Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Trénera Maďarska D. Kapustu nenosili na pleciach a nesľúbili mu žiadnu zvláštnu odmenu

Sportnet|Publikované 7. nov 2003 o 23:00

Košice - Momentálne je najobľúbenejším človekom v Maďarsku bezpochyby slovenský hokejový tréner Dušan Kapusta. Ján Slota zo Slovenskej národnej

strany by mohol byť hrdý na toto konštatovanie, ktoré je veľmi výnimočné u našich susedov, keby... Keby sa D. Kapusta o úspech nezaslúžil na úkor slovenskej národnej hanby. Žilinský národniar nemal určite pokojný spánok zo štvtka na piatok, pretože Maďari porazili Slovákov v športe, v ktorom sme mali jasnu dominanciu. Reprezentačný tréner Maďarska sa však na tieto atribúty nepozerá. Dôležitý je preňho úspech svojich zverencov. A víťazstvo 4:2 nesie prvky historického nádychu. Veď vo všetkých tlačových, televíznych i rozhlasových médiách v Maďarsku nezabúdajú pripomínať, že sa tak stalo po 62 rokoch...

"S tým vám môžem pomôcť len ja, lebo nik iný doma nie," povedala nám Zuzana Kapustová, dcéra maďarského reprezentačného kormidelníka, keď sme včera pátrali po kontakte na jej otca. "Dnes som už mala niekoľko telefonátov s touto prosbou. To viete, že sa tešíme z otcovho úspechu, pretože hokej berie veľmi vážne. Zápas sme však nesledovali v televízii, len sme sa s mamou výsledok dozvedeli. Ale je to veľké prekvapenie, nie?" - prehodila Zuzka zopár slov pri hľadaní telefónneho čísla. Naša reakcia bola stručná - je, a poriadne.

* * *

Dušan, gratulujeme k cennému skalpu.

"Ďakujem."

Ako ste prežívali tento úspech?

"Dobre. Viete, si predstaviť, že novinári i média veľmi prežívali túto udalosť. Predsa len rivalita medzi oboma štátmi v takom športe, ako v hokeji, kde mali doteraz jasne navrch Slováci, je veľká. Hokej nie je futbal, hádzaná, či vodné pólo, kde sú šance vyrovnanejšie, preto sa toto víťazstvo považuje v Maďarsku za veľký úspech."

Aj vás po zápase fanúšikovia s hráčmi nosili na pleciach?

"(Smiech) Nie, nenosili ma na pleciach. Zožal som však potlesk od novinárskej obce, ktorá ma čakala na tlačovke po zápase."

Ako to všetko prežívali funkcionári a tamojší priaznivci hokeja?

"Všetci boli veľmi prekvapení, ale šťastní zároveň, pretože tento turnaj sa hrá v novej športovej hale, ktorú tu postavili len minulý rok. Je to veľmi pekná hala s dvoma ľadovými plochami a s výborným zabezpečením. Keďže je to zimný štadión pre šport, ktorý v Maďarsku nie je na vrchole popularity, v podstate tento pekný výsledok im všetkým prišiel vhod."

Pekný výsledok, ako pekný výsledok. Pre vás by azda lepšie vyznelo senzácia. Doma na Slovensku tento výsledok považujú hanbou nad hanbu...

"Treba rešpektovať, že maďarskí hráči hrajú v kluboch už pár sezón vedľa slovenských, českých či ruských hokejistov. Netreba zabúdať ani na slovenských trénerov predo mnou. Ak niekoho naučíte hrať technicky a takticky, tak pri troche súťaživosti môže mužstvo hrať proti každému. Nehovorím, že víťazne, ale posledné majstrovstvá sveta ukázali, že i maďarskí hokejisti sú o niečo schopnejší. (Na posledných dvoch MS B-kategórie skončili na 3. a 2. mieste, pozn. red.)"

Dostanete nejakú zvláštnu odmenu za toto víťazstvo? Sľúbili vám niečo funkcionári?

