Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Tréner Kozák čaruje s tímom a vyráža dych Európe

Ján Kozák. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 15. okt 2014 o 00:00

Aj trénerskí velikáni sa už musia naučiť, ako sa správne píše a vyslovuje meno Ján Kozák.

Vicente del Bosque si nevedel spomenúť, že kedysi proti nemu hral v drese národného tímu Španielska, ale na ten októbrový večer roku 2014, keď stál proti nemu ako tréner španielskej reprezentácie, určite do smrti nezabudne. Aj trénerskí velikáni sa musia naučiť, ako sa správne píše a vyslovuje meno Ján Kozák.

KOŠICE. Ján Kozák boduje, nielen v tabuľke našej kvalifikačnej skupiny na EURO 2016, ale aj v prestížnom rebríčku trénerov európskych národných mužstiev.

On si to náramne užíva, ale čo je najpodstatnejšie, vrátil pritom našim fanúšikom radosť z futbalu. Aj hráčom.

Tí po zápase s Bieloruskom hopsali a skandovali v kruhu ako malé deti, a na vysmiatom Kozákovi bolo vidieť, že aj on by rád s nimi takto oslávil ďalšie veľké víťazstvo.

"Ááále samozrejme, lebo tam boli veľké emócie. Po víťazstvách so súpermi, a povedzme si to úprimne, s ktorými sme to, aj keď sme športovci a do každého zápasu ideme s tým, podať čo najlepší výkon a dosiahnuť čo najlepší výsledok, sami nečakali. Tak na Ukrajine, ako aj po Španielsku či v Bielorusku boli emócie obrovské, a človek sa chce o tú radosť podeliť s hráčmi, ktorí sa o to zaslúžili. Mal som radosť z toho, ako sa tí chlapci radujú, a chcel som im ísť pogratulovať a tešiť sa s nimi, ale prišiel som dosť neskoro. No bol som aspoň blízko nich a ešte na trávniku som sa s nimi o tú radosť stihol podeliť. Človeka to poteší, hreje pri srdci, keď prežíva tie emócie, aj po strelení gólu, keď sa teší aj celá lavička a realizačný tím, to robí človeku dobre, ale skutočný kolektív, ktorý drží spolu, sa ukáže, keď prídu zlé výsledky, hluché či slabšie obdobie, čo ja svojím spôsobom aj očakávam. Vtedy sa ukáže naozajstná sila kolektívu."

Aby človek vedel, odkiaľ je

Taká bezprostredná, nespútaná radosť, či spievanie hymny pred zápasom, to bolo nášmu národiaku v minulosti trochu cudzie.

"Ja som už ako hráč, a teraz aj ako tréner, vždy spieval hymnu pred zápasom s radosťou, pretože človek musí mať taký pocit, že za niekoho hrá, že hrá za Slovensko. Ja som im do toho nevstupoval, že by hymnu mali spievať, a o to viac ma teší, že ju spievajú všetci. Videl som, keď hrali Poliaci proti Nemecku, ako tí hráči a najmä fanúšikovia spievali poľskú hymnu, ako jeden muž, od srdca, od pľúc, bolo to také úprimné, bolo vidieť, ako ten národ drží spolu. Patrí to k tomu, zaspievať hymnu, aby človek vedel, odkiaľ je."

Aj to vie náramne zdvihnúť jeho sebavedomie.

Voľakedy nebolo ani to, žeby sa hráči tešili na každý ďalší zápas, na ďalší zraz národného mužstva, ako je to dnes pod Jánom Kozákom.

"Hneď pri svojom nástupe do funkcie, na prvom stretnutí, som povedal, že chcem, aby sme sa navzájom rešpektovali, aby sme sa tešili na spoločné stretnutie, aby bola úcta, aby hráči vedeli, kvôli čomu tu chodia. Ale bolo to dlhšie obdobie, lebo som mal to šťastie, že som mal možnosť prakticky rok si hráčov vyberať, pripraviť si ich, a už v dvoch zápasoch s Bosnou, v Poľsku, v Izraeli či po víťazstve nad Čiernou Horou sa začalo toto mužstvo ukazovať, že tú silu a kvalitu má, že každým dobrým výsledkom rastie jeho sebavedomie. A čo ma potešilo najviac, keď som videl, že tí chlapci sa na zraz reprezentácie tešia."

Ján Kozák im vštepil aj to, aby sa tešili nielen na zápas, v ktorom ide o dôležité kvalifikačné body, ale aby rovnako pristupovali aj k prípravným duelom.

