Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Tobogan otvorí ohňostroj

Veronika Sabolová FOTO- TASR
Sportnet|Publikované 31. jan 2007 o 23:00

Slovenskí sánkári majú na MS v Innsbrucku svoj fanklub - rakúskyPred dvoma rokmi na MS v sánkovaní získali naši

dve miesta v prvej desiatke. Teraz sú skromnejší.

INNSBRUCK, BRATISLAVA. V slovenskom sánkovaní po odchode Jaroslava Slávika a pilota chýrnej dvojky Ľubomíra Micka (hoci zatiaľ dočasnom) nastal logický útlm ambícií.

"Úspechom bude každé umiestnenie v prvej dvadsiatke," priznala sa nám vo včerajšom telefonáte generálna sekretárka zväzu Mária Jasenčáková. Stála na štarte dráhy v innsbruckom Iglse a snímala posledné tréningové jazdy našej sedmičky pred dnešným slávnostným otvorením svetového šampionátu.

Olympijský tobogan patrí medzi najstaršie na svete, ale v minulých mesiacoch ho Rakúšania očividne zmodernizovali. Stálo ich to vraj až desať miliónov eur.

"Tunajší organizátori hýria aj nápadmi. Robia všetko pre to, aby majstrovstvá sveta mali atraktívnu podobu a výbornú kulisu. Tvrdia, že vôkol dráhy bude až desaťtisíc ľudí," vraví päťnásobná olympionička. "Každá z 27 výprav má svoj fanklub. Slovenskej výprave budú drukovať deti z Imstu. Vyrástla tu aj detská minidráha."

Svetový šampionát s poradovým číslom 39 dnes večer otvorí ceremoniál, ktorý bude sprevádzať aj veľkolepý ohňostroj. Slovensko do súťaží, ktoré sa začnú tímovou súťažou v piatok, vyslalo sedem reprezentantov. Žiaľ, chýbajú medzi nimi dvaja z troch, ktorí sa predvlani v Salt Lake City postarali o dve umiestenia v prvej desiatke. Z dua Mick - Marx, ktoré skončilo siedme, jazdí už len brzdár, aj to sólo a v kariére nepokračuje ani desiaty sólista Slávik. Preto bude ťažké obhájiť aj siedme miesto v súťaži družstiev.

Na prvom poolympijskom svetovom šampionáte však chýbajú aj niektorí ďalší: napríklad obhajkyňa ženského titulu Nemka Sylke Ottová, ktorá je na materskej, či jej legendárny krajan Georg Hackl, ktorý skončil aktívnu činnosť. Pravda, Nemci majú podstatne širšiu základňu a v oboch kategóriách naďalej najvyššie méty.

Slovenské ambície sú nižšie. "Od Sabolovej čakáme umiestnenie v dvadsiatke a dúfame, že sa do nej dostane aj Ninis, ale nebude to ľahké," vraví Jasenčáková. Dvojica Horváth - Kuchár, ktorá nedávno prekvapila 14. miestom vo Svetovom pohári v Nemecku, zažije debut. Dostala prednosť pred Harnišom s Regecom, ktorí vlani zažili práve na dráhe v Iglse ťažkú haváriu.

Marián Šimo

Program MSDnes: 18.30 otvorenie, piatok: 13.15 súťaž družstiev, sobota: 14.40 a 16.50 dve kolá súťaže mužov, nedeľa: 11.00 a 12.10 dve kolá súťaže dvojíc, 13.10 a 15.00 dve kolá súťaže žien.

Slovenská sedmička

Muži: Jozef Ninis, Walter Marx, ženy: Veronika Sabolová, Jana Šišajová, Romana Nováková, dvojica: Leo Horváth, Jozef Kuchár.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.