Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Tomáš Malik: "Kapitán je vymeniteľný, bol to jednoznačne úspech hráčok"

Sportnet|Publikované 6. nov 2002 o 23:00

Košice/ Bratislava - Trénerom týždňa je na Slovensku určite kapitán fedcupového tímu Slovenska Tomáš Malik (1974). Absolvent ekonómie v USA, bývalý

sparingpartner Češky Jany Novotnej, získal počas víkendu na Kanárskych ostrovoch so svojím družstvom (Daniela Hantuchová, Janette Husárová, Henrieta Nagyová, Martina Suchá) vôbec premiérový triumf pre Slovensko v tejto súťaži. Po celkových štyroch víťazstvách (v prvých dvoch kolách doma so Švajčiarskom 3:2, s Francúzskom 4:1, na samotnom finálovom turnaji v semifinále s Talianskom 3:1, rovnako 3:1 i so Španielskom).

*****

Funkcie kapitána fedcupového tímu ste sa ujali pred sezónou. Víťazstvo vo Fed Cupe bolo maximom, ktoré ste mohli dosiahnuť. Pomysleli ste naň?

"Ak vstupujete do nejakej súťaže, máte isté ambície, medzi ktorými je i tá najvyššia - vyhrať súťaž. Tím bol perspektívny, ale zároveň každý vedel, že začiatky sú ťažké. Ukázalo sa to hneď v prvom zápase. Hrali sme doma so Švajčiarskom a vyhrali sme až po záverečnej štvorhre, v ktorej sa pritom rozhodovalo v záverečnom treťom geme 6:3. Veľmi ľahko sa mohlo stať, že by sme skončili už v 1. kole. Nestalo sa a potom sa to už len zlepšovalo. Išlo už len o to, kto sa ako chopí šance. Postupovalo sa ďalej a ďalej, tak sa nám zvyšovalo sebavedomie a kládli sme si vyššie a vyššie méty. Až to bol maximálny úspech."

Pri ženskom tíme asi nemôže byť tréner len trénerom, ale i zdatným psychológom.

"Určite. Je to tak v každom športe, tenis nevynímajúc. To je dnešný špičkový šport, ten je do značnej miery o psychológii. O špeciálnych prípravách, o psychologických prípravách, nedá sa spoliehať len na hernú a taktickú časť. A v ženskom tenise je psychológia zvlášť veľká časť prípravy."

Janette Husárová sa vyjadrila, že v tomto tíme všetko klape, že je v ňom dobrá atmosféra. A že aj preto v ňom je, na rozdiel od minulosti, keď nechcela byť členkou fedcupového tímu. A povedala i to, že ste férový a úprimný.

"Ja sa taký snažím byť stále, nielen pri tenise. Ináč sa to nakoniec ani nedá, raz ste taký, raz ste taký. Človek buď taký je, alebo nie je. Nedá sa fungovať na čiastočnom princípe. Ja sa snažím, a to i v bežnom živote, porozprávať o problémoch skôr ako vzniknú. Už keď sú horúce témy a vášne, je niekedy neskoro. Radšej si treba v pokoji sadnúť už vopred."

Keď Janette Husárová tesne pred záverom zápasu s Martinezovou plakala, aké slová ste použili?

"Snažil som sa ju upokojiť. Povedal som je, že nezáleží na tom, či vyhrá alebo prehrá, že už nechala na dvorci maximum. A že v takých chvíľach už na výsledku nezáleží. Že sa nemusí za nič hanbiť, že každý vidí, čo tam nechala. A že nech bojuje, ale bez ohľadu na výsledok."

V 10. hre druhého setu zápasu Conchita Martinezová - Daniela Hantuchová mala slovenská jednotka tri setbaly. Pri druhom setbale jej čiarový rozhodca, ako už niekoľkokrát predtým, neuznal regulárnu loptičku. Hantuchová išla po radu za vami.

"Išlo o to, že dostala napomenutie za zdržiavanie. Podľa pravidiel sa súperka nemá otočiť crbtom k podávajúcej hráčke. Daniela to urobila. Ale pri tom búrlivom publiku, ktoré tam bolo, to bol jediný spôsob, ako sa mohla Daniela upokojiť. Počkať, kým sa diváci upokoja. Rozhodca je dal za to napomenutie. Hoci Daniela čakala na divákov. Trochu sme protestovali - aby to neurobil znovu, pretože vtedy by to už bolo za trestný fiftín."

Daniele ste teda povedali čo?

"Nech sa neotáča chrbtom. Nech si dá pokojne čas, kým diváci nestíchnu. Ale nech sa neotáča ku protihráčke, pretože rozhodca v takomto momente nebral ohľady na divákov."

