Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Tréner Hlavatý bol na stáži v európskom veľkoklube

S trénerom ženského družstva a najlepšou hádzanárkou sveta. Zľava Karl Erik Böhn, Tomáš Hlavatý a Heidi Lokeová. (Autor: archív th)
Sportnet|Publikované 16. apr 2012 o 22:00

Jeho prioritou bolo vidieť to, ako sa tam robí s mládežou, zavítal však aj do šatne ženského družstva tesne pred zápasom s Ferencvárosom.MICHALOVCE. Tomáš Hlavatý, mladý kormidelník v službách Iuventy Michalovce, ktorý je asistentom Jána Packu v ženskom družstve a hlavným koučom starších dorasteniek a junioriek, bol pred niekoľkými dňami na stáži v jednom z najlepších európskych hádzanárskych klubov Audi ETO Győr KC.

Počas necelých dvoch týždňov stihol vidieť prácu s tamojšou mládežou, ale aj tréningový proces ženského družstva, tradičného účastníka prestížnej Ligy majstrov.

Zavítal do športovej akadémie

Michalovský tréner zavítal do špičkového maďarského klubu v marci. S akým úmyslom tam cestoval?

„Mojou úlohou bolo zistiť ako sa v klube Audi ETO Győr pripravuje mládež. Mal som tú česť zoznámiť sa so šéftrénerom Róthom Kálmánom, ktorý o mne vedel už predtým. Stretol som sa tam aj s trénerom ženského A – družstva Nórom Karlom Erikom Böhnom, s ktorým som prekonzultoval viacero vecí a stále som s ním v kontakte. S Böhnom som riešil nórsku hádzanársku školu a s ostatnými kormidelníkmi maďarskú,“ povedal na úvod 25-ročný Tomáš Hlavatý, ktorý v Győri navštívil strednú školu zameranú len na ženskú hádzanú.

„Do tejto športovej akadémie chodí vyše 500 študentiek – hádzanárok, ktoré sa prakticky od rána až do večera venujú hádzanej. Každé ráno od ôsmej do desiatej hodiny majú športovú prípravu v troch halách, sú rozdelené do troch skupín a trénujú pod vedením profesionálnych trénerov. Potom nasleduje vyučovací proces a hneď po jeho skončení ich autobusy odvezú na klubový tréning, ktorý začína o štvrtej hodine popoludní,“ prezradil zaujímavosť.

„V škole sa venujú rôznym aktivitám. Jednu chceme zaviesť aj my od budúcej sezóny. Dievčatám sa venuje atletický tréner, ktorý im vysvetľuje techniku behu, skoku a mnoho ďalších vecí.“

Dievčatá sa im samy hlásia

V Győri vytvorili projekt mládeže, ktorý funguje už šiesty rok. Jeho cieľom je vytvoriť ešte jedno ženské družstvo, ktoré bude hrať najvyššiu maďarskú súťaž.

„Pre účasť v súťaži je podmienka, že každý ženský tím musí mať juniorky a dorastenky, ktoré takisto musia hrávať v najvyššej súťaži. Vyzerá to tak, že v tomto roku sa im to konečne podarí, pretože „béčko“ vedie druhú najvyššiu súťaž a má vytvorené aj družstvá junioriek a dorasteniek. Musia však vyriešiť problém s názvom tímu, pretože nemôžu dve družstvá v rovnakej súťaži pôsobiť pod tým istým menom,“ ozrejmil rodák zo Šale.

Dodal, že do športovej akadémie sa im dievčatá samy hlásia, takže o hádzanárky nemajú núdzu.

„Najväčší problém u nás je ten, že my ich musíme hľadať. A to je našim cieľom, aby niečo podobné bolo aj u nás. Teraz sme vymysleli tzv. športové popoludnie, ktoré sa bude konať každú stredu od 14. do 15. hodiny v našej Chemkostav aréne. Radi privítame malé dievčatá narodené v roku 2001 a mladšie s rodičmi. Ak sa nám nejaké z nich zapáčia, hneď ich zoberieme do niektorého z našich družstiev,“ prezradil T. Hlavatý, podľa ktorého budú počas tohto hodinového tréningu viesť malé hádzanárky dve dievčatá zo ženského tímu Iuventy.

