Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Tkáč oslavoval tri triumfy

Sportnet|Publikované 29. nov 2005 o 23:00

Košice Na uplynulý víkend tak skoro nezabudne. Vzpierač Richard Tkáč sa dočkal hneď troch triumfov. Mestský klub vzpierania a silových športov

(MKVaSŠ) Košice zvíťazil v poslednom kole prvej ligy družstiev a získal titul v najvyššej súťaži. Tkáč vyhral Slovenský pohár jednotlovcov v kategórii juniorov a dokonca sa stal aj najlepším seniorom. Dvadsaťročný talent, ktorý je ústrednou postavou svojho klubu mohol byť na výsosť spokojný. Najviac si cenil ligové prvenstvo, lebo Trenčínu patrilo sedem sezón po sebe, v Košiciach na neho čakali desať rokov.

"Tak trochu sa dalo čakať, že ten titul bude náš, no zase na sto percent som si istý nebol. Ale bola tu reálna nádej, v klube bolo dosť borcov, ktorí poctivo trénovali," rozhovoril sa Richard.

V Trenčíne sú esá ako Tešovič či Kutlík. Reprezentanti, ktorí hája naše farby na vrcholných podujatiach. No aj v Košiciach mali jeden veľký tromf, aspoň tak to videl Tkáč. "V Trenčíne majú dvoch veľmi silných borcov, ale ak jeden vypadne, nemajú ani len zhruba porovnateľnú náhradu. My sme v Košiciach silní ako tím. U nás všetko nestojí a nepadá na jednom či dvoch ľuďoch. Pozrite sa, neprišiel Tešovič a Trenčín obsadil v treťom kole až piate miesto."

V Slovenskom pohári bojoval práve s bronzovým medailistom z majstrovstiev Európy v Dohe o celkové prvenstvo medzi seniormi. Tešovičove zranenie mu otvorilo cestu k prvenstvu. To získal aj medzi rovesníkmi, no v juniorke ho považoval za samozrejmosť. "Medzi juniormi konkurencia nebola," priznal Rišo a pokračoval: "U mužov zohralo svoju rolu viac faktorov. Jednak neúčasť Tešoviča na poslednom podujatí, lebo inak by bol víťaž pohára určite on. Na majstrovstvách Slovenska chýbal Kutlík, takže tam prišiel o body. Gumán bol vtedy po operácii kolena. Takže som vedel, že v Košiciach musím poraziť Ruda Lukáča. Ten mal dvadsaťšesťbodový náskok. Nakoniec som skončil pred ním o dva body. Výhodu som mal v tom, že som dvíhal až po ňom. Už som to teda mal prekalkulované. Vedel som, že v nadhode potrebujem spraviť 169 kilogramov a tým ho bodovo preskočím. To sa mi aj podarilo," konštatoval s úsmevom košický odchovanec, zverenec trénera Korpu.

Za pozornosť stoja Tkáčove výkony na domácom pódiu. Nepatrili totiž do kategórie priemerných. V trhu zvládol 142 kilogramov, v nadhode 169. V dvojboji to činilo 311 kíl a v bodovom ohodnotení bol lepší už len Viktor Gumán. "Pokúšal som sa prekonať slovenský juniorský rekord v trhu. Ten má hodnotu 145 kilogramov, tak som si nechal naložiť o kilo viac. Nevyšlo to," škrelo ho, lebo si trúfal aj na zápis do historických tabuliek. Ale stále sa nevzdáva nádeje, že ten rekord pokorí.

"Teraz cez víkend je na to posledná šanca. Za Třinec štartujem v českej lige a v Havířove je jej posledné kolo. V tomto roku končím ako junior, po Havířove si dávam pauzu, potrebujem si oddýchnuť, takže tam by som sa rád dostal v trhu na 146 kíl. V tréningu ich pokoriť nezvyknem. Trh je o technike, na tréningu mám strach pod to skočiť, na súťaži je to iné," vraví účastník nedávnych majstrovstiev Európy juniorov. Na nich dosiahol v trhu 141 kilogramov, v nadhode zvládol 170 a stačilo to na ôsme miesto. "Nie tak dávno, tesne pre ME bol môj strop v trhu 138 kíl. Teraz v Košiciach som si o kilo zlepšil osobák, no chcem sa dosať až k tomu rekordu."

Pil pivo, fajčil cigaru

V Košiciach bolo po skončení prvoligových bojov veselo. Oslavoval sa majstrovský titul. Atmosféru si pochvaľoval aj Richard Tkáč. "Aj sa čosi popilo. Ja som si dal pivo, tvrdý alkohol mi v záťaži nerobí dobre, mám to vyskúšané. Uvoľňuje svalstvo a keďže mám pred sebou ešte jedny preteky, tak som ostal pri pive," netajila opora tímu, že si dala tri veľké a nielen to. "Mal som aj majstrovskú cigaru. A nebolo to po prvý raz v živote, lebo doutníky sa fajčili aj po majstrovstvách Európy pred troma rokmi, keď získal medailu Kutlík. Musím sa však priznať, že inak by som si nezapálil, som totiž nefajčiar," dodal Rišo. (tt)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.