Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Tomkovi chýbala v defenzíve väčšia zodpovednosť

Sportnet|Publikované 4. mar 2009 o 23:00

Víťaz dlhodobej časti hokejovej extraligy v prvých dvoch štvrťfinálových stretnutiach na domácom ľade nezaváhal. Banská Bystrica síce v Košiciach

vystrkovala rožky, v druhom stretnutí ešte výraznejšie ako v prvom, ale po dvoch prehrách 2:4 a 3:5 je stav v sérii 0:2 v neprospech nováčika. Pravda, v piatok a v sobotu bude mať Banská Bystrica výhodu domáceho prostredia.

KOŠICE. Do play-off vstúpili hokejisti Košíc víťazne. V Steel Aréne ešte v roku 2009 neprehrali. No aj v druhom štvrťfinálovom zápase mali oceliari niekoľko slabších chvíľ, ktoré súper dokázal trestať. V prvej tretine viedol po chybách Košíc dvakrát. V druhej dvadsaťminútovke sa oceliari dostali do dvojgólového vedenia, ale potom dovolili Dianovi celkom poľahky vrátiť svoj tím do zápasu. Až Sýkorov presný zásah v tretej tretine trochu schladil nováčikovský elán.

Vzadu prepadávali

V oboch stretnutiach mali Košičania výpadky v defenzíve. A práve tie najviac rozladili trénera HC Antona Tomka. Lebo Bystrica sa tak dostávala do stopercentných gólových príležitostí. "Tých chýb tam bolo veľa. Musíme si to rozobrať. Nemôže sa stať, že vzadu toľko prepadávame. V prvom zápase to ešte mohlo byť spôsobené nervozitou, predsa len, išlo o vstup do play-off, ale chyby sme robili aj v druhom. Takto hrať nemôžeme," uvedomuje si Tomko, že súperovi ponúkli príliš veľa možností na skórovanie. A len jeho neefektivita neskomplikovala situáciu oceliarom oveľa viac. "Po strelení gólu sme sa tlačili k súperove bránke a zabúdali na obranu. Chýbala mi tam väčšia zodpovednosť, až príliš sme mysleli na útok."

Hrať s rozumom

V druhom stretnutí bolo na ľade viac nervozity. Pribudli vylúčenia. Doplatili však na ne Bystričania. Lebo z množstva presiloviek nevyužili ani jednu, zatiaľ čo Košičania dali pri početnej výhode tri góly. Ktovie, pod Urpínom sa možno bude iskriť ešte viac. "Je to možné. Skúšali to na nás, vytypovali si našich kľúčových hráčov. My musíme aj tieto situácie zvládnuť, hrať s rozumom a disciplinovanejšie. Sú situácie, keď musíte faulovať, ale sú fauly, ktoré byť nemusia."

Na uzde nedrží

V banskobystrickom tíme dostali nakoniec za provokácie desať minút Bambúch či Majeský. K mastenici však nedošlo. Pritom aj v košickom mužstve by sa našli hráči, ktorí si nenechajú brnkať po nose. Tomko tvrdí, že na uzde ich nedrží. "Boli tam situácie, keď vyštartovali po našich kľúčových hráčoch s cieľom vyprovokovať ich. No a ja nemôžem zo striedačky poslať v tej chvíli na ľad niekoho, aby to riešil."

Taktiku neprezradí

Stav série je 2:0 v prospech favorita. Pod Urpínom sa však dá očakávať zmena taktiky. Aj tej košickej, oceliari budú skôr vyčkávať, v tíme je veľa hráčov, ktorým vyhovujú brejkové situácie. "Nebudem prezrádzať našu taktiku, tréner Bystrice Milan Staš je Košičan, viem, že číta Korzár. No budeme sa snažiť hrať tak, ako v poslednom zápase v Bystrici," podotkol Tomko narážajúc na duel, ktorý oceliari vyhrali 7:2. No najslabší zápas sezóny odohrali tak isto pod Urpínom, v novembri tam Košice prehrali 1:5.

V košickej zostave nefigurovali zranení obranca Ľubomír Chmelo a útočník Stanislav Gron. Ráta s nimi tréner v piatok a v sobotu? "Ešte nenastúpia. Stano Gron šiel teraz po prvý raz na ľad, ale ešte nie je v takom stave, aby hral zápasy."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.