Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

To tu ešte nebolo: tri štvorité!

Sportnet|27. nov 2006 o 00:00

MOSKVA, BRATISLAVA - Keď dokorčuľoval, od radosti skočil salto a pobozkal ľad. Dvadsaťdvaročný Francúz Brian Joubert podal v sobotu na moskovských, v poradí piatych pretekoch tohtoročného Svetového pohára, životný výkon a ako prvý krasokorčuliar v histór

Brian Joubert po jazde s tromi štvoritými skokmi pobozkal v moskovských Lužnikách aj ľad. FOTO - ČTK / AP

ii čisto zvládol v jednej jazde tri štvorité skoky.

Vo voľnom programe na heavymetalovú hudbu Appocalyptiky skombinoval najskôr štvoritého toeloopa s dvojitým, potom zaradil štvoritý salchov a naostatok skočil štvoritého toeloopa aj sólovo. Okrem toho zvládol päť trojitých skokov. Ruský portál gazeta.ru označil Francúzovu skokanskú potenciu za "neuveriteľnú".

"Skočiť tri štvoráky bol môj sen," rozplýval sa Joubert, strieborný zo svetových šampionátov 2004 a 2006. "No ani v ňom by mi nenapadlo, že sa mi splní v Moskve, na ktorú som nemal dobré spomienky. Odteraz o nej budem hovoriť len v dobrom." Joubert, ktorý na ME 2004 v Budapešti zdolal aj slávneho Pľuščenka a ako prvý francúzsky krasokorčuliar po 40 rokoch získal kontinentálny primát, sa na lanských majstrovstvách sveta v ruskej metropole trápil, skončil až šiesty. "Vtedy som bol na tom psychicky veľmi zle. Teraz som silný technicky a zvlášť mentálne," cituje Jouberta webová stránka svetovej federácie.

Joubert skončil šiesty aj na februárovej zimnej olympiáde v Turíne. V lete však začal trénovať s Jeanom-Christophom Simondom, strieborným z ME 1981 aj 1982, a vrátila sa mu forma. Najskôr vyhral Svetový pohár v Paríži a vzápätí aj v Moskve. Američana Johnnyho Weira, ktorý na olympiáde skončil pred ním, zdolal o vyše 41 bodov. Za voľnú jazdu, na ktorej sa ako choreograf podieľal Kanaďan Kurt Browning, štvornásobný majster sveta, dostal rekordných 160,13 b.

Do pohárového finále, ktoré bude 14. - 17. decembra v Sankt Peterburgu, postúpil Joubert s maximálnym ziskom 30 bodov (zaratúvajú sa iba dvoje preteky). Pred ním sú na programe už len jedny preteky - koncom tohto týždňa v Nagane. (mo)

Súvisiace články