvorí precedens. Vyskočili dva okruhy otázok: po prvé - má ŠKP nárok na finančnú kompenzáciu? a po druhé - má ŠKP, náš zväz, prípadne IIHF dosah na to, aby Jabrockého prípadne potrestali, dištancovali? "Za normálnych okolností Poprad by mal dať stanovisko na zväz. Neviem, či zámorská súťaž CHL spadá pod IIHF. V prípade, ak by tak bolo, musí ísť zmena dresu cez transferkartu, ako kdekoľvek inde do Európy. Vzhľadom na to, že tento hráč bol pod zmluvou v Poprade, nový zamestnávateľ je povinný vyrovnať sa s materským klubom v súlade s predpismi medzinárodného prestupu. Ak ide však o takzvanú divokú ligu, môžeme ako zväz len dávať námietky, ale dosiaľ sa nikdy nič tým nedosiahlo. V týchto zápoleniach neplatia reguly IIHF. Za mojej éry boli dva či tri podobné prípady hráčov, ktorí išli do nižších súťaží. Ak to boli celky pod záštitou medzinárodnej hokejovej federácie, väčšinou sa zámorské kluby so slovenskými aspoň čiastočne finančne vyrovnali. Na to však nie sú sadzobníky, je to vždy na kluboch, na čom sa dohodnú. V našej terminológii hovoríme o vykúpení sa z platnej zmluvy," podal vysvetlenie generálny sekretár SZĽH Igor Nemeček. Hráč sa vystavuje riziku i súdneho konania. "Je to ale komplikované, o tom by najlepšie vedeli hovoriť Košičania v súvislosti so Svatošom. Tento hráč pod zmluvou tiež odcestoval do zámoria. Súdne konanie v Amerike ale vyhral na základe toho, že mu tamojší sudcovia uznali nárok v ľudských právach na prácu," dodal I. Nemeček. IIHF môže udeliť dištanc len tam, kde má dosah, na "divoké ligy" ale vplyv nemá, takže trest by mohli určiť iba v ŠKP vtedy, ak by sa Jabrocký vrátil domov.

Miroslav Boris je známy hokejový agent. On však takéto pofidérne prestupy nespískava: "Mal by som sa zastať chlapcov, lenže podľa mňa to nie je férové voči materskému klubu. Navyše aj oni nezískajú nič, pokazia si kariéru. Rozhodne to nebola akcia na vlastnú päsť a išlo to cez nejakého agenta. Ja na jeho mieste by som Jarovi povedal: zostaň! Jeho hráčska cena aj herná by išla v budúcnosti vyššie, keby hral doma. Je to podobné, ako urobil Stehlík, ktorý si to namieril do juniorky. Hráč by mal mať jasno, čo robí a čo bude ďalej. Precedens týkajúci sa košického klubu a jeho hráča však je na svete a americké kluby to vedia. Myslím si, že by mali byť jasnejšie pravidlá obmedzujúce úniky mladých hráčov do zámoria. Talenty sa vytrácajú, je zložité postaviť juniorské kolektívy. Napríklad vo Švédsku do 21. roku života je zakázaný prestup do profesionálnych súťaží v zámorí. Rusi majú hranicu 18 rokov, Česi 19, len u nás je to benevolentné. Slovenskí mladíci sa neraz vracajú a končia stratení doma, je ich škoda. Trebárs Socha bol kedysi špičkový talentovaný bek a dnes o ňom nepočuť. Možno Jabrockému sľúbili v Amerike, že ho o rok vytiahnu do vyššej súťaže, len je otázne, či sa v tvrdej konkurencii uplatní. Chlapci využívajú niektoré medzery v reguliach, lenže mnohí sa popália. V extralige by bol aj Jabrocký platnejší," zamyslel sa M. Boris.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.