Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Trebišovčanka K. Berešová sa nestratila na MS na Novom Zélande

Sportnet|Publikované 5. okt 2005 o 00:00

Košice - Víťazkou minimaratónu na 82. ročníku MMM v Košiciach sa stala Katka Berešová z Obalservisu Košice časom 16:01 min. Na prvý pohľad nenápadná,

útla a usmievavá dievčina sa však len pred pár dňami postarala o najväčší úspech pre najúspešnejší slovenský bežecký klub v tejto sezóne. Len pár dní pred košickým podujatím sa Katka vrátila z Nového Zélandu, kde v hlavnom meste Wellingtone štartovala na majstrovstvách sveta v behu do vrchu.

"Spokojná som časom, lebo som ešte cítila únavu po ceste z Nového Zélandu," povedala 17-ročná vytrvalkyňa, ktorá sa v utorok pred MMM vrátila domov. Rodáčka z Trebišova dosiahla v krajine Maurov skvelý výsledok, keď v juniorskej kategórii na trati 4,5 km skončila na 8. mieste. "Do Wellingtonu sme prileteli v stredu ráno a v nedeľu 25. septembra sa konal svetový šampionát. Na Novom Zélande bolo veľmi pekne. Atmosféra bola super. Teší ma, že som zabehla dobrý výsledok, ale mrzí ma, že ma na cieľovej páske predbehli ešte dve pretekárky. Šieste miesto by bolo ešte krajšie." Sympatická Trebišovčanka dosiahla čas 23:46 min. Z víťazstva a titulu majsterky sveta sa tešila Ruska Júlia Mochalová, ktorá do cieľa dobehla v čase 21:50. Katka si účasť u protinožcov vybojovala dobrým umiestnením na majstrovstvách Európy v Rakúsku. Tam si vybojovala miestenku a spolu s ďalšími tromi Slovákmi sa mohla tešiť nielen na svetový šampionát, ale i na zaujímavú krajinu. Ciele si nekládla žiadne. "Nemala som žiadne ambície. Bála som sa, či dobehnem. Keď som videla, že na štarte je nás 30 pretekárok, tak som prišla s tým, že budem určite posledná. Pred štartom ma stále napádajú také myšlienky," zamyslela sa K. Berešová, ktorá behá na dráhe vzdialenosti 3 km, 5 km, ale na ceste už bežne súťaží na 10-kilometrovej trati a má už za sebou absolvovaný i jeden polmaratón. Zaujímavosťou je, že Katka aktívne trénuje iba jeden rok! "Pred tým som behala len za školu," podotkla študentka 3. ročníka Obchodnej akadémie v Trebišove.

Doma jej všetci držali palce a netrpezliva čakali, ako sa jej bude dariť na opačnom konci zemegule. "Reakcie doma boli super. Tréner MUDr. Gabriel Valiska mi volal, že je úplne perfektné, aký výsledok som dosiahla. Radosť mala i naša minivýprava." Slovensko malo obsadenie vo všetkých štyroch kategóriách - medzi muži skončil Martin Bialek nna 21. mieste, v ženách Ľudmila Melicherová na 13. priečke, medzi juniormi sa Martin Tuka umiestnil na 36. pozícii. Výsledok Katky Berešovej tak bol najlepší z výpravy. "Doma ma nečakala žiadna torta. Boli radi, že som prišla zdravá domov. Všetci sa veľmi tešili. Doma som bola len deň a išla som do školy." Na Obchodnej akadémii sú určite hrdí na svoju študentku. Spolužiaci jej po príchode blahoželali. "Profesorky boli trochu mimo z toho, kde som vlastne bola. Boli rady, že som už v škole," dodala úspešná atlétka.