Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Tréner Kuťka cíti, že sa hádzanárky zobúdzajú

Rastislav Hríbik|Publikované 21. nov 2005 o 00:00

Slovenky čaká od zajtra do nedele v portugalskom Lagose 1. fáza kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo ŠvédskuJubilejných desať neúspešných kvalifikácií majú za sebou slovenské hádzanárky. Hoci viac ráz boli blízko od postupu na ...

Tréner Tomáš Kuťka. FOTO - TASR

Slovenky čaká od zajtra do nedele v portugalskom Lagose 1. fáza kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo ŠvédskuJubilejných desať neúspešných kvalifikácií majú za sebou slovenské hádzanárky. Hoci viac ráz boli blízko od postupu na vrcholný šampionát, nikdy ten posledný krôčik nespravili. Jedenásty pokus prelomiť kliatbu sklamaní odštartuje výber TOMÁŠA KUŤKU zajtra v portugalskom Lagose. Pätnásťtisícové prístavné mesto na brehu Atlantického oceána, podľa ktorého neskôr pomenovali bývalú metropolu Nigérie, hostí účastníkov 2. kvalifikačnej skupiny o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy vo Švédsku (7. - 17. decembra).

Súperom Sloveniek v boji o tri postupové priečky do play off budú od zajtra do nedele Portugalsko, Grécko, Fínsko, Azerbajdžan a na záver Litva. Do dejiska turnaja sa naše hráčky vybrali dnes ráno cez Mníchov a Faro, ktoré je od Lagosu vzdialené asi 80 km autobusom.

Máte za sebou už tri nevydarené pokusy dostať hráčky medzi elitu. V roku 1999 v Olomouci o postup na MS 1999 vám k tomu v barážovom súboji s Českom chýbal jediný gól (28:21 v Šali, 14:22 v Olomouci). O rok neskôr v boji o ME 2000 nás vyškolilo silné Dánsko (20:26 v Šali, 20:37 v Koldingu) a v kvalifikácii MS 2001 sa tešilo Rakúsko (23:23 v Šali, 23:27 v Stockerau). Vlani v Poľsku v boji o tohtoročné ME v Rusku skončili Slovenky dokonca už v 1. fáze kvalifikácie. Ste napriek tomu optimistom?

"Bolo by aroganciou tvrdiť, že všetko vyhráme, ale myslím si, že z prvej fázy v Lagose určite postúpime. Ideálne by bolo z prvého miesta, ktoré nám zaručuje lepšie nasadenie pri žrebe play off. Nemáme však žiaden dôvod vyvyšovať sa. Ešte sme sa nikam vlastnou zásluhou nedostali. Na ME 1994 v Nemecku sme hrali len vďaka voľnému žrebu a skončili na poslednom mieste a na MS 1995 do Rakúska a Maďarska išlo aj tak všetkých dvanásť účastníkov z Nemecka. Tam to bolo opäť posledné miesto. A odvtedy nič."

Čím si vysvetľujete, že sa reprezentácii taký dlhý čas nepodarilo preraziť?

"Chýbala kontinuita. Každý tréner, ktorý zobral nároďák, kašlal na poznatky svojich predchodcov. Na zväze boli kilá všelijakých správ, ale nikto si nedal tú robotu, aby som pozrel, čo s tým. To si myslím bola oveľa väčšia chyba, ako tá naša malosť, s čím sa donekonečna stretávam. Hráčky celý rok počúvajú o sebe, ako zasa zlyhali, a keď príde ten vrchol, podvedomie funguje. Teraz sme si s asistentom Ľubošom (Popluhárom - pozn. red,) povedali, že nebudeme po každej akcii novinárom vykladať na pol strany, čo hráčky nevedia. Tým im nijako nepomôžeme. Vedia veľa, ale musí byť disciplína, aby to, čo vedia, dokázali odovzdať aj na palubovke."

Čo vám dodáva vieru, že sa to nezopakuje?