Arantxa Sanchezová - Vicariová. V sobotu nenastúpila kvôli zranenie, v nedeľu hrala. Zaskočilo vás to?

"Nás nezaskočilo. My sme počítali i s touto alternatívou. Pripravovali sme dievčatá na ich výkony. Rátali sme s tým, že môže nastúpiť Sanchezová, dokonca sme uvažovali tak, že Španieli nepustia hrať Sernaovú, pretože tá nemá skúsenosti z takých duelov a že by to nemusela zvládať psychicky. Ale proti Žanete by v ten deň asi nebola úspešná ani jedna, ani druhá, hrala vynikajúci tenis. Taký sa v takom dôležitom momente málokedy vidí..."

Keď viedla Janette Husárová nad Sanchezovou - Vicariovou 6:0 a 5:0, hrozil dvojnásobný kanárik. Akoby sa slovenská hráčka v tom momente trochu zľutovala...

"Určite tam ľútosť nebola. Najťažšie však je takýto jednoznačný zápas dotiahnuť do konca. Podstatný je práve koniec, je jedno, či je to 6:0 a 5:0, alebo 6:0 a tajbrejk."

Určite ste si niečo po finále povedali so španielskym kapitánom Miguelom Margetsom.

"Povedal som mu, že má výborný tím, s ktorým dokázal veľmi veľa. Veď on bol pri tom dlhé roky, pri víťazstvách vo Fed Cupe. Povedal som mu, že má výborný tím, ktorý bojuje za každých okolností. A že o to viac si ceníme naše víťazstvo."

Spomínali sme slzy. Vy sám ste si nepoplakali? Tak v nedeľu o ôsmej večer.

"(Smiech) Ja?! Nie... Ja som to prežíval ináč. Bol som samozrejme šťastný, ale emócie sú predsa len skôr vecou hráčok, priamych aktérok, ktoré sú na kurte."

Aký podiel by ste si pripísali na tomto úspechu?

"Patrí hráčkam. My sme len realizačný tím, ktorý je vymeniteľný. Či ja ako kapitán, alebo ostatní. Vždy. Mohol tam byť iný tréner, ktorý mohol dosiahnuť ten istý úspech. To už ťažko posúdiť. Ale jedinečné sú hráčky, ony tvoria základ úspechu."

Vôbec, kedy vám bolo počas finálového turnaja najťažšie? Ak taký moment bol.

"Bolo to ťažké od začiatku až do konca. Od prvej lopty po tú poslednú. Jeden moment neviem vyzdvihnúť."

Víťazná trofej je na Slovensku. Je ťažká?

"Viete, že ani nie? Udržím ju v jednej ruke."

Kvality našich hráčok poznáte. Bývalý fedcupový tréner Českej republiky Jan Kukal sa vyjadril, že Daniela Hantuchová má na to, aby zosadila z trónu svetovej jednotky Serenu Williamsovú.

"Daniela sa stále zlepšuje. Jej potenciál ešte zďaleka nie je vyčerpaný. Ak jej vydrží zdravie, odhodlanosť a vôľa do tréningu, so svojím talentom má na to, aby sa v rebríčku posúvala stále ďalej a ďalej. Ale koho vlastne ohrozí, to je ťažké povedať. Keď bude útočiť na prvé miesto, v čo dúfam, možno tam už nebude Serena, ale niekto iný... Ale Daniela v každom prípade má na to, aby porážala tie najlepšie."

Budúci rok začíname v Nemecku. Spokojnosť so žrebom?

"To je ešte veľmi ďaleko, máme pol roka času. Podrobnosti budú známe pár týždňov pred zápasom, potom si budeme môcť niečo hovoriť."

Slovenské tenistky však Martinezovej, ktorá žrebovala ďalší ročník, kričali "Home, home!" Doma, doma. Hráme vonku. V 2. kole, v prípade nášho postupu, narazíme na niekoho z dvojice Belgicko - Rakúsko. Zas vonku. Fedcupové víťazky doma v akcii neuvidíme.

"Dievčatá sa veľmi chceli ukázať doma. Už to bol veľký úspech, že sa tam prebojovali do finále (žreb prebiehal pred ním - pozn. red.), chceli predviesť svoj tenis domácim divákom."

PS: Možnosť, že v budúcom roku fedcupové víťazky doma vo Fed Cupe uvidíme, tu však je. Ak Slovensko postúpi cez Nemky a víťazky duelu Belgicko - Rakúsko, dostane sa do kvarteta najlepších. Jeden z nich usporiada, tak ako v tomto roku Španielky, záverečný turnaj Fed Cupu. Závisieť to teda bude od ťaženia našich, od STZ, financií... Tá možnosť tu však je.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.