Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Tréner i samotný Šajbidor ohodnotili kvalifikáciu ako slušný predstup

TASR|19. aug 2004 o 14:09

Atény 19. augusta (TASR) - Kajakár Ján Šajbidor zvládol kvalifikáciu na piatkové semifinále v slalomárskom areáli 10. najrýchlejším časom a bez problémov ...

Atény 19. augusta (TASR) - Kajakár Ján Šajbidor zvládol kvalifikáciu na piatkové semifinále v slalomárskom areáli 10. najrýchlejším časom a bez problémov sa zmestil medzi postupujúcu 20-ku z 25 štartujúcich. Zvíťazil Švajčiar Michael Kurt s náskokom 0,19 s pred druhým Britom Campbellom Walshom, tretí obhajca olympijského zlata Nemec Thomas Schmidt bol pomalší od víťaza 3,85 s.

"Bola to slušná jazda a asi presne podľa predstáv, nebyť drobných chybičiek v oboch jazdách vo valčekoch," povedal tréner Peter Cibák. "Pred semifinále som optimista a optimistom je aj Jano. Samozrejme, bude to o dosť ťažšie, niečo sa zmení na trati hore a hlavne dole, medzi 17. - 18. bránkou, keď osemnástku posunú vyššie a prejazd sťažia. Obavy vyvoláva aj miesto medzi 11-tou až 13-tou bránkou, znepríjemnia ho tým, že 12-ku znížia viac na vodu. Na tieto úseky si bude treba dať najväčší pozor, no pochopiteľne, nielen na nich sa bude rozhodovať a lámať chlieb."

Ján Šajbidor nemusel svoj výkon príliš okomentovať, stačilo len podotknúť, že si aj on šetril sily a nešiel na doraz. "Mal som rezervy, i keď sa niekomu možno nezdali." Jeho tréner Peter Cibák: "O tom je kvalifikácia, aby sa pohodlne zvládla bez prehmatov. Čo však ukázali bratia Hochschornerovci v debloch, to mohlo konkurenciou poriadne zatriasť - doslova jej poutierali nosy."

Šajbidor, len 21-ročný kajkár z AŠK KTK Liptovský Mikuláš, jeden z najmladších v štartovnom poli 25 vodákov, si splnil základný cieľ a aj on, ako všetky slovenské olympijské lode, nebude v semifinále chýbať. Po prvom kole figuroval na 6. priečke, keď na vrchol sa dostal Brit Walsh, v druhom kole mal jazdu pomalšiu, raz si aj ťukol bránku a nebol so svojou jazdou príliš spokojný. Dôležité však bolo, že sa v pretekoch presvedčil opäť o úskaliach trate a na ktoré miesta si bude musieť dať v piatkovom semifinále najväčší pozor. Neúprosný kľúč, keď do finále zo semifinálovej dvadsiatky postupuje len desať lodí, napovedá, že sa bude bojovať o každú jednu ušetrenú stotinku sekundy. V 1. kole Šajbidor asi najviac spomalil pred 6. bránkou vo valci a v 11-ke musel poriadne zabrať, aby prelomil odpor vlny. S čistou jazdou sa však mohol pokojnejšie sústrediť na druhé kolo. Aj v ňom si odkontroloval postupovú pozíciu, neodvážil sa však napodobniť najlepších. Ako Walsh, tak aj Schmidt prestali pred cieľom úplne pádlovať a dovolili zvíťaziť v kvalifikácii Švajčiarovi Kurtovi, po 1. kole 4. v poradí.

Aj kajakári sa presvedčili, že olympijský kanál nie je ľahké bez chýb pokoriť. Na každej z 20 bránok bolo možné získať cenné sekundy a aj keď v kvalifikácii snaha po dokonalosti nemusela jazdy favoritov sprevádzať, v piatok bude jazýčkom na váhach pri medailovom prieniku. V semifinále nebude chýbať ani Talian Ferrazzi, ktorý si pamätá na svojej zlato ešte z Barcelonyď92 a bronz na OH v Sydney pred štyrmi rokmi.

Súvisiace články