Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Tréner Varga: Nech to hráči poriadne oslávia, dovolenky budú krátke

Radosť prešovských futbalistov po postupe do Fortuna ligy. V strede s pohárom tréner Stanislav Varga, okolo neho jeho zverenci. (Autor: Daniel Dedina)
_novy|Publikované 13. jún 2016 o 22:00

Futbalisti Tatrana Prešov po troch rokoch znova získali právo štartu v najvyššej slovenskej súťaži.

Futbalisti Tatrana Prešov zvládli posledný krok a po víťazstve 3:0 nad Sereďou sa stali víťazmi druhej ligy. Po troch rokoch znova získali právo štartu v najvyššej slovenskej súťaži.

PREŠOV. Obrovská radosť vytryskla v piatok večer okolo devätnástej hodiny na prešovskom futbalovom štadióne.

Hráči 1. FC Tatran Prešov potrebovali na zisk prvého miesta v nadstavbovej časti o postup v DOXXbet lige zdolať v poslednom kole súpera zo Serede.

Od úvodného hvizdu kráčali domáci pevne za svojím cieľom. Už do prestávky viedli 2:0, po presných zásahoch Barteka a Katonu.

A to ešte nevyužili viacero skutočne výborných gólových príležitostí. V druhom polčase sa v 67. min. presne trafil aj Micherda a za stavu 3:0 bolo jasné, že Prešovu už dôležité víťazstvo neunikne.

Rozhodol kvalitný kolektívny výkon

Záverečné minúty už zvládli Šarišania bez väčších problémov a po skončení duelu si na hracej ploche v sprievode svojich fanúšikov prevzali pohár za celkové prvenstvo v druhej lige. Ako prvý ho nad hlavu zdvihol kapitán tímu Patrik Jacko.

„Sú to skvelé pocity. To, že sa nám to podarilo v poslednom kole pred toľkými divákmi, robí túto chvíľu ešte výnimočnejšou. V každom zápase sme sa snažili zo seba vydať všetko. Niekedy to vyšlo lepšie, inokedy menej, ale vždy sme sa snažili urobiť pre úspech maximum. Chvíľu si to užijeme a potom sa už budeme snažiť čo najlepšie pripraviť na ďalší ročník,“ súkal zo seba slová v radostnom rozpoložení.

V samotnom zápase nastúpil v strede zálohy, čo mu nie je síce úplne cudzí post, ale v jeho podaní sme v poslednom období boli zvyknutí na osvedčený stopérsky flek.

„Na zápas so Sereďou sme mali dvojtýždňovú prípravu, keďže víkend predtým sme nehrali a počas tohto obdobia som nastupoval práve na tomto mieste, takže niečo som už tušil. Neviem, či týmto ťahom chcel tréner prekvapiť súpera, alebo sa v prvom rade snažil o zmenu po predchádzajúcich dvoch remízach, na to by vedel dať plnohodnotnú odpoveď on.“

Okrem typického dôrazu a sily v osobných súbojoch tak mohol tentoraz využiť aj viac kreativity, ktorá mu tiež nie je cudzia. Ukázal to napríklad pred druhým gólom, keď krásnou kolmicou vyzval k skórovaniu Katonu.

„V zálohe treba viac behať, nie je to sranda,“ zasmial sa a vážnejšie pridal: „Niekoľko zápasov som už na tomto poste odohral, takže to nebol žiadny problém. Celé mužstvo pracovalo veľmi dobre, chlapci makali jeden za druhého. Ešte si možno ani naplno neuvedomujeme, čo sme dosiahli.“

Mladosť nebola prekážkou

Vzhľadom na pomerne nízky vekový priemer zvládlo mužstvo tento zápas o všetko až nečakane hladko.

„Už sme si asi dosť vytrpeli v zápasoch proti Nitre, či Pohroniu a v príprave na zápas so Sereďou, počas ktorej sa množili rôzne kuvičie hlasy. V poslednom stretnutí nám to chvalabohu padalo do brány tak, ako sme si predstavovali. Hoci sme mali i ďalšie šance, ktoré sme nevyužili. Sme mladý kolektív, skúseností naberáme postupne, mnohí chlapci pred takou početnou kulisou ešte ani nehrali. Bolo to ozaj náročné, v takých situáciách rozhoduje najmä hlava. Zvládli sme to a je to naozaj krásne,“ priznal Patrik Jacko.

