Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Tragédia prvej medailistky

Sportnet|31. máj 2004 o 00:00

Prvú slovenskú ženskú medailu získala na Hrách XI. olympiády v Berlíne Matylda Pálfyová (nar. 11. 3. 1912 v Kostoľanoch nad Hornádom), ktorá bola členkou československého strieborného družstva. Jej meno sa prvý raz objavilo v Spravodaji Sokolskej župy ..


Československé družstvo gymnastiek sleduje berlínsku súťaž. Prvá sprava je Matylda Pálfyová.Prvú slovenskú ženskú medailu získala na Hrách XI. olympiády v Berlíne Matylda Pálfyová (nar. 11. 3. 1912 v Kostoľanoch nad Hornádom), ktorá bola členkou československého strieborného družstva. Jej meno sa prvý raz objavilo v Spravodaji Sokolskej župy Východoslovenského kraja Jána Kollára: "Sestra Matylda Pálfyová vo vylučovacích pretekoch skončila v Prahe na štvrtom mieste, potom v juhoslovanskej Ľubľane v medzištátnom stretnutí tretia. Členka Jednoty Košice je prvou Slovenkou vôbec, ktorá si neúnavnou usilovnosťou vybojovala miesto v olympijskom tíme."

Pálfyová bola neskôr členkou zlatého družstva na MS 1938 a vo viacboji jednotlivkýň získala bronz. V roku 1939 sa presťahovala do Bratislavy. Venovala sa atletike a jazdectvu. Tragicky zahynula na pretekoch v Trnave (23. 9. 1944) po páde z koňa.

Súvisiace články