Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Tréner Hossa sleduje vývoj v NHL

Sportnet|1. mar 2004 o 00:00

Hokejové majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave sa začnú už na budúci mesiac (24. apríla - 9. mája), štartujeme s UkrajinouDo otvorenia hokejových majstrovstiev sveta v susednom Česku zostáva ešte 54 dní. Naši reprezentanti budú v Ostrave a Prahe obhajovať


Miroslav Šatan priviedol ako kapitán tím Slovenska k medailám na MS v Petrohrade 2000 (striebro), v Göteborgu 2002 (zlato) aj vlani v Helsinkách (bronz). V tejto sezóne odovzdáva všetky sily tímu NHL Buffalo Sabres, aby sa dostal do play off o Stanley Cup, no jeho mužstvo je zatiaľ na nepostupovom 9. mieste, čo by Šatanovi po základnej časti NHL dovolilo štartovať na šampionáte v Česku. FOTO - TASR/AFPHokejové majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave sa začnú už na budúci mesiac (24. apríla - 9. mája), štartujeme s UkrajinouDo otvorenia hokejových majstrovstiev sveta v susednom Česku zostáva ešte 54 dní. Naši reprezentanti budú v Ostrave a Prahe obhajovať vlaňajšie bronzové medaily a tak ako v minulých rokoch aj teraz sa tréner národného tímu bude spoliehať na silu hráčov z NHL, ktorých doplnia hokejisti z európskych klubov i domácej extraligy. Vlani mal František Hossa vo Fínsku v 25-člennom kádri 17 hráčov zo zámoria, rok predtým využil kouč Ján Filc vo Švédsku v tíme majstrov sveta 12 našich hokejistov zo severoamerickej profiligy.

Teraz by z NHL bolo k dispozícii 10 hráčov

František Hossa sa na prelome decembra a januára počas súkromnej návštevy svojich synov - Marián je oporou Ottawy, Marcel hrá na farme Montrealu v Hamiltone - stretol aj s viacerými slovenskými hokejistami z klubov NHL. Debaty na tému majstrovstiev sveta boli v tom čase ešte vzdialené, ale v neformálnych rozhovoroch vycítil ich záujem reprezentovať. V základnej časti NHL odohrá každé mužstvo 82 zápasov, v súčasnej pozícii ich čaká ešte 16 až 19 zápasov.

Reprezentačný tréner nemôže rátať na MS s účasťou hviezdneho útočníka Žigmunda Pálffyho, ktorý je po operácii ramena, ani Ladislava Nagya (po operácii zápästia) - obaja výrazne pomohli Slovensku na MS 2002 aj 2003. Operáciu ramena podstúpil na začiatku sezóny Marek Svatoš a otáznik visí aj nad zranením ramena Ľubomíra Višňovského.

Do play off o Stanley Cup postúpi z každej konferencie 16 najlepších mužstiev a ak budú hráči zdraví i ochotní reprezentovať, podľa aktuálneho postavenia by F. Hossa mohol rátať s 10 hokejistami, ktorých kluby sú pod čiarou - obrancami: Mezeiom, Ivanom Majeským, Štrbákom, Suchým i útočníkmi: Šatanom, J. Kolníkom, Ron. Petrovickým, Surovým, Demitrom, Gáboríkom. Pravda, na postupové 8. miesto majú reálne vyhliadky aj St. Louis, Buffalo či Florida, a tak sa môže situácia čoskoro zmeniť.

Do prípravy by mohol tréner Slovenska rátať aj s niektorými hráčmi z nižšej AHL, ak ich mužstvá nepostúpia do play off. Napríklad vlani mal F. Hossa v príprave obrancu Tomáša Maleca z farmy Caroliny, ktorý sa dostal až do záverečnej fázy pred MS. Tréner si chce aj teraz v úvode nadchádzajúceho šampionátu nechať dve-tri voľné miesta, aby prípadne mohol doplniť mužstvo po skončení 1. kola play off o Stanley Cup. Základná časť NHL sa skončí 4. apríla, o tri dni sa začne prvé kolo play off.

V turnajoch reprezentovalo 49 hokejistov

V troch turnajových previerkach v tejto sezóne (novembrový Astra Zeneca Cup v Budapešti, decembrový Loto Cup v Piešťanoch, februárový Škoda Cup v Bazileji) dostalo príležitosť dovedna 49 hráčov. Päť až sedem hokejistov z víťaznej zostavy na Škoda Cupe by sa podľa slov trénera mohlo objaviť v širšej nominácii na majstrovstvá sveta. Ďalších kandidátov môže vyberať z klubov ruskej, švédskej, fínskej, českej ligy či domácej extraligy, ktorí na spomínaných turnajoch nehrali - ako sú Lašák, Nedorost, Lintner, Richard Pavlikovský, Döme, Murín, Špilár, Pardavý, Cíger.

Výber 23-členného tímu bude zložitý, zdĺhavý, ale hlási sa množstvo kandidátov, aby v závere mohol tréner F. Hossa zostaviť na majstrovstvá sveta kvalitné mužstvo.

Kandidáti reprezentácie na MS podľa SME

(hráči zo zámoria podľa postavenia tímov NHL k 28. 2. 2004)

Brankári: Ján Lašák (Petrohrad - Rus.), Rastislav Staňa (Portland - farma Washingtonu), Igor Murín (Zlín - ČR), Karol Križan (Zvolen), Pavol Rybár (Slovan).

Obrancovia: Branislav Mezei (Florida - NHL), Ivan Majeský (Atlanta - NHL), Martin Štrbák (Pittsburgh - NHL), Radoslav Suchý (Phoenix - NHL), Richard Lintner (Djurgaarden - Švéd.), Richard Pavlikovský (Leksand - Švéd.), Ladislav Čierny (Togliatti - Rus.), Tomáš Harant (Dinamo Moskva - Rus.), Dušan Milo (Lausanne - Švajč.), Peter Podhradský a Martin Čakajík (obaja Liberec - ČR), Dominik Graňák (Slavia Praha - ČR), Andrej Meszároš, Tomáš Starosta (obaja Trenčín).

Útočníci: Miroslav Šatan (Buffalo - NHL), Pavol Demitra (St. Louis - NHL), Marián Gáborík (Minnesota - NHL), Juraj Kolník (Florida - NHL), Ronald Petrovický (Atlanta - NHL), Tomáš Surový (Pittsburgh - NHL), Rastislav Pavlikovský (Leksand - Švéd.), Róbert Döme (Södertälje - Švéd.), Richard Kapuš (Lulea - Švéd.), Ľubomír Vaic, Andrej Nedorost (obaja Magnitogorsk - Rus.), Ľubomír Bartečko, Gabriel Špilár (obaja Sparta Praha - ČR), Miroslav Hlinka, Peter Barinka (obaja Zlín - ČR), Peter Pucher, Marek Uram, Ján Pardavý (všetci Znojmo - ČR), Róbert Tomík, Marián Cisár (obaja Norimberg - Nem.), Zdeno Cíger (Slovan), Martin Bartek (Zvolen), Roman Kukumberg, Marcel Hanzal, Peter Fabuš (všetci Trenčín).

Súvisiace články