Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Tréner Rusnák má stále zdvihnutý varovný prst

Sportnet|Publikované 19. nov 2002 o 23:00

Trebišov - Futbalisti treťoligového Energetiku Veľké Kapušany počas uplynulej jesene neprekročili svoj tieň z predchádzajúcich sezón. Skôr opak je

pravdou. Pravda, tentoraz im v tom zabránili objektívne dôvody. Po pätnástich jesenných kolách sú energetici na alarmujúcom trinástom mieste so ziskom sedemnástich bodov, pričom jeden im odrátali po kontumačnej prehre s Michalovcami. Či je to za danej situácie veľa alebo málo, opýtali sme sa trénera Veľkých Kapušian Vladimíra Rusnáka. "Ešte sme to s výborom klubu nehodnotili, ale za seba môžem povedať, že som s našim účinkovaním v jesennej časti spokojný. Ustúpili sme síce z predchádzajúcich pozícií, ktoré nám v predošlých sezónach právom patrili, ale opakujem nie som z nášho postavenia sklamaný. Pozerám sa nato reálnymi očami, neabsolvovali sme adekvátnu letnú prípravu a hráči sa počas nej zaoberali všeličím, len nie futbalom. Odišli nám navyše opory z defenzívy, neskôr aj najlepší strelec Molnár. Preto si myslím, že tých sedemnásť bodov nie je najhoršia vizitka," prezradil kormidelník Veľkých Kapušian. Už tradične sa celok z juhu Zemplína spoliehal na domáce prostredie. V jeseni hral pred vlastným obecenstvom o jeden zápas menej ako vonku, ale z kapušianskeho trávnika vyťažil päť víťazstiev, jednu remízu so Stropkovom a jednu kontumačnú prehru s Michalovcami. Na ihriskách súperov boli Kapušanci už tradične jaloví, získali iba bod za bezgólovú remízu proti Lokomotíve Košice a jediné dva góly vonku zaznamenali hneď v prvom kole na ihrisku svidníckeho nováčika. Odvtedy akoby uťal.

Vladimír Rusnák sa počas ostatných šiestich mesiacov musel vedieť vysporiadať s rôznymi štrajkami či inými prejavmi nevôle hráčov voči nie vždy fungujúcemu finančnému systému v klube. Týmto si však veľmi hlavu nezaťažoval. "Niežeby ma ich problémy nezaujímali, lebo všetci sme na jednej lodi, ale snažil som sa myslieť pozitívne. Vo Veľkých Kapušanoch máme veľké plus v podobe skvelej hráčskej partie. Náš kolektív sa síce v poslednom čase omladil, ale bojovný duch v ňom ostal. Nemal som problémy s presviedčaním hráčov, aby nastúpili na zápas. Skôr išlo o to, aby sa tie problémy zviditeľnili, aby ich ktosi znovu nenechal nepovšimnutými. Nenastúpením na stretnutie by išli hráči sami proti sebe," vysvetlil háklivú tému, o ktorej sa však nechcel bližšie zmieňovať.

Letnými odchodmi hráčov bola vari najviac oslabená obranná formácie. Počas jesene rotovalo v defenzíve veľké množstvo hráčov, ale na počte inkasovaných gólov sa to veľmi neprejavilo. Za chrbtami brankárov Hrabčáka a Tótha skončilo v pätnástich zápoleniach devätnásť lôpt, tri ďalšie zásahy boli za kontumačnú prehru 0:3 s Michalovcami. Túto bilanciu dosiahli aj napriek odchodu brankára Majerníka a skúsených stopérov Vasiľa a Džubaru. "Po neskoršom vynútenom odchode Gabriela Molnára sa nám rozpadla takmer celá kostra mužstva. Ostal prakticky len Gajdoščík. Dali sme preto šancu mladíkom Ovákovi či Lizákovi a tí ma nesklamali. Nevyhli sme sa síce niekoľkým zaváhaniam, ale myslel som, že to bude v obrane viac škrípať. Práve preto môžem s defenzívou vysloviť najväčšiu spokojnosť," doplnil Vladimír Rusnák.

Jeseň je už za nami a trinásta priečka neveští pred náročnými jarnými súbojmi nič dobré. Pesimizmus v očiach fanúšikov však vyvracia hneď sľubný úvod, v ktorom tri zo štyroch zápasov odohrajú energetici doma. Aj napriek tomu lodivod mužstva veľmi nejasá, veľmi dobre si totiž uvedomuje náročnosť treťoligových zápasov ako aj fakt, že ich čakajú silní súperi, ktorí ani vonku neradi prehrávajú. "Odvšadiaľ počúvam, ako všetci odpisujú Ďurkov, Poprad či Lokomotívu, ale ja tvrdím, že to nie sú zlé mužstvá. V ostatnej časti sezóny sme síce s nimi neprehrali, ale majú svoju kvalitu. Skôr než začneme o čomsi reálnom uvažovať, neodpisoval by som ich. Držím hore varovný prst, v jarnej časti máme hneď na začiatku doma silných súperov ako Svidník, Trebišov, Vranov či Sobrance. Ešte sme nič nevyhrali. Zima je dlhá a my nevieme, čo bude u nás o päť mesiacov. Podľa mňa sa futbal vo Veľkých Kapušanoch neuberá dobrým smerom a nad vodou nás drží len zopár zanietencov. Potrebovali by sme väčšiu podporu zo strany mesta alebo iných subjektov. Dnes sú už vo všetkom rozhodujúce financie a bojím sa toho, aby sme nedopadli tak ako Veľký Šariš či Snina," dodal Vladimír Rusnák. Jeho zverenci trénujú v týchto dňoch dvakrát do týždňa a bude tak až do polovice decembra. Potom príde na rad komplexné hodnotenie jesennej časti a zároveň vytýčenie si cieľov pred nadchádzajúcou sezónou.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.