Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Trénerom a manažérom: Skoncujte s útokmi

Sportnet|30. mar 2004 o 00:00

Generálny komisár NHL Gary Bettman vydal vyhlásenie, v ktorom varuje všetky ligové mužstvá, no najmä trénerov a generálnych manažérov, že za konanie svojich hráčov ponesú zodpovednosť.


Bitkársky súboj brankárov Patricka Lalima (vpravo) a Roberta Escheho v zápase 5. marca Philadelphia - Ottawa, keď rozhodcovia udelili rekordných 419 trestných minút. FOTO - REUTERSStanovisko ligy má byť reakciou na prílev násilia a brutálnych zákrokov. Niekoľkostranový dokument nepoukazuje na žiadne konkrétne meno ani na klub. No hokejoví priaznivci vedia, že ide najmä o zákrok Todda Bertuzziho, či hromadnú bitku medzi hráčmi Philadelphie a Ottawy. Píše denník Philadelphia Inquirer.

"Je to dobré vyhlásenie. Presne tento krok malo vedenie ligy urobiť. Zodpovednosť teraz nenesú iba hokejisti, no aj ich tréneri a manažéri. Pri pokračovaní týchto nechutností v našom športe budú kouči a manažéri niesť rovnaký diel viny ako hráči," cituje denník generálneho manažéra Flyers Boba Clarka.

NHL zaujala jasné stanovisko, ako bude v ďalších prípadoch postupovať. Trestať sa budú aj slovné vyhlásenia spájané s "pomstou a odplatou".

"Týmto krokom sa prenáša zodpovednosť funkcionárov na klímu v ich klube. Je to iba na tréneroch a manažéroch, aby kontrolovali emócie svojich zverencov, ak sú príliš napäté. Ak sa im to nepodarí, budú za to pykať," vyjadril sa nemenovaný predstaviteľ NHL. Dnes by slová trénera Kena Hitchcocka adresované Martinovi Havlátovi "raz si zješ, čo si si navaril", neostali nepotrestané. Český útočník (26. februára) kroščekoval Marka Recchiho do tváre a zranil ho.

Prvé kroky k zamedzeniu útokov a brutality už vo Phialdelphii prijali. Bob Clarke mal pohovor s bitkárom mužstva Donaldom Brashearom. Pred zápasom s New York Rangers mu vysvetlil, aby sa venoval iba hre a nepokúšal sa o žiadny útok na Bobbyho Holíka. "Jediné, čo tým dosiahneš, je trest pre teba a tvoje mužstvo."

Holík 12. februára spôsobil tvrdým bodyčekom Keithovi Primeauovi otras mozgu. Philadelphii chýba jej kapitán dodnes. Odplata za takýto čin býva v NHL bežným zvykom.

Že to NHL s disciplinárnymi trestami pre funkcionárov myslí vážne, potvrdila v prípade trénera Calgary Darryla Suttera. Pred týždňom v zápase s Nashvillom Predators poslal Sutter na ľad tri sekundy pred koncom bitkárov, aby vyprovokovali potýčku. Napokon sa bili všetci hráči a obaja brankári. Sutter bol suspendovaný na dva zápasy.

Súvisiace články