Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Timotej Zuzula hľadá úsmev, ale vieru nestráca

Veronika lyžuje rýchlo. Má objektívne predpoