Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Trénera Bílka odpisovali. Teraz je z neho hrdina

Stredopoliar Petr Jiráček (vľavo). (Autor: SITA/AP)
Ladislav Harsányi|17. nov 2011 o 15:21

Chorvátsko, Česko, Írsko a Portugalsko skompletizovali šestnásťčlenné účastnícke pole na futbalové EURO 2012.

BRATISLAVA. Počas kvalifikácie ho viacerí futbaloví experti vyzývali na odchod. Z úst fanúšikov zaznelo i zborové – Bílek von!

Urážky ani nevyberavý slovník neprinútili trénera Česka na rezignáciu. „Ani raz mi to nenapadlo,“ povedal Michal Bílek deň po postupe jeho tímu na EURO 2012. Z neželaného až nenávideného trénera sa stal oslavovaný hrdina.

Skúšanie sa vyplatilo

Slabučká hra i katastrofálne výsledky charakterizovali tím počas dlhých mesiacov pod Bílkom. Vyskúšal vyše päťdesiat hráčov a skúšanie do úmoru sa mu nakoniec vyplatilo.

V záverečnej fáze kvalifikácie pozval hráčov Plzne Václava Pilařa i Petra Jiráčka, ktorí sa stali kľúčovými postavami barážového dvojzápasu s Čiernohorcami. Jiráčkova „messiáda“ pri jedinom góle zápasu v Podgorici podčiarkla postup Čechov. „K jeho akciám by som to neprirovnával,“ bránil sa takémuto prirovnaniu stredopoliar Plzne.

Česi sa nespreneverili tradícii, keď od roku 1996 nechýbali na žiadnom záverečnom turnaji ME. Podobne ako ďalší účastníci EURO 2012 sa môžu tešiť na garantovaných osem miliónov eur od UEFA. Ďalšie si môžu privyrobiť v prípade úspešných výsledkov.

Koľko si rozdelia hráči? „Doteraz platilo, že tretina prémií sa odpočítala na náklady a zo zostávajúcich dvoch tretín išlo 40 percent mužstvu, 10 percent pre nadačný fond a 50 percent pre zväz,“ citoval server sport.cz manažéra reprezentácie Vladimíra Šmicera.

Vďaka postupu hráči dostanú 20-­tisíc českých korún za každý zápas kvalifikácie, ale aj 50­-tisíc za každý získaný bod. Z hráčov zarobí na odmenách najviac Michal Kadlec, ktorý odohral všetkých 10 zápasov kvalifikácie – 1 milión 150-­tisíc českých korún.

Írska satisfakcia

Po 24 rokoch si na záverečnom turnaji EURO zahrá reprezentácia Írska, ktorá si v baráži bez problémov poradila s Estónskom (vonku 4:0, doma 1:1). Postup na MS 2010 im zahatala ruka Thierryho Henryho, teraz cítia satisfakciu. „Zaslúžili sme si postúpiť už v Paríži. Teraz sme dokázali, že sme vybudovali fantastický tím,“ tešil sa tréner Giovanni Trapattoni.

Na šampionáte nebudú chýbať ani Portugalci, ktorí po bezgólovej remíze na trávniku Bosny a Hercegoviny rozstrieľali svojho súpera doma 6:2.

Turecko si prehralo postup s Chorvátskom už v domácom zápase (0:3) a bezgólová odveta na tom už nič nemohla zmeniť. Pre uznávaného holandského trénera Guusa Hiddinka to znamenalo koniec na lavičke tureckej reprezentácie.

UEFA už oznámila nasadenie tímov do žrebu záverečného turnaja, ktorý sa uskutoční 2. decembra v Kyjeve. Okrem usporiadateľských krajín Ukrajiny a Poľska do prvého koša nasadili majstrov Európy Španielov a Holanďanov. EURO 2012 sa začne 8. júna, finále bude 1. júla.

Súvisiace články