Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Tréner Ivanko: Petra je šampiónka, stále sa bude zlepšovať

Petra Kvitová. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|Publikované 3. júl 2011 o 21:30

Česká tenistka Kvitová začala tento rok na 34. mieste WTA, po Wimbledone bude siedma.

LONDÝN, BRATISLAVA. Prvé grandslamové finále a hneď aj titul. Dvadsaťjedenročná česká tenistka Petra Kvitová sa v sobotu vo Wimbledone nezľakla favorizovanej súperky, Rusky Marie Šarapovovej. Bývalú svetovú jednotku a víťazku turnaja z roku 2004 zdolala 6:3, 6:4.

Najslávnejší turnaj na svete má novú kráľovnú.

Mečbal premenila esom

„Peťa vo finále do bodky splnila taktické pokyny kouča Davida Kotyzu,“ povedal do telefónu jej kondičný tréner Jozef Ivanko, rodák z Michaloviec. „Hrala svoj agresívny, nátlakový tenis. Aktívne chodila za fiftínmi. Nečakala, čo urobí súperka. Aj keď si v úvode prehrala servis, nestratila hlavu a stále hrala útočne. Je to šampiónka.“

V druhom sete za stavu 5:4 a 40:0 premenila Kvitová esom hneď svoj prvý mečbal. Šarapovovú, ktorá do finále nestratila na turnaji ani set, zdolala jej zbraňami - výborne servovala a vo výmenách bola tvrdšia, presnejšia. Získala prémiu 1,1 milióna libier.

„Je to obrovský úspech. Priznám sa, aj mne vypadla po zápase nejaká slzička,“ vravel slovenský tréner. „Peťa urobila tohto roku výrazný výkonnostný progres.“

Budúca jednotka

Kvitová je prvou českou víťazkou Wimbledonu od titulu Jany Novotnej v roku 1998 a prvou ľaváčkou od prvenstva Martiny Navrátilovej v roku 1990. Obom legendám zakývala po finále do lóže. Boli jej inšpiráciou. Nadšená Navrátilová poznamenala, že Petra nevyhrala tento turnaj posledný raz.

Na finále pricestovala z Fulneku aj jej rodina, rodičia a dvaja bratia. V šesťtisícovom meste na Morave sledoval zápas na veľkej obrazovke zaplnený kultúrny dom.

Kvitová sa v rebríčku posunie z ôsmeho na siedme miesto WTA, rok začala na 34. mieste. Vyhrala turnaje v Brisbane, Paríži, Madride a teraz vo Wimbledone. Na betóne, na antuke aj na tráve.

„Vie zahrať na všetkých povrchoch, no tráva mimoriadne pasuje jej tenisu. Je to nádejné aj s ohľadom budúcoročnej olympiády v Londýne,“ pochvaľoval si Ivanko. „Stále má v hre rezervy a v tréningu je usilovná. Bude sa ešte zlepšovať.“

Na budúci týždeň sa bude pripravovať v Tatrách.

Podľa trojnásobného wimbledonského víťaza Johna McEnroea je Kvitová budúca svetová jednotka.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články