"Pre mňa je každý medzištátny zápas sviatok, udalosť, a samozrejme som rád, že tak to vnímajú aj tí chlapci. Teraz som mal veľkú radosť, keď povedali, že sa už tešia na november a ďalší zraz, aj keď majú ešte povinnosti v kluboch. Mňa ako trénera niečo také veľmi teší."

Bol by hlúpy, keby hľadal niečo iné

Na Kozákovi naozaj vidieť, že ho robota s národným mužstvom teší, že ho to baví, a uvedomuje si, že z toho mančaftu, ktorý sa od majstrovstiev sveta v Južnej Afrike nejako zásadne nezmenil, sa dá vyžmýkať podstatne viac, ako dokázali jeho predchodcovia.

"Ja som im to aj otvorene povedal, že mám ten pocit, že je to generácia hráčov, ktorá by mala ešte niečo dosiahnuť. Postup na majstrovstvá sveta bol skutočne úspech, aj výborný výkon a víťazstvo nad Talianskom, a títo hráči ukázali, že majú kvalitu na to, aby sa popasovali o účasť na najbližších majstrovstvách Európy či sveta. Samozrejme, bol by som hlúpy, keby som hľadal niečo iné, veď tí hráči sú o štyri roky starší, skúsenejší, majú iný pohľad na život a ukázali svoju kvalitu, to mužstvo dozrelo. Nový je Nemec, Kozáčik, Pekarík, ktorý bol odpisovaný, takisto ako Hubočan, a po doplnení týmito hráčmi, ktorých do toho mužstva bolo potrebné dať, bolo treba stabilizovať jeho výkonnosť. A myslím si, že zatiaľ sa nám to celkom darí. Uvidíme, čas ukáže, pretože zatiaľ sú to len tri zápasy a v hre je ešte strašne veľa bodov. Povedzme si otvorene, že Španieli jasne postúpia, lebo to je taká sila, taká kvalita... Možno budeme čakať ďalších dvadsať rokov, kým sa nám ich opäť podarí poraziť. Sú tam tri mužstvá, ktoré sa pobijú o druhé, priamo postupové miesto. Bielorusi sa po remíze v Luxembursku a prehrách s Ukrajinou a s nami odpísali, a vykryštalizovalo sa to tak, že o to druhé miesto budeme bojovať my s Ukrajinou a Macedónskom. Je ešte veľa zápasov, a každý je dôležitý."

Situácia sa trošku zvrtla

Ján Kozák povedal, že pre jeho mužstvo sa začína kvalifikácia až zápasom v Bielorusku. Dalo sa to posunúť aj trochu ďalej, pretože ani body z Macedónska by pre nás pred začiatkom kvalifikácie neboli vôbec samozrejmosťou. Ale dnes je to iné.

"Povedal som, že keby chcel niekto pre nás niečo veľmi zlé, tak to tak vyžrebuje... Že keď po prvých dvoch zápasoch budeme mať bod, tak budem maximálne spokojný, že až potom sa pre nás začne kvalifikácia, pretože až ďalší súperi sú takého rangu, že dokážeme s nimi hrať, aj vyhrať. Nie stále, ale že naši hráči majú takú kvalitu, že s nimi dokážu vyhrať. Ale vidíte, aký je futbal. Situácia sa trošku zvrtla v náš prospech, a bolo by dobré to využiť. No ani teraz do Bieloruska sme nešli s veľkými očami, že tam vyhráme. Išli sme tam s tým, opäť sa dobre pripraviť, vydať zo seba všetky sily, a uvidíme, ako sa bude vyvíjať zápas. Ale videli ste, že súper, ktorý potreboval vyhrať, mal pred nami už aj rešpekt... Chlapcom som pred zápasom povedal, že bolo by škoda tých šesť bodov stratou v Bielorusku nejako negovať. Nechcel som, aby sme sa my dostali pred ďalšími zápasmi do takej pozície, v ktorej sa ocitli Bielorusi, že musíme... Lebo inak sa hrá, keď človek chce vyhrať, ale nemusí vyhrať. Je to veľký rozdiel, a bolo by pre nás dobre, aby tak bolo čo najdlhšie. Čiže, zase sme to posunuli o jeden zápas ďalej. Preto je pre nás veľmi dôležitý aj súboj v Macedónsku, pretože potom máme doma také zápasy... Jednoducho, že keby sme body v Bielorusku či Macedónsku stratili, už sa to nedá niekde inde dohnať..."

Aby iní boli pod väčším tlakom

Kvalifikačnú partiu sme rozohrali skvele, aj so zlými kartami, ale Ján Kozák ešte krotí eufóriu fanúšikov, že sa už treba chystať na futbalové majstrovstvá Európy vo Francúzsku.

