Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Tomasson bol mužom severského derby

Sportnet|24. jún 2004 o 00:00

Akoby aj organizátori majstrovstiev chceli vyjsť v ústrety škandinávskym súperom. Po horúcich dňoch prišiel dážď. Na Estadiu Bessa sa mohla rozohrať bitka o postup do štvrťfinále šampionátu. Nebolo to o obranách, ale predovšetkým o útoku. A v tom je ...

Akoby aj organizátori majstrovstiev chceli vyjsť v ústrety škandinávskym súperom. Po horúcich dňoch prišiel dážď. Na Estadiu Bessa sa mohla rozohrať bitka o postup do štvrťfinále šampionátu. Nebolo to o obranách, ale predovšetkým o útoku. A v tom je pri zakončovaní majstrom Jon Dahl Tomasson. Rodák z Eskilde sa dvoma presnými zásahmi vydal stíhať Rooneyho.

Najmä prvý gól bol majstrovským dielkom: "Je super, že sme postúpili, ale som sklamaný, že sme nevyhrali, hoci skóre hovorilo dvakrát v náš prospech. V závere sme však hlúpo inkasovali. Ak chceme prejsť cez Čechov, musíme sa takých chýb vyvarovať." O svojom príspevku k postupu ani slovo.

Expert UEFA Jozef Vengloš charakterizoval jeho výkon slovami: "Dokázal, že je výborný hráč. Aj na klzkom teréne si udržal stabilitu. Vedel sa prispôsobiť kolmým akciám, sám ich zakladal, ale najmä efektívne zakončoval."

Rodák z Roskilde má povesť zakončovateľa, hoci aj podľa vlastného vyjadrenia sa za útočníka nepovažuje. Je to niečo medzi stredom poľa a hrotom, ale so schopnosťou prekonať súperovho brankára. Svedčí o tom aj 31 reprezentačných gólov. No na viac ako 18 ligových zásahov počas jednej sezóny si ani nepamätá. A to bolo dosť dávno, ešte v Heerenveene.

Až potom prišla ponuka od Newcastlu. To bolo zatiaľ jediné pôsobisko, kde nepresvedčil: "Bol som príliš mladý a nezvyknutý na anglický futbal. Navyše, Kenny Dalglish ma zaraďoval do stredu útoku a to nie je môj post." Vrátil sa do Holandska a s Feyenoordom to roztočili. Vyvrcholením bol zisk Pohára UEFA v roku 2002.

Na Tomassonovi sa vyfauloval Koller a sám dánsky futbalista rozhodol. Hoci v Rotterdame ľutovali rozlúčku posunul sa do Milána: "Viem, že dostať sa na ihrisku namiesto jedného z dvojice Andrij Ševčenko Filippo Inzaghi nebude ľahké. Ale my Dáni sme zvyknutí bojovať." V prvej sezóne to nešlo, ale s mužstvom má víťazstvo v Lige majstrov. V druhej prišlo viac zápasov i gólov a titul. Kontrakt platí ešte plné dva roky.

Od marca 1997 pravidelne nastupuje aj v bordovom drese Dánska. Vtedy to bola v Splite remíza s Chorvátskom 1:1, v zatiaľ poslednom stretnutí tiež nerozhodný výsledok so Švédskom 2:2. Súpera však nepotešil: "Viem, že toto Švédi nebudú radi počúvať, ale podľa mňa najlepšími mužstvami skupiny boli Dánsko a Taliansko. Tých mi je ľúto, majú množstvo skvelých hráčov, ich futbal sa mi páči."

Stabilná forma mu umožňuje stále hrať, vynechal sotva päť stretnutí, tréner Morten Olsen mu verí. Na MS 2002 dal štyri góly, najmenej toľko chce dosiahnuť v Portugalsku. Nie je dôvod, aby tento cieľ nesplnil. (dus)

Jon Dahl Tomasson

Narodený: 29. 8. 1976 v Roskilde

Hráčska kariéra: FC Sölrod (1990 1992), Köge BK (1992 1994), SC Heerenveen (1994 1997), Newcastle United (1997 1998), Feyenoord Rotterdam (1998 2002), AC Miláno (2002 -)

Reprezentácia Dánska: 63 zápasov - 31 gólov.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Fínsko vs. Rusko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Turecko vs. Wales
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Taliansko vs. Švajčiarsko
Kurzy prináša