Priateľský tréner

Hlavatý zavítal aj na tréningy ženského družstva, ktoré vedie nórsky lodivod Karl Erik Böhn.

„Prekvapilo ma, aký bol priateľský. Keď si ma všimol v hale ako ich sledujem, hneď si ma zavolal a ukázal mi, kde si môžem sadnúť. Boli sme spolu na obede a dal mi lístok na ich zápas s Ferencvárosom Budapešť. Pred začiatkom duelu ma dokonca zavolal do šatne medzi hráčky na taktickú poradu. Tam ma zaujala veta, ktorú povedal hráčkam hneď na úvod: Keď budem behať, nemám problém ich poraziť,“ s nadšením hovoril.

„O niekoľko dní neskôr ma zobral na rozbor zápasu s Valceou, posadil ma hneď k sebe. Toto bolo pre mňa príjemným prekvapením. Veľmi priateľské boli aj dievčatá, cítil som sa tam ako medzi svojimi. Bol to pre mňa zážitok.“

S nórskym kormidelníkom je stále v kontakte, pred týždňom v sobotu sa s ním stretol aj vo Veszpréme, kde Győr nastúpil na odvetný semifinálový zápas Ligy majstrov proti rumunskej Valcei (Győr zvíťazil 31:23 a postúpil do finále). Vedel Böhm niečo o michalovskej Iuvente?

„On je veľmi sčítaný človek, hádzanú sleduje podrobne a o Iuvente toho vedel dosť. Hneď mi povedal, s kým sme vypadli v tejto sezóne z európskych pohárov. Veľmi rád by chcel zavítať do nášho klubu, ak mu to čas dovolí, chcel by sa pozrieť na finálový o majstra Slovenska.“

Debata s najlepšou hádzanárkou

Štyri tréningové jednotky ženského družstva mohol rodák zo Šale vidieť na vlastné oči. Ako by porovnal tamojšie tréningy s tými michalovskými?

„Najväčší rozdiel je v kvalite hráčok. Böhn má už hotové hráčky, ktoré ovládajú výborne techniku a nič ich už v tomto smere nemusí učiť. Často trénujú individuálne, každá hráčka má svoj plán, ktorý ovláda už spamäti. Jeho úlohou je tie hráčky naučiť rôzne herné systémy či taktiku. Obrovský rozdiel je aj v intenzite tréningu, tam je totiž veľmi vysoká,“ uviedol T. Hlavatý.

Tréner žien Böhn je priateľom najlepšej hádzanárky sveta za rok 2011, Nórky Heidi Lokeovej, ktorá takisto pôsobí v Győri. Aj s ňou si podebatoval.

„Bavili sme sa okrem iného aj o tom, aký je to pocit byť najlepšou hráčkou sveta. Ona mi nato odvetila, že stále chcela byť tou najlepšou. Nezabudla mi povedať ani to, že hádzanou sa baví. Podobne ako jej priateľ bola aj Heidi veľmi priateľská.“

To, že sú to naozaj ľudia bez hviezdnych manierov, potvrdila aj nasledujúca situácia. „Asi tri hodiny som bol s Böhnom v prázdnej hale, kde som sa ho vypytoval na obranu a on mi to všetko ukazoval. V hľadisku sedela Heidi a čakala na neho s úsmevom na perách. Mala radosť z toho, ako mi Karl všetko vysvetľoval. To bola taká čerešnička na torte,“ hovoril T. Hlavatý.

Debatu uzavrel takto: „Pre človeka, ktorý pracuje pri hádzanej, je Győr top medzi klubmi. Je to niečo podobné ako, keď mladý futbalový tréner zo Slovenska zavíta do klubu FC Barcelona a stretne sa tam s hráčmi a trénermi. Táto stáž mi dala veľmi veľa poznatkov, ktoré sa budeme snažiť aplikovať aj do našej hádzanej.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.