Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Tréner Herb Brooks sa zabil pri autonehode

SITA|12. aug 2003 o 10:08

MINNEAPOLIS 12. augusta (SITA, Reuters) - Známy americký hokejový tréner Herb Brooks tragicky zahynul pri autonehode. Klub zámorskej NHL Pittsburgh Penguins vo svojom vyhlásení uviedol, že auto riadené 66-ročným Brooksom sa v pondelok neďaleko Forest Lake

severne od Minnesoty prevrátilo a vodič z neho vypadol. Cudzie zavinenie sa nepreukázalo. Brooks je známy predovšetkým ako tvorca senzačného amerického triumfu na zimných olympijských hrách 1980 v Lake Placide všeobecne označovaného ako "Miracle on ice" /Zázrak na ľade/. Američania vtedy s tímom poskladaným z hráčov univerzít prekvapujúco zdolali v semifinále favorizovaný Sovietsky zväz (4:3) a vo finále potom aj Fínsko (4:2). Brooks stál na americkej striedačke ako hlavný tréner aj vlani na ZOH v Salt Lake City, tentoraz priviedol domáci tím k striebru.

Brooks naposledy pracoval v štruktúrach Pittsburghu Penguins ako riaditeľ sekcie pre výchovu hráčov

Rodák z mestečka St. Paul v Minnesote Brooks pôsobil ako hlavný tréner v štyroch kluboch NHL - New York Rangers (1981-85), Minnesota North Stars (1987-88), New Jersey Devils (1992-93) a naposledy Pittsburgh Penguins (1999-2000). S hokejom hráčsky začínal na University of Minnesota. Potom sedem rokov viedol tento tím ako tréner (1972-79), kým presedlal na reprezentačnú lavičku. V roku 1990 sa stal členom Siene slávy amerického hokeja. "Meno Herb Brooks navždy zostane synonymom amerického hokeja. Šťastní tí z nás, ktorí s ním mohli spolupracovať a učiť sa od neho," nechal sa počuť generálny manažér Penguins Craig Patrick, ktorý bol v roku 1980 v Lake Placide Brooksovým asistentom.

Neuveriteľné víťazstvo Američanov v hokejovom turnaji na ZOH 1980 je dodnes považované za jedno z najväčších prekvapení v olympijskej histórii. "Ide o jeden z najúchvatnejších momentov odvtedy, čo začali ľudia športovať." Túto vetu predniesol počas prijatia zlatého tímu vtedajší prezident USA Jimmy Carter. Iba niekoľko dní pred semifinálovým triumfom nad "zbornou" ZSSR prehrali Američania s tým istým súperom v Madison Square Garden vysoko 3:10... Tréner však napriek tomu dokázal namotivovať mužstvo na dôležité víťazstvo v pravý čas. "Bez neho by sme to určite nedokázali. Bez Brooksa by sme nemali šancu," povedal vtedy komentátor televíznej stanice ESPN Al Michaels.

Súvisiace články