Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Toťmianinová sa teší, aj bojí o budúcnosť

Sportnet|20. jan 2006 o 00:00

Vzduch v Ľadovom paláci francúzskeho Lyonu sa počas stredajších voľných jázd športových dvojíc dal krájať. Najmä po páde šestnásťročnej českej reprezentantky Olgy Prokuronovovej zo zdvíhačky tvárou na ľad. Lekár síce nezistil závažné zranenia, no moskovs

Staronoví šampióni Tatiana Toťmianinová a Maxim Marinin. FOTO - TASR/AP

kú rodáčku, partnerku Karla Štefla, poslal pre istotu do nemocnice.

"Kocky sú hodené, teraz pôjde o detaily," ozvalo sa z úst ktoréhosi televízneho komentátora, keď na ľad vyšli Maria Petrova s Alexejom Tichonovom, svetoví strieborní medailisti z Ruska. Hudba z Felliniho filmov sprevádzala solídnu sekvenciu dvojitého axla s trojitým toeloopom, dvojitý twistovaný, trojitý hodený rittberger a salchow. V paralelnom skoku sa však Marii podaril len dvojitý salchow, kým Alexej skočil "trojáka" s problémami. Ešte stále nik netušil, že z útoku na zlatú medailu sa napokon vykľuje tretie miesto. Aj krajanom Julie Obertasovej so Sergejom Slavnovom robil problémy paralelný skok a ani zvuky La Traviatty a Rigoletta nezachránili straty po páde z dvojitého axla a trojitého salchowa.

Trojicu ruských rivalov uzatvárali Tatiana Toťmianinová a Maxim Marinin ako Romeo a Júlia a zároveň obhajcovia titulu. Víťaznú európsku jazdu začal Marinin iba dvojitým salchowom, no paralelná kombinácia trojitého a dvojitého toeloopa vyšla čisto. K už tradične solídnym zdvíhaným figúram pridali najväčšie ruské olympijské nádeje brilantný hodený rittberger a nemenej vydarený hodený salchow.

Zostával už len jeden pár. Vykľulo sa z neho najväčšie prekvapenie večera: nemecké duo Aliona Savchenková a Robin Szolkowy pod trénerskou taktovkou Inga Steuera. Po úvodných chybách v kombinácii dvoch trojitých toeloopov nasledovala pirueta so zmenou smeru a vydarený hodený salchow. Elegantná jazda na motívy Vangelisovho Oceanic znamenala pre Nemcov striebornú medailu a presuny na stupni víťazov.

Szolkowy nadšene gestikuloval hneď po príchode do šatne: "Je to pre nás obrovská vec! Čakal som tretie miesto, ale po dvoch úvodných zaváhaniach som postupe ani nesníval!" Ani Aliona, pôvodom Ukrajinka, neskrývala nadšenie: "Som nesmierne spokojná s voľnou jazdou, ale vieme jazdiť aj lepšie."

Obhajcovia titulu Toťmianinová a Marinin vzali zlatú medailu o čosi triezvejšie. Maxim na tlačovej konferencii povedal: "Každý rok je ťažšie zopakovať úspech, zostať sústredený a neurobiť chybu. Jazdili sme sebavedomo a veľmi isto, ale nebol to taký silný výkon, ako sme očakávali." Tatiana sa vrátila i k úvodnej chybe: "Je lepšie, keď ju urobíme tu a teraz, než na olympiáde. Toto boli naše posledné majstrovstvá Európy a teším sa, že úspešné. Ale obávam sa toho, čo príde. Čo budem robiť, keď skončíme..."

Súvisiace články