Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Tínedžeri lákajú divákov a sú blízko k medailám

(Autor: TASR)
Pavol Spál|12. máj 2013 o 22:32

Slovenskí futbalisti do sedemnásť rokov si vybojovali postup medzi štyri najlepšie tímy v Európe.

BRATISLAVA. V Žiline ich viackrát vytlieskal takmer zaplnený štadión. Nečudo. V kategórii do sedemnásť rokov nezažilo Slovensko väčší úspech.

Mladíci pod vedením trénera Ladislava Pecka na ME vyhrali svoju skupinu a postúpili medzi najlepšiu štvoricu.

„Vôbec sme si nepredstavovali, že celý štadión bude skandovať Slovensko do toho. Diváci sú náš povestný dvanásty hráč. Máme sedemnásť rokov a chodí sa na nás pozerať osemtisíc ľudí, čo na to povedať?,“ vravel nadšený útočník Lukáš Čmelík.

Už predtým si mladíci zaručili i postup na svetový šampionát v Spojených arabských emirátoch.

„Je to pre nás milé prekvapenie. Za dva roky sme nevyhrali žiaden turnaj, až teraz. Som nadšený. Musím chlapcov pochváliť, že vydržali v takom tempe hrať tri stretnutia,“ tvrdil Pecko.

Jeho tím na turnaji zatiaľ nenašiel premožiteľa. Zdolal Rakúsko (1:0), remizoval so Švajčiarskom (2:2) a v poslednom súboji i so Švédmi (0:0).

Ak Slováci v utorok (o 16.00 h, vysiela Eurosport) zdolajú Talianov, postarajú sa o najväčší úspech juniorského futbalu v ére samostatnosti. V roku 2002 Slováci do 19 rokov získali na ME bronz.

„Vždy chceme niečo viac. Postúpili sme do semifinále a teraz ideme na zlato. Máme príležitosť stať sa majstrami Európy, čo sa nám možno už nikdy nepodarí. Chceme to dokázať,“ dodal Čmelík.

Stavia i na publikum

„Nebude ľahké dať tím proti Taliansku fyzicky dohromady. Doteraz sme nehrali trikrát po sebe také náročné zápasy s takýmto prístupom a výsledkami. Možno budeme mať menej energie. Musíme staviť i na podporu publika,“ dodal Pecko.

Našim tínedžerom môžu závidieť ligoví hráči i naša seniorská reprezentácia vedená Hamšíkom či Škrtelom. Stredajší zápas mladíkov proti Švajčiarom v Žiline sledovalo 8327 divákov, čo je rekordná návšteva na slovenských trávnikoch v tejto sezóne.

Proti Švédom ich prišlo tiež takmer osemtisíc. Aj keď zrejme i preto, že vstupné bolo iba euro. Semifinále i finále bude stáť dve.

Ťažia z dobrej obrany

Slováci ťažia hlavne z precíznej disciplíny, a veľmi dobre bránia. Inkasovali iba dvakrát – od Švajčiarov. Strelecky sa najviac darí Martinovi Slaninkovi, ktorý dal dva z troch gólov Slovákov. Pritom vo všetkých zápasoch naskakoval do hry ako náhradník.

Na rozdiel od svojich rovesníkov z ostatných krajín Slováci nepoznali situácie pod tlakom ani radosť z postupu na šampionát, ktorá tím zocelí.

Na turnaj sa dostali ako usporiadatelia. Predviedli však, že nie sú iba do počtu. Nezľakli sa tlaku domáceho prostredia, naopak. Vyťažili z početnej kulisy.

Mimochodom, na ME chýbajú veľmoci ako Španielsko, Nemecko, Holandsko či Anglicko – na turnaj sa neprebojovali.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články