Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Tréner Škrlík bol na skok doma

Jozef Škrlík. Tréner kazašského Akzajyk Uraľsk je teraz doma. (Autor: Marián Škuba)
Sportnet|Publikované 31. máj 2012 o 22:00

Využil prestávku v kazašskej Super lige. Do ôsmeho kola bol s nováčikom súťaže lídrom, aktuálne im patrí piate miesto.HUMENNÉ. V stredu odohral 1. HFC Humenné na svojom trávniku prípravný zápas s michalovským áčkom (prvoligista skúšal nové tváre v kádri) a jedným z tých, kto uvidel zemplínsky duel (1:3), bol nečakane aj Jozef Škrlík.

Tréner kazašského prvoligového nováčika Akzajyk Uraľsk je po štyroch mesiacoch opäť doma. Medzi svojimi pobudne do nedele, dnes podvečer má v pláne naživo sledovať aj zápas Slovensko 21 - Rumunsko 21 v Michalovciach v rámci kvalifikácie na európsky šampionát.

„Prebieha trojtýždňová letná prestávka, využil som ju aj na návštevu Humenného, rodiny, blízkych, kamarátov,“ mienil aktuálne jeden z mála slovenských futbalových trénerov pôsobiach v najvyššej zahraničnej súťaži.

Piate miesto

Kazašská „Super liga“ sa hrá pre európske futbalové pomery opačným systémom, t.j. jar - jeseň. Štrnásť tímov má za sebou zvládnutých tucet kôl, druhá fáza sezóny pokračuje 16. júna.

„Do sezóny sme vstúpili veľmi dobre, možno povedať, až nad očakávanie, po šiestich kolách sme mali na konte päť víťazstiev a jednu remízu, ešte po ôsmom kole sme boli lídrom. Kvalita tímov ako Astana, Kostanai či Karaganda sa však postupne začala prejavovať, prišla naša séria štyroch prehier, čo znamená piate miesto. Ako nováčik sme však spokojní, máme plus štyri body. Dalo sa očakávať, že nováčikovský elán nám trochu upadne, ale držíme sa statočne,“ zhodnotil stručne „jarné“ účinkovanie mužstva Jozef Škrlík, ktorý tvorí realizačný trojuholník s litovským Saulusom Sirmelisom (šéftrenér) a ukrajinským trénerom brankárov.

Úroveň sa dvíha

Všeobecne sa krajiny bývalého sovietskeho bloku ešte na klubovej úrovni považujú za futbalovo „rozvojové“, tento názor je však v mnohom aj skreslený.

„Úroveň futbalu sa v Kazachstane dvíha, na prvý pohľad je to beh na dlhé trate, ale podmienky podložené ekonomickou silou lákajú stále viac legionárov. Každý klub ich môže mať sedem, hrať môžu piati, ďalší ako náhradník, jeden do hry v zápase nezasiahne. Čo sa nášho klubu týka, okrem kazašských futbalistov tu sú Srbi, Bulhar, Kamerunčan, Slovinec, Bielorus i Čech. Je ním Jakub Chleboun, futbalista z Hradca Králové, stopér, jeden z našich najlepších hráčov,“ povedal Jozef Škrlík, pričom načrel aj do kvality súťaže.

„Je to, samozrejme, vec názoru. Hráčkam na trávniku dominuje rýchlosť, nasadenie, čo snáď chýba, je slovenská takzvaná  'vychcanosť '. Verejnosť však asi viac budú zaujímať čísla. My ako nováčik máme najnižší rozpočet, asi šesť miliónov dolárov, veľkokluby typu Almaty, Šachťaru Karaganda, či Tobolu Kostanai disponujú desať– až pätnásťnásobkom nášho rozpočtu,“ podotkol Jozef Škrlík.

Najbližšie s lídrom

Po dvanástich kolách vládne kazašskej súťaži obhajca prvenstva Tobol Kostanai (26 bodov; pred rokom vypadol v 2. predkole Ligy majstrov so Slovanom Bratislava), a to je práve najbližší súper Akzajyku Uraľsk (19 bodov).

„Naším predsezónnym cieľom bolo vyhnúť sa bojom o záchranu, zatiaľ to plníme. Najbližšie nás čaká líder, verím, že hráčom prestávka pomôže a začneme odvetu aspoň tak úspešne ako sezónu,“ dodal Jozef Škrlík, ktorý pozajtra začne svoj návrat do západnej časti Kazachstanu späť cez tri časové pásma.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.