Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Titul plával po Dunaji dole aj hore prúdom

Sportnet|Publikované 22. nov 2005 o 23:00

Bratislava Neuveriteľný jeden-jediný bod z vyše šesťsto zápasov počas štyroch kôl v Slovenskej dorasteneckej lige (SDL) v zápasení voľným štýlom

rozhodol o tohtoročnom víťazstve Lokomotívy Košice. Košičania si po záverečnom hvizde rozhodcov zapísali na svoje konto 230 bodov, ich najväčší rival z Bratislavy 229. Tretí skončili chlapci z Komárna, ktorí, hoci sa viac venujú klasickému štýlu zápasenia, zaznamenali 139 bodov a predčili špecialistov z Prievidze či Bánoviec nad Bebravou.

Záverečné dejstvo sa pre Košičanov na bratislavských žinenkách začalo veľmi dobre. Najprv sa jeden z ich najlepších borcov Richard Hudec vyrovnal nielen s kvalitným Bratislavčanom Ollém, no aj po niektorých verdiktoch rozhodcu s búrlivejším prostredím. Potom Marián Hutňan vo veľmi dôležitom a takticky výborne zvládnutom boji porazil o tri roky staršieho Matejova z Dunajplavby. No a keď Jakub Kačeňák vyhral nad ďalším Bratislavčanom Barthom a Martin Šimočko nad vyspelejším Bolchom z Prievidze, dokonca na lopatky, zdalo sa, že cesta k titulu sa pre Lokomotívu otvára dokorán. No potom prišli zlyhania skúsenejších. Najprv prekvapujúco prehral s Bánovčanom Ščevlíkom Patrik Koško, potom ho "napodobnil" aj Imrich Zrelák, a keď padli aj body po prehrách Korbu s Janegom z Bánoviec, no najmä po šokujúcom výkone Martina Židzika s o tri roky mladším Bratislavčanom Konečným, titul začal po Dunaji plávať hore prúdom naspäť do Bratislavy. Domáci zverenci i fanúšikovia trénerov Jozefa Gerbóca a Milana Urbánka zacítili šancu a dávali ju hlasno najavo. Na rad prišli finálové boje medzi Košičanmi a Bratislavčanmi. Keď mladý a chorobou zmietaný Matej Deák z Lokomotívy neodolal presile staršieho reprezentanta Dubu, hala Dunajplavby vrela. Rozhodoval posledný zápas nielen kola, ale celej súťaže. Pred ním priebežne viedla Dunajplavba o jeden bod. Na žinenku sa chystal finálový boj Mareka Okoša a Gabčíkovčana v službách Dunajplavby Bachmanna. Prvý útok vyšiel lepšie Bratislavčanovi. Okoš však zakontroloval a po ďalšom úspešnom ataku získal istotu. Druhú periódu už účastník tohtoročných Majstrovstiev Európy kadetov v albánskej Tirane zvládol ako "malý Boh" a definitívne rozhodol o titule. Prispel však k nemu každý borec Lokomotívy. No kým rozhodcovia prepočítali výsledky a oznámili definitívny verdikt, ubehla takmer polhodina. Nečudo, veď napokon o všetkom rozhodoval jediný bod. A potom už prepukol v šatni Košičanov ošiaľ a výbuchy perlivého sektu.

O dve-tri hodiny po vyhlásení výsledkov a pri návrate z Bratislavy však Košičanov šokoval telefonát trénera Dunajplavby Gerbóca, ktorý začal tvrdiť, že jeden z jeho zverencov mal skončiť na šiestom, a nie na siedmom, nebodovanom mieste. Vedel totiž, že pri rovnosti bodov by o víťazovi ligy rozhodoval počet víťazstiev v jednotlivých hmotnostných kategóriách počas celej súťaže. A v tomto ukazovateli boli Bratislavčania o tri body lepší ako Košice. Dunajplavba spochybnila výsledky a avizovala oficiálny protest na Slovenský zväz zápasenia. Rozhodca Marcel Miček si však stojí za svojím. "Človek je tvor omylný. No v tomto pán Gerbóc nemá pravdu. Výsledky som ešte počas soboty a nedele dôkladne preveril a žiadnu chybu som nenašiel. Svoje tvrdenie si obhájim pred kýmkoľvek," povedal Miček. "Myslím si, že zástupca Bratislavy a tréner Gerbóc celkom nezvládol situáciu, keď obvinil tabuľkára z podvodu a ubral Bratislave jeden bod. K tomuto obvineniu dospel po ukončení súťaže a po odchode všetkých klubov a rozhodcov z telocvične. Ak mu chýbal tento bod, mal si to overiť ešte počas súťaže alebo pred vyhlásením definitívnych výsledkov a na základe kontroly bodovacích lístkov, ako som to urobil ja pred oficiálnym vyhlásením výsledkov," povedal tréner Lokomotívy Miroslav Jedlička.

Družstvá v 4. kole SDL: 1. Bratislava 66 bodov, 2. Košice 60, 3. Komárno 32, 4. Bánovce n. B. 28, 5. Prievidza 10, 6. Trenčín 10, 7. Rim. Sobota 6.

Konečné poradie SDL 2005: 1. Lokomotíva Košice 230 bodov, 2. Dunajplavba Bratislava 229, 3. ZK Spartacus Komárno 139, 4. MZK Bánovce n.B. 84, 5. Baník Prievidza 69, 6. Lokomotíva Rim. Sobota 32, 7. Slávia Snina 29, 8. TJ Dukla Trenčín 24.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.