Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Trénera Martikána mrzí, že arbitri nedali Michalovi šancu napraviť chybu

TASR|22. aug 2004 o 11:04

Bratislava 22. augusta (TASR) - Ojedinelý výsledok v histórii vodného slalomu sa podaril Michalovi Martikánovi, 25-ročnému pretekárovi KTK Dukla Liptovský ...

Bratislava 22. augusta (TASR) - Ojedinelý výsledok v histórii vodného slalomu sa podaril Michalovi Martikánovi, 25-ročnému pretekárovi KTK Dukla Liptovský Mikuláš, ktorý v rokoch 1996 - 2004 získal na troch olympiádach za sebou tri medaily. V Atlante 1996 zlato, v Sydney 2000 a Aténach 2004 striebro. Lenže tá posledná medaila má pre neho i pre celý slovenský vodný slalom ešte stále chuť blenu, lebo v areáli Helliniko bol Michal Martikán pol hodinu výskal ako dvojnásobný olympijský víťaz. "V každom prípade tá práva radosť zo striebra nie je taká ako by mala byť u mňa," priznal na rovinu úspešný slovenský olympionik a pokračoval: "Ale som strašne rád, že sa mi podarilo získať medailu aj na svojej tretej olympiáde," zdôraznil rodák z Liptovského Mikuláša. "Som rád, že to, v čo som veril, že ten tréning, čo som absolvoval, čo som robil, že to bola správna cesta a že to malo takéto vyvrcholenie," netajil aspoň čiastkovú spokojnosť najlepší singlista v C1 v súčasnom vodnom slalome.

Zmiešané pocity z diania po aténskej súťaži v kategórii C1 mal aj jeho otec a tréner Jozef: "No tak vieme, čo sa tam stalo. Ale pocity mám obrovské. Pretože Miško išiel fakt vynikajúco. A proste ten čas, súčtom časov, bol proste rýchlejší ako kajakári. Takže si myslím, že podal veľmi dobrý výkon," chválil svojho syna a zverenca skúsený tréner z Mekky slovenského vodného slalomu. "Troška to, ja si myslím, skalila tá chyba, čo sa ťuklo. Môj názor je, že keby sme vedeli, že sa ťuklo, tak by sme, to je môj názor, tak by sme mu to zakričali a myslím si, že Miško mal na to, aby tých dvanásť stotín dohnal. Že by sme mu zakričali. Stihol by to. On si to neuvedomil, lebo on išiel čisto iba na čas," vysvetľoval Martikán starší.

Pri zmienke o osudnej siedmej bránke, ktorá z rozhodnutia dvoch bránkových rozhodcov obrala Michala o zaslúžene vybojované zlato, sebakriticky uviedol: "Ja som to nevidel. Peter, údajne, ktorý...Peter Cibák, ktorý meral medzičasy, tam bol. A hovoril, že ukázali dvojku. Ale na tabuli to nebolo. Ale my sme išli dopredu. To miesto, kde to ukazovali, bolo nad sedmičkou, tak sme to nemohli vidieť," tvrdil Jozef Martikán. "My sme nevedeli. Hovorím, boli by sme na neho volali a on by to určite bol zvládol. Mrzí ma, že sme mu nedali šancu tú chybu napraviť," povzdychol si aj s odstupom času otec a tréner trojnásobného olympijského medailistu z Liptovského Mikuláša, ktorý sa mohol z Atén vrátiť už ako dvojnásobný olympijský víťaz. "Bola by to bomba pre celý svet. Tri zlaté zo štyroch disciplín. To tu ešte nebolo. Možno aj to bolo niekomu tŕňom v oku. Dnes to však už nikto nezmení. Musíme sa s tým vyrovnať," chlapsky priznal tréner Martikán . Ako neskôr uviedol, niečo podobné sa stalo v minulosti Jurajovi Minčíkovi, ktorý dostal penalizáciu pol hodinu po pretekoch vo francúzskom Bourgu. "Aj tam sme sa to dozvedeli až po pretekoch. Aj tam to bolo s takým veľkým odstupom," dodal reprezentačný tréner slovenských kanoistov na divokej vode.

Súvisiace články