"Nechcem byť naivný romantik, ale súčasný vzťah hráčok k reprezentácii sa mi zdá nefalšovaný. Možnože v minulosti využívali legionárky pozvánky len preto, aby sa dostali domov. A cítim, že sa to začína zlepšovať. Stále som presvedčený, že je v silách hráčok konečne preraziť. Ten úspech potrebujeme ako soľ. Sme v tieni futbalu a hokeja, a keď chceme osloviť potenciálnych sponzorov, musíme sa presadiť."

Zmenil sa nejako váš prístup k hráčkam?

"Som opatrnejší vo svojich formuláciách. Keď som prvý raz trénoval nároďák, s každým som sa hádal, že my nie sme v podpalubí, že máme pätnásť hráčok schopných hrať vyrovnané partie s ostatnými. Aj som to dokázal. Vyhrali sme dva razy turnaj v Chebe i Slovakia Cup, no čo z toho, keď nám šampionát aj tak ušiel. Teraz budem určite nepríjemnejší. Primárne budú výsledky. Keď som šiel do reprezentácie po prvý raz, snažil som sa vytvárať atmosféru dobrých vzťahov. Robilo mi dobre, keď hráčky povedali v novinách, aké je to tam super. Radšej nech je teraz atmosféra napätejšia, ale nech sa dostaví výsledok. Keď sa dobrá vec podarí, na nepríjemné veci sa zabudne."

Čo potrebuje tento výber, aby sa do Švédska prebil?

"Absolútnu disciplinovanosť a koncentráciu. Na turnajoch v Holandsku či naposledy v rumunskom Kluži sme sa presvedčili, že ak budeme hrať disciplinovane a minimalizujeme počet chýb, dokážeme robiť veľké výsledky."

Výsledky v príprave však priveľa nádejí nevzbudili.

"Neprikladám im veľký dôraz. Navyše ani raz sme nehrali v rovnakom zložení, čo teraz môže byť naša výhoda. Do Portugalska letím až na spojku Hrabovskú, ktorá má zdravotné problémy, s tými hráčkami, ktoré som chcel mať. Viem, že na malom priestore musím dosiahnuť veľký efekt, ale dá sa to."

Začíname zajtra s Portugalskom. Vyhovuje vám to?

"Ja to za výhodu považujem. Portugalsko sa úžasne zlepšilo, v Poľsku vyklepalo Švédky, ktoré potom hrali výborne na Svetovom pohári. Nie je to súper na podcenenie, nieto ešte u nich doma, kde bude peklo a riadny kotol. Dôraz na úspešný výsledok z ich strany však bude veľký. Bude tam obrovské očakávanie, a to je naša šanca. Domnievam sa, že s Portugalskom z desiatich zápasov sme schopní osem vyhrať. Musíme však ukázať mentálnu silu."

Koho v skupine považujete za najťažšieho súpera?

"Azerbajdžan a Litvu, ani Grécko však nemôžeme podceniť a čakať, že sa porazí samo. Pri veľkom oduševnení a kvalitnej obrane sa o výsledok báť nebudem."

Nominácia SR

Brankárky: Marianna Gubová (1. FC Norimberg), Miriam Sükalová (Štart Bratislava), Ivana Končeková (ŠKP Banská Bystrica), krídla: Zuzana Bánková (Tatran Bohunice), Lýdia Fábryová (Duslo Šaľa), Katarína Mravíková (FTC Herz Budapešť), Dagmar Stuparičová (Debrecín), Zdenka Szabová (B. Bystrica), pivotky: Lucia Uhráková (FTC Herz Budapešť), Jana Caltíková (DVSC Debrecín), Martina Halásová (Šaľa), spojky: Katarína Dubajová (Foxteam Fredrikshavn), Alžbeta Tóthová, Petra Beňušková, Martina Školková (všetky Michalovce), Lucia Tobiášová, Jana Oborilová (obe VfL Oldenburg).

Program zápasov SR

utorok: Slovensko - Portugalsko (20.30)

streda: Grécko - Slovensko (18.30)

piatok: Slovensko - Fínsko (16.30)

sobota: Azerbajdžan - Slovensko (18.30)

nedeľa: Slovensko - Litva (19.00)

Súvisiace články