Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Trebišovský hokej si pripomenul desiate výročie

Sportnet|Publikované 28. nov 2002 o 23:00

Trebišov - V závere minulého storočia sa v Trebišove hrával hokej iba na zamrznutých plochách. Po ukončení výstavby športovej haly sa začalo uvažovať

o vybudovaní zimného štadióna. Smelé plány začali nadobúdať prvú podobu v roku 1987, úspešné dielo bolo zavŕšené na prelome rokov 1991-1992. Na umelom ľade sa pravidelne stretávali milovníci najrýchlejšej kolektívnej hry. V roku 1991 vytvorili organizačný výbor, ktorý usporiadal turnaj O pohár primátora mesta. V októbri 1992 zvolal konferenciu, ktorej výsledkom bolo založenie hokejového klubu. Zároveň sa schválili jeho stanovy a podala sa prihláška k registrácii na Ministerstve vnútra SR

Výbor zvolený počas konferencie začal zakladať mládežnícke celky. Vďaka veľkému úsiliu funkcionárov vznikli družstvá prípraviek a mladších žiakov, ktorí v sezóne 1994/95 účinkovali v krajskej súťaži. Mnohí z nich momentálne obliekajú dres A - mužstva. Prvoligovú atmosféru spoznali T. Korytko, M. Sabó, V. Suchý, L. Vrbjar, M. Tomáš a ďalší. V prvej polovici roku 1995 sa klub začal zlučovať s armádou, zložitý proces dospel do záverečného štádia v júni 1995. V ďalšom období kompetentní stále viac mysleli aj na utvorenie seniorského kolektívu. Prvoradou úlohou však bolo získanie silných sponzorov, ktorý by vykrývali väčšinu výdavkov. V júli 1996 sa konalo dlho očakávané stretnutie zástupcov vojenskej telovýchovnej jednoty s predstaviteľmi firmy Vagon Slovakia Košice. Svetlo svete uzrela dohoda, ktorá položila základy vytvorenia HK VTJ Vagon Slovakia Trebišov. Prezidentom tohto klubu sa stal dnes už nebohý Ľubomír Cap, viceprezidentom Ivo Trippé, výkonným riaditeľom Ľudovít Dynis.

Vývoj pokračoval nezadržateľným tempom. Vzniklo mužstvo dospelých, ktoré sa pod vedením trénera Juraja Ferenca prihlásilo do druhej ligy. Premiérový majstrovský duel absolvovalo 2. 11. 1996, sily si zmeralo s Rožňavou a po víťazstve 6:4 získalo prvé body. Medzi 4000 divákmi nechýbal ani vtedajší minister obrany Ján Sitek.

Hneď vo svojom úvodnom ročníku obsadilo prvé miesto, čím si zabezpečilo účasť v prvej lige. V marci 1997 bolo centrum južného Zemplína dejiskom zápasu hviezd Východ - Západ. Východniari sa ukázali ako vynikajúci hostitelia, čo ocenilo aj vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja.

V ročníku 1997/98 si Trebišov odkrútil premiéru v druhej najvyššej súťaži. V konečnom účtovaní mu patrilo 10. miesto so ziskom tridsiatich bodov. Mladší žiaci sa v decembri zúčastnili na prvom medzinárodnom turnaji v Belehrade, kde v silnej konkurencii získali cenné prvenstvo. V tomto období došlo k zmene názvu klubu na HK VTJ AŽD Trebišov, Ľ. Capa vystriedal v prezidentskom kresle Emil Kráľ. V ročníku 1998/99 sa dospelí zachránili v hodine dvanástej až po vydarených barážových súbojoch s Považskou Bystricou. V klubu však pretrvávala zlá finančná situácia, a tak jeho vedenie rozhodlo, že sa tím neprihlási do prvej ligy. Kvôli zachovaniu "áčka" sa rozhodli pre jeho účinkovanie v druholigovej spoločnosti. Táto skutočnosť fanúšikov neodradila, na štadión stále chodili v hojnom počte a zásluhou neustáleho povzbudzovania sa stali siedmym hráčom mužstva. Hráči sa im za priazeň odmenili prvou priečkou vo východnej skupine. O prvoligovú miestenku sa "ruvali" v prelínacej súťaži spolu s Bardejovom, Dolným Kubínom i Považskou Bystricou. Staré vedenie odstúpilo, prezidentská funkcia prináležala Vasiľovi Suchému, riaditeľská Jozefovi Škrakovi, manažérska a trénerska Branislavovi Kohutiarovi. Hospodárom je Alexander Gergely, členom výboru Michal Baláž. Trebišovčania skončili v sezóne 2000/2001 deviaty, o rok neskôr toto umiestnenie zopakoval. V súčasnosti sa pohybuje okolo ôsmej - deviatej pozície.

Nedávno si klub pripomenul 10. výročie existencie. Pri tejto príležitosti primátor mesta Ladislav Michalanský a prezident V. Suchý odovzdali ocenenia viacerým osobnostiam, ktoré prispeli k jeho napredovaniu. Pamätné darčeky si prevzali J. Ujhelyi, J. Papák, R. Horoško, B. Šipľák, M. Horoško starší, M. Kopas, J. Biro, M. Horoško ml., J. Varga, L. Telepovský, J. Kolesár. Čestné uznania boli udelené všetkým mužstvám HK VTJ od prípravky po seniorov. Za rozvoj trebišovského hokeja sa udelilo 38 čestných uznaní, tri ďakovné listy, v závere obdržal ďakovný list aj L. Michalanský.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.