Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Titul pre Jouberta, slovenské maximum Macypuru

SITA|Publikované 22. mar 2007 o 12:02

TOKIO 22. marca (SITA) - Francúz Brian Joubert sa stal v japonskom Tokiu prvýkrát v kariére majstrom sveta v krasokorčuľovaní. Úradujúci majster Európy síce predviedol až tretiu najlepšiu voľnú jazdu, ...

TOKIO 22. marca (SITA) - Francúz Brian Joubert sa stal v japonskom Tokiu prvýkrát v kariére majstrom sveta v krasokorčuľovaní. Úradujúci majster Európy síce predviedol až tretiu najlepšiu voľnú jazdu, ale v celkovom súčte s krátkym programom mu to stačilo na premiérové svetové zlato. Striebro si na radosť domácich fanúšikov vybojoval Daisuke Takahaši, bronz patrí šampiónovi z predchádzajúcich dvoch rokov Stephanovi Lambielovi. Slovák Igor Macypura si svoju pozíciu oproti krátkemu programu vo voľnej jazde nevylepšil a s osobným bodovým maximom 174,94 bodu obsadil konečné 21. miesto.

"Stephane predo mnou odjazdil výborný voľný program a priznám sa, trochu ma to znervóznilo. Dnešnú časť súťaže som nechcel vyhrať za každú cenu, chcel som len odjazdiť čistý program a vybojovať si majstrovský titul. Bolo to náročné, cítim sa veľmi unavený. Keďže som mal toho dosť, zaradil som do kombinácie len dva trojité tulupy. Na budúci rok budem ešte lepší. Tento triumf venujem svojej mame. Celý tím okolo mňa pracoval veľmi tvrdo," povedal divákom v hale v Tokiu Joubert, ktorý pridal premiérové svetové zlato k doterajším dvom európskym titulom.

Joubert sa stal po Alainovi Gilettim (1960) a Alainovi Calmetovi (1965) iba tretím Francúzom, ktorý získal titul majstra sveta v súťaži mužov. Krasokorčuľovanie v krajine galského kohúta čakalo na zlato z MS od roku 2000, keď sa v Nice presadil tanečný pár Maria Anissinová, Gwendal Peizerat. Joubert vstupoval do voľnej jazdy s takmer štvorbodovým náskokom pred Kanaďanom Jeffreyom Buttlom a deväťbodovým pred Japoncom Takahašim. Vo svojej jazde vsadil na istotu, išiel takticky a aj keď nepredviedol skvelý výkon, na titul mu to stačilo. Vo svojom štvrtkovom programe na mix hudby od skupín Appocalyptica a Metallica a soundtrack z filmu Romeo a Julia zaradil 22-ročný rodák z Poitiers zo štvoritých skokov na úvod len tulupa, potom namiesto kombinácie štvoritého a trojitého tulupa išiel na istotu a skočil iba dva trojité. Celkovo Joubert odskákal osem trojitých skokov. Za svoj výkon dostal tretiu najvyššiu známku dňa 157,21, čo mu v celkovom súčte dalo nové osobné maximum 240,85 bodu.

Lepšie voľné programy ako Joubert mali ďalší dvaja medailisti Takahaši a Lambiel. Japonec dvíhal svojich krajanov zo sedadiel výbornou jazdou. Najskôr sa síce pri štvoritom tulupe dotkol rukou ľadu, ale potom už osem trojitých skokov na hudbu Fantóm z Opery od Andrewa Lloyda Webera zvládol čisto a po kariérnom maxime 163,44 sa posunul z tretej pozície po krátkom programe najlepšou voľnou jazdou celkovo o jednu priečku vyššie. Lambielovi sa titul nepodarilo obhájiť. Nevyšiel mu podľa predstáv krátky program, po ktorom bol až šiesty. Nadšeným výkonom sa vo štvrtok síce posunul o tri priečky vyššie, na vytúžené tretie zlato to však nestačilo. Výrazný posun o 5 miest urobil aj český vicemajster Európy Tomáš Verner, ktorý napokon obsadil 4. miesto. Voľnú jazdu úplne zbabral druhý po krátkom programe Jeffrey Buttle.

Slovák Igor Macypura zajazdil svoj štandard, aj keď sa nevyhol jednému pádu. Na soundtrack z filmu Skala bola jeho jazda technicky na výške, ale chýbal mu pôsobivejší umelecký dojem. Za svoj voľný program dostal Macypura po bodovej zrážke 22. najvyššiu známku (113,69), čo je jeho osobné maximum rovnako ako celkový súčet za 21. miesto 174,94. Svoj doterajší osobný i slovenský rekord vylepšil o vyše 15 bodov. Macypura 21. miestom dosiahol najlepšie umiestnenie Slováka na majstrovstvách sveta v ére samostatnosti.


Výsledky:


Muži - konečné poradie: 1. Brian Joubert (Fr.) 240,85, 2. Daisuke Takahaši (Jap.) 237,95, 3. Stephane Lambiel (Švajč.) 233,35, 4. Tomáš Verner (ČR) 226,25, 5. Evan Lysacek (USA) 222,18, 6. Jeffrey Buttle (Kan.) 214,96, 7. Nobunari Oda (Jap.) 209,94, 8. Johnny Weir (USA) 206,97,... 21. Igor Macypura (SR) 174,94.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.