Nitra v poslednej tretine deklasovala Slovan a odvrátila postupový mečbal

Hokejisti HK Nitra. (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)
TASR|5. apr 2021 o 17:32 (aktualizované 5. apr 2021 o 22:00)

Poprad postúpil do semifinále.

DETVA. Hokejisti Popradu sa stali prvými semifinalistami Kaufland play off Tipsport extraligy 2020/2021.

V pondelkovom štvrtom štvrťfinálovom zápase zvíťazili na ľade Detvy 3:1 a v celej sérii triumfovali 4:0.

Poprad dominoval

Úvod prvej tretiny štvrtého štvrťfinálového zápasu patril domácim. V 7. minúte ušiel Popradčan Mashinter a Lazušinovi nedal šancu - 0:1. Potom mali výhodu presilovky aj domáci a Cox v nej po skrumáži poslal puk do siete - 1:1. Hosťom vrátil vedenie Haščák, keď namieril presne po strele zápästím od modrej čiary.

Do konca prvej tretiny sa hostia presadili ešte raz, keď Višnevskij vystrelil od modrej čiary a Zagrapan jemným tečom rozvlnil sieť. Po tomto góle vystriedal Lazušina v bránke domácich Petrík.

V druhej tretine mali najskôr veľké šance Popradčania. No nedokázali skórovať. Potom navyše boli trikrát v krátkom čase vylúčení. Detvania tak hrali tri presilovky po sebe a v jednom prípade aj o dvoch hráčov.

Vošvrda predviedol niekoľko dobrých zákrokov a v dvoch prípadoch ho zachránila žŕdka.

V tretej tretine to bol už viac boj, hokejovej kvality ubudlo, ale Poprad hral presne to, čo potreboval. Domáci hokejisti sa snažili aspoň skorigovať nepriaznivý stav.

Detve sa napokon napriek veľkej snahe nepodarilo streliť vytúžený gól ani v záverečnej presilovke, v sérii s Popradom napokon podľahli v najkratšom možnom čase.

Zápas Nitra - Slovan priniesol viacero bitiek

HK Nitra zvíťazila vo štvrtom štvrťfinálovom zápase nad HC Slovan Bratislava 8:2 a znížila stav série na 1:3. Po dvoch tretinách bolo skóre 2:2, v záverečnom dejstve inkasovali hostia poltucet.

Piaty duel je na programe vo štvrtok 8. apríla na bratislavskom ľade.

Úvodná tretina bola z pohľadu hokejovosti doteraz najlepšou v celej sérii. Skóre sa menilo až štyrikrát v priebehu piatich minút. V prvej dvadsaťminútovke zaujala ešte pästná výmena Vitáloša s Kundrikom, v ktorej mal jasne navrch obranca domácich.

V prostrednej časti mali jasnú prevahu Nitrania, ktorí však stroskotávali na výborne chytajúcom Parksovi. V 35. minúte neudržal nervy na uzde po faule od Ziga domáci Hrnka, ktorý následne čelil v bitke Maierovi.

Aj druhý súboj bez rukavíc zvládol lepšie hokejista Nitry, ktorý poslal Maiera na lopatky. Emócie sa vystupňovali aj po siréne, keď sa na ľade strhla hromadná mela, do ktorej sa zapojilo viacero hráčov.

Výsledkom potýčky bola presilovka Slovana. Paradoxne najväčšiu šancu mal domáci Minárik, ktorého v úniku vychytal Parks. O pár sekúnd už ale gólman Slovana kapituloval. Strelou zblízka ho prekonal druhým gólom v zápase Slovák a odštartoval gólový uragán Nitry.

Hostia rýchlostne nestíhali a domáci im v 46. minúte odskočili na dva góly zásluhou Holešinského a na 5:2 zvýšil strelou od modrej čiary Bodák, ktorý vyhnal z brány Parksa.

Ani Gudlevskis však nedokázal zastaviť rozbehnutú Nitru a inkasoval hneď dva góly z troch striel.

Šiesty gól Nitry strelil Kollár a siedmy pridal Hrnka. Na konečných 8:2 uzavrel Finlay a séria sa za stavu 3:1 pre Slovan sťahuje do Bratislavy.

Tipos extraliga - štvrťfinále play off

HC 07 Detva - HK Poprad 1:3 (1:3, 0:0, 0:0)

Góly: 8. Cox (Čacho, Rais) - 7. Mashinter (Mešár), 11. Haščák (Skokan), 15. Zagrapan (Višnevskij). Rozhodovali: Goga, Výleta - D. Konc ml., J. Konc ml., vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

/konečný stav série: 0:4, Poprad postúpil do semifinále/

Detva: HC 07 Detva: Lazušin (15. Petrík) - Rais, King, Rymsha, Gachulinec, Bača, F. Fekiač, Jendroľ, Turan - Cox, Čacho, Charbonneau - Askarov, Klíma, Lalík - Ľupták, Halama, Magdolen - Ščurko, V. Fekiač, Žilka

Poprad: Vošvrda - Drgoň, Brejčák, Višnevskij, Dalhuisen, Ulrych, Kramár, Hudec - Matúš Paločko, Skokan, Haščák - Tavi, Preisinger, Vandas - Livingston, Zagrapan, Handlovský - Mešár, Matej Paločko, Mashinter - Jevoš

HK Nitra - HC Slovan Bratislava 8:2 (2:2, 0:0, 6:0)

Góly: 4. Slovák (Bodák), 8. Fominych (Vitáloš, Bajtek), 43. Slovák (Bodák), 46. Holešinský, 54. Bodák (Slovák), 54. Kollár (Fominych), 56. Hrnka, 59. Finlay (Hrnka, Žitný) - 7. Matoušek (Gašpar, Zigo), 9. Maier (O'Donnell). Rozhodovali: Štefik, Müllner - Hercog, Valo, vylúčení: 13:18 na 2 min, navyše: Vitáloš, Hrnka (obaja Nitra) 10 min za zhodenie rukavíc, Maier, Kundrik (obaja Slovan) 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

/stav série 1:3 pre Slovan Bratislava/

Nitra: Cowley - Mezei, Bodák, Švarný, Š. Nemec, Ege, Pupák, Vitáloš - Tvrdoň, Slovák, Holešinský - Finlay, Hrnka, Žitný - Bajtek, Kollár, Fominych - Šiška, Šťastný, Minárik - Drábek

Slovan: Parks (54. Gudlevskis) - Meszároš, Štajnoch, Sersen, Ališauskas, Maier, Brodzinski, Valach - Gašpar, Harris, Buček - Šišovský, Kytnár, O'Donnell - Rapáč, Zigo, Matoušek - Kundrik, Bortňák, Lukošík - Jendek

Hlasy po zápase

Dušan Milo, asistent trénera Nitry: "Sme radi, že sme vyhrali a že sme nadviazali na včerajšiu poslednú tretinu. Všetkým chalanom musím poďakovať. Podali stopercentný výkon a dali do toho všetko a bolo to vidieť. Myslím, že sme boli dnes aktívnejší a konečne sme premenili aj nejaké šanci a dali góly."

Róbert Döme, tréner Slovana: "Chceli sme do zápasu vstúpiť inak ako sme vstúpili. Tretia tretina nám nevyšla. Musíme čo najrýchlejšie na tento zápas zabudnúť, ja osobne som už zabudol. Pripravujeme sa na domáci zápas."