"Nie, nebude nič zvláštne. Sľúbené sú nejaké prémie za umiestnenie, no za samotný zápas nie."

Zrejme popularita hokeja v Maďarsku a samozrejme i vaša, stúpla niekoľkonásobne po tomto víťazstve...

"V Maďarsku som už tretí rok. Predchádzajúce dva roky som bol ako asistent pri reprezentácii. Popritom som bol majstrom Maďarska i dvakrát víťazom pohára s Dunaujvárosom. Ľudia ma tu teda poznajú a môžem povedať, že po zápase mi srdečne blahoželali, aký pekný úspech sme dosiahli."

V Maďarsku teraz vládne hokejové nadšenie. Zažili ste už niekedy taký ošiaľ?

"Raz. Keď sme s Košicami hrali o majtra Československa. Momentálna táto eufória sa dá prirovnať k vtedajšiemu ošiaľu. Ľudia sú takí srdeční, ako boli košickí fanúšikovia, keď sme získali titul."

Zažili ste i nejaké prekvapenie, prípadne, zostali ste z niečoho šokovaní z toho nadšenia?

"Nedá mi, aby som opäť nevyzdvihol srdečnosť Maďarov. Predsa len, som Slovák a hrali sme proti Slovákom. Maďari boli takí šťastní, že po stretnutí gratulovali mne, slovenskému trénerovi, ako keby som bol domácim kormedelníkom."

Akú najčastejšiu otázku ste dostali po zápase?

"Či je to najväčší úspech v mojej trénerskej kariére."

A je?

"Myslím si, že áno. Treba rátať každý klubový či reprezentačný úspech. Proti majstrom sveta, hoci pricestovali v takom zložení, v akom pricestovali, je pre každého trénera veľmi pekný, čiastkový úspech."

Dušan, na Slovensku sa väčšina odborníkov a fanúšikov dosť dehonestujúco vyjadrovala k tomu, že ideme hrať len na turnaj do Maďarska, keďže sa nám nedarí zahrať si turnaje so svetovou špičkou, napríklad na Euro Hockey Tour. Aj tento fakt trochu vyprovokoval Maďarov, že sa tak vytiahli na Slovákov?

"Ťažko odhaliť podvedomú stránku mojich zverencov. V podstate Slováci zdolali v stredu Ukrajinu 6:2. Zdolali súpera, ktorý, až na 3-4 hráčov hrajúcich v ruskej lige, hrá v tomto zložení na majstrovstvách sveta. Mladí Slováci Ukrajinu prevalcovali. Z jedného pohľadu môže byť to, že maďarskí hráči sa veľmi zmobilizovali a na druhej strane mladý slovenský výber po ľahkom víťazstve nad Ukrajinov mojich hráčov jednoducho podcenil."

Pred mnohými rokmi československí hráči a tréneri obrazne povedané učili hrať Nemcov hokej. V minulých rokoch nás už Nemci neraz potrápili. Myslíte si, že o niekoľko rokov môžeme niečo podobné zažiť s Maďarmi?

"Nestaval by som to do tejto roviny, lebo v Nemecku majú dve špičkové súťaže - profesionálnu nemeckú ligu a amatérsku druhú ligu. V Maďarsku sú tri mužstva, ktoré sú trocha zabehané. Konkurencia je slabá. Je tu ešte veľa roboty pre funkcionárov, aby zabezpečili viac klubov a lepšiu domácu súťaž."

Zvýšia sa po tomto triumfe ambície Maďarska pred majstrovstvami sveta?

"Šampionát B-kategórie nás čaká v Nórsku, ked okrem domácej reprezentácie bude patriť medzi najväčších ašpirantov na postup Bielorusko. My môžeme len prekvapiť."

Dokedy máte zmluvu pri reprezentácii?

"S Dunaujvárosom mám zmluvu na rok a s reprezentáciou mám kontrakt na rok plus opciu na ďalší rok."

Teraz ste si výrazne posilnili pozíciu. Je tak?

"Viete ako - stále posledný výsledok sa ráta."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.