Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Traja srbskí mušketieri v trebišovských službách

Sportnet|Publikované 25. okt 2002 o 22:00

Trebišov - Od začiatku augusta trénujú a hrávajú za prvoligový dorastenecký celok Trebišova traja hráči srbskej národnosti. Ako sa vlastne na Zemplín

dostali? Od roku 1996 je medzi hokejovým klubom CHK TAŠ Belehrad a HK VTJ Trebišov klubová spolupráca. Prejavuje sa najmä na účasti na turnajoch a sústredeniach v krajinách oboch tímov. V prvej polovici tohto roku sa vedenie klubu z bývalej juhoslovanskej metropoly opýtalo, či by nemohli niektorí z ich nádejných hráčov hosťovať v niektorom z trebišovských mládežníckych tímov. Zo slovenskej strany bola táto ponuka akceptovaná, a tak v strede horúceho leta prišli do Trebišova štyria mladí hokejisti. Trojicu na snímke k článku na kvarteto dopĺňal Nikola Novakovič, ten však nespĺňal vekové parametre, nuž sa obratom vrátil do vlasti. Prvý zľava Pavle Milivojevič má sedemnásť rokov a s hokejom začínal ako sedemročný, začínal na poste centra, ale neskôr sa preorientoval na pravého krídelníka. Na tomto poste nastupuje pod vedením trénera Branislava Kohutiara aj v dorasteneckej lige v krajine aktuálnych majstrov sveta v hokeji. Do roku 2000 hrával v žiackych kategóriách v celku CHK TAŠ a v minulom ročníku si ho vyhliadli zástupcovia dorasteneckého tímu Crvena zvezda Belehrad. Počnúc týmto ročníkom je na ročnom hosťovaní v Trebišove. Vzrastom najnižší, brankár Milan Lukovič, sa venuje hokeju od svojich ôsmich liet. Takisto začínal v celku CHK TAŠ a rovnako bol vlani preradený k mládežníkom slávnej Crvenej zvezdy. Tretí z legionárskej trojice Jovan Šutič s hokejom začínal v piatich rokoch v celku Partizanu Belehrad, za ktorý hrával od prípravky až po starších žiakov. V dvanástich rokoch prestúpil do mládežníckeho klubu TAŠ Belehrad, kde hrával za žiakov a neskôr aj za dorast. V predošlom ročníku najprv pôsobil v drese Vojvodiny Novy Sad, potom hájil farby spomínanej Crvenej zvezdy, v drese ktorej nastupoval aj za mužov v prvej juhoslovanskej lige. Pripomeňme, že v Srbsku sa hrá prvá liga seniorov za účasti piatich mužstiev. Dvoch zástupcov má Belehrad a Novy Sad, piatym do partie je HK Subotica. Druhá liga sa v tejto balkánskej nehrá a neexistuje tam ani juniorská súťaž. Alternatívou je dorastenecká liga, v ktorej môžu hrávať borci do osemnásť rokov. Túto ligu hrajú iba štyri celky.

Po jednom z tréningov sme sa stretli s mladou srbskou trojicou a pozhovárali sa s nimi na tému hokeja a ich života v Trebišove

Boli ste niekedy predtým na Slovensku?

Pavle: "Ja som bol v krajine pod Tatrami už viackrát. Dva razy ako žiak na turnaji v Trebišove a trikrát na sústredení. Rovnako trikrát som bol na turnaji vo Zvolene, raz v Žiline a Prievidzi. Na základe toho môžem povedať, že slovenský hokej poznám dosť dobre a samozrejme aj tunajšie zimné štadióny."

Milan: "V mojom prípade to bolo obdobne, lebo s Pavlom sme odmalička hrávali v jednom tíme."

Jovan: "Presne toľkokrát som bol na Slovensku aj ja, chodievali sme tu na sústredenia i turnaje."

Ste tu už vyše dvoch mesiacov, nemali ste spočiatku problémy s rečovou bariérou?

Jovan: "To teda nie, lebo v podstate žiadna neexistuje. Slovanské jazyky sú si veľmi podobné a navyše sme veľmi adaptabilní."

Ako sa vám zatiaľ darí v trebišovskom drese?

Pavle: "Hrá sa mi dobre, váš hokej je na vyššej úrovni ako u nás doma. Aj kolektív je tu celkom dobrý, škoda však, že sa nám zatiaľ nedarí vyhrávať. Úroveň dorasteneckého hokeja na Slovensku je na veľmi vysokej úrovni."

Milan: "Na Slovensku sa hrá kvalitnejší a rýchlejší hokej. Veľmi kvitujem skutočnosť, že v dorasteneckej súťaži je až osemnásť celkov. Hrávame preto veľa stretnutí a je to pre nás veľmi dobré. Získavame tu veľa skúseností a po každom zápase cítime, že nám čosi dal."

Jovan: "Náš dorastenecký kolektív je dobrý. Po hernej stránke by sme mali viac zabojovať, v jednotlivých súbojoch hrať viac so srdcom a prejaviť väčšiu túžbu po víťazstve. Mám dojem, že pomerne málo trénujeme, chýba nám lepšie kondícia a v zápasoch premieňanie šancí. Práve na koncovku veľmi doplácame."

Ste v stredoškolskom veku. Ako je to s vašim štúdiom, keď nie ste doma?

Pavle: "Ja som študentom tretieho ročníka Strednej školy turistického ruchu v Belahrade, ktorú tento rok navštevujem externe. Trikrát do roka robím skúšky. Škola je štvorročná."

Milan: "Ja som druhý rok študentom železničnej a technickej školy, odbor telekomunikácie žel. dopravy. Aj ja chodievam trikrát za rok domov robiť skúšky."

Jovan: "Ja som tiež individuálnym študentom. Navštevujem belehradské gymnázium a podobne ako moji spoluhráči Milan a Pavle absolvujem doma raz za čas skúšky."

Ako sa vám páčia slovenské dievčatá, sú krajšie ako u vás doma?

Pavle: "Na Slovensku sú pekné dievčatá, ale rovnako je to aj u nás. Slovanské devy sú vo všeobecnosti krásne a je jedno, odkiaľ sú."

Milan: "Je tu ozaj veľa nádherných dievčat, ale u nás v Belehrade je ich omnoho viac. Je to tým, že naše mesto je možno stokrát väčšie ako Trebišov."

Jovan: "Mne osobne sa v Trebišove dievčatá veľmi páčia, mohli byť trochu prístupnejšie, lebo oproti našim sú dosť odmerané a málo zhovorčivé."

V závere nášho rozhovoru mladí srbskí hokejisti vyjadrili slová vďaky adresované vedeniu HK VTJ Trebišov za to, že im umožnilo hrať hokej v krajine hokejových majstrov sveta. Ďalej všetci traja úprimne ďakujú pani Anke Manojlovičovej z Trebišova, ktorá im výrazným spôsobom uľahčuje pobyt na Slovnesku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.