"Kdeže, ešte tam nie sme. Zoberte si takú Ukrajinu, ktorá má šesť bodov. Ja by som bol rád, keby sme predišli takému zápasu, že by sme práve s Ukrajinou hrali doma o postup, že by sme s tým mužstvom hrali kto z koho. A predtým ešte hráme v Španielsku... To je strašne náročný dvojzápas, a preto robme všetko tak, aby sme nedali ešte aj Macedónsko do takej pozície, že vyhrá s nami, a už je zase v hre. Kvalifikácia je dlhodobá súťaž, ktorá sa hrá prakticky dva roky, takže dôležité je čo najlepšie sa pripraviť na najbližší zápas, ísť za svojím cieľom postupne. A ešte raz hovorím, bola by škoda to, čo sme dosiahli, tieto tri víťazstvá, nejako zmazať. Aj z toho dôvodu je najbližší zápas v Macedónsku pre nás mimoriadne dôležitý, aby sme po ňom boli v situácii, že iní budú pod väčším tlakom ako my."

Poznámka

Kozák nie je génius. Je to len chlap, ktorý vie, ako na to.

Bol výborný hráč, je vynikajúci tréner. Na „exhumáciu“ pozostatkov futbalovej reprezentácie, lebo slovenská reprezentácia bola počas minulej kvalifikácie na majstrovstvá sveta v Brazílii už mŕtva, nebolo lepšieho odborníka ako je Ján Kozák. A on ju robil tak precízne, že pritom nepoškodil jedinú kostičku. Oprášil starú kostru mužstva, čo zostala po Grigovi, a vdýchol jej nový život.

Jeho nominácia na post kouča slovenskej reprezentácie nebola každému po vôli, lebo mnohí ho považujú za kontroverzného človeka. Ale veď aj Portugalčan Mourinho, Španiel Guardiola či Nemec Klopp sú kontroverzní. A akú úctu a uznanie v trénerskej brandži pritom zdieľajú... Kontroverzia vôbec nie je na škodu, keď tréner chce mať autoritu, na verejnosti, pred médiami, pred hráčmi. A hráči nášho národného mužstva takú autoritu ako je Ján Kozák veru potrebovali. Mali veľký potenciál, ale jeho prezentáciu si vysvetľovali po svojom, až príliš.

Kozák ich zmenil. A stačilo mu na to pár zápasov, aj keď beznádejnú situáciu v minulej kvalifikácii už nezachránil. Zmenil ich prístup a vzťah k najcennejšiemu dresu. Možno aj tým, že mu veľmi záleží na každom výsledku, že chce vyhrať aj v tom najmenej dôležitom „priateľskom“ zápase. A to je veľmi sympatické. Spomeňte si, koľkí hráči za Grigu a jeho predchodcov spievali hymnu... Teraz ju spievajú všetci jedenásti, aj celá lavička. A čo na tom, keď aj „trochu“ falošne. Už to nie je tá zakomplexovaná Slovač, čo sa triasla pred každým zvučnejším súperom. Aj to je prejav rastúceho sebavedomia. Kozák hráčom dokázal, že poraziť sa dajú aj „mimozemšťania“ (Španieli).

Ale Kozák nie je génius. Je to len chlap, ktorý vie, ako na to. Všetko, čo okolo národného mužstva robí, má svoju logiku. A vie to, prečo napríklad z Hamšíka proti Španielom urobil hrotového hráča, prečo posiela rebela Stocha na ihrisko len na finálnu časť zápasu, prečo je uňho brankárom číslo jeden Kozáčik, prečo sa rozhodol vrátiť chuť do života Šestákovi, aj zdôvodniť. Kozák nie je génius, ale jeho striedania sú geniálne. Lebo má neuveriteľný cit pre momentálnu situáciu. Kozák nie je génius, ale geniálny je tým, že dokáže z tohto mužstva vytĺcť všetok kapitál. A pritom, až na Adama Nemca, má k dispozícii prakticky to, čo hralo pod Grigom či jeho predchodcom... Možno má aj trochu šťastie v tom, že prišiel k hráčskej generácii, ktorá práve dozrela. Nikto pred ním si však nevšimol, že úrodu je načim aj pozbierať, respektíve, neprišiel na to, ako to urobiť.

Kozák po zápase s Bieloruskom naznačil, že prídu aj zakopnutia. Ale to vôbec nie je predčasný alibizmus, lebo v kvalifikácii zakopli či zakopnú aj väčšie mančafty. Podstatné bude, ak národné mužstvo dovedie do Francúzska. Zatiaľ na to ide vynikajúco.

Klobúk dolu, pán tréner, máte naše veľké uznanie.

Bohuš Matia

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články