Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Tréner Galis: Nemci prekvapili

Sportnet|17. jún 2004 o 00:00

Na štadión Da Luz v Lisabone sa na včerajšie stretnutie Portugalsko - Rusko vybral aj 54-ročný tréner slovenskej reprezentácie Dušan GALIS, ktorý je na futbalovom EURO v úlohe pozorovateľa.


Dušan Galis.ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠILKoľko zápasov ste doteraz videli naživo?

Dva. Španielsko - Rusko a Francúzsko - Anglicko. Mojím regiónom je juh Portugalska, okrem toho sme limitovaní počtom lístkov.


Čo vás v Portugalsku najviac zaujalo?

Atmosféra. Tú by mal na vlastnej koži precítiť každý náš futbalista, tréner, funkcionár a dožičil by som ju aj všetkým divákom na Slovenska. Futbalom sa tu žije dvadsaťštyri hodín denne. Zažil som už pri tomto športe všeličo, ale som unesený ako malý chlapec.


Lotyši nás čakajú v kvalifikácii na majstrovstvá sveta v Nemecku 2006. Vystrašili vás svojím výkonom v zápase s Českom?

Potvrdili, čo som očakával. To, že sa kvalifikovali na EURO v baráži cez Turecko, sa im zúročuje, ako obrovská vzpruha pre celý ich futbal. Proti Čechom nemali čo stratiť. Po prekvapujúcom góle perfektne fungovali v defenzíve, boli hranične motivovaní. Až tak, že často nebolo vidno veľký rozdiel medzi nimi a českými hviezdami.


Kto vás najviac upútal?

Strelec gólu Verpakovskis má prvotriedne európske parametre, potom číslo desať (Rubins) a jedenásť (Prochorenkovs). Zdalo sa mi, že ani samotní Česi nerátali s takým silným odporom.


A z Čechov?

Pavel Nedvěd. Ukázal, že je správny vodcovský typ. Bolo ho na ihrisku cítiť, vyburcoval mužstvo.


Vaše dojmy zo stretnutia Holandsko - Nemecko?

Nemci zaskočili asi každého nezvyklou útočnou aktivitou. Skutočne klobúk dolu. Netrúfam si nikoho z ich mužstva vyzdvihnúť. Všetci hrali vzácne vyrovnane, okrem tradičnej bojovnosti sa prezentovali aj sympatickými futbalovými vecami.


Holanďania?

Vždy sa teším na Davidsa. Nesklamal ma. Van Nistelrooy potvrdil svoje streleckú výnimočnosť, aj keď sa k lopte dostal trochu so šťastím po chybe súpera. Je to veľký hráč.


Zaregistrovali ste na EURO nejaké výrazné novinky?

Prevratné nič. Teší ma, že európska špička sa rozširuje a že vývoj smeruje k ofenzívnemu štýlu.


(ju)

Súvisiace články