Ešte raz sa pousmial pri otázke, čo sa bude diať v najbližších hodinách bezprostredne po zápase.

„To ešte presne neviem. Trocha si spolu posedíme, zabavíme sa a zaspievame si. Niektorí chlapci už majú naplánované dovolenky, ale určite to spolu oslávime.“

Varga: Nech to oslávia ako praví východniari

Tréner 1. FC Tatran Stanislav Varga si opojné chvíle radosti po záverečnom hvizde užíval najprv trocha bokom, postávajúci spolu s asistentom Karaffom.

O chvíľu na to sa už ale pripojil ku klbku radujúcich sa hráčov. Nevyhol sa sprche zo šampanského a tesne potom skončil nad hlavami svojich zverencov.

„V prvom polčase sme dvakrát skórovali a z hráčov opadli všetky traumy, ktoré mali z posledných zápasov. Veľká vďaka patrí aj divákom, ktorí na rozhodujúci zápas prišli vo veľmi peknom počte. Počas celej sezóny sme doma ani raz neprehrali, dali sme spomedzi všetkých tímov najviac gólov, máme najlepšie skóre. Myslím, že sme zaslúžene skončili prví. Týmto úspechom sme prepísali históriu klubu, keďže sme až na Hectora Tubonemiho, ktorý tu už ale tiež dlhšie pôsobí, postúpili s mužstvom zloženým z vlastných odchovancov,“ vyzdvihol azda najdôležitejšiu črtu najnovšieho úspechu klubu.

On sám bol dlho v téme prípadného postupu poriadne rezervovaný, po poslednom kole vysvetlil prečo tomu tak bolo. „Nechcel som na chlapcov vyvíjať prehnaný tlak. Košice rozprávali o postupe už dávno pred záverom sezóny a to bolo podľa mňa ich najväčšia chyba, v rozhodujúcej chvíli im to prestalo fungovať. Niektorí ľudia boli možno kvôli tomu na mňa nahnevaní, ale mal som svoje zámery. Nikdy som chlapcom nepovedal, že by sa neusilovali vyhrať túto súťaž.“

Dobre naladený dodal, že brzdiť ich v oslavách nebude. „To určite nie, zaslúžia si to za to, ako poctivo pracovali. Nech to poriadne oslávia, tak ako sa na východniarov patrí.“

Krátka pauza a príprava

Prestávka a čas na oddych pred novou sezónou bude v prípade prešovského tímu radikálne krátka.

Keďže Fortuna liga tradične začína skôr ako ostatné súťaže, s prípravou by mal zeleno-biely tábor začať už v stredu 22. júna. O dva dni na to sa presunie do Čiech, kde absolvuje turnaj v Benátkach nad Jizerou.

S akým kádrom naň Tatran vyrukuje je zatiaľ otvorenou záležitosťou. „Na to aktuálne neviem odpovedať. Pokúsime sa o posilnenie kádra, uvidíme aké budeme mať na to zdroje. Možno sa vrátia niektorí chlapci, ktorí tu pôsobili na jeseň. Ak by sa tak stalo, s radosťou ich privítam,“ povedal Varga už s výhľadom do najbližšej budúcnosti.

Ďalšou doposiaľ nevyriešenou otázkou je otázka domáceho prostredia počas výstavby nového štadióna.

Klub buď požiada o výnimku, aby mohol hrávať domáce zápasy na súčasnom ihrisku, alebo bude musieť zháňať dočasné náhradné pôsobenie.

Druhá možnosť sa tak či tak javí ako nevyhnutnosť, pretože aj keby klubu bola udelená výnimka, jej platnosť by mala trvať len pol roka.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 23/2016, v predaji od 14. 6. do 20. 6.

Autor: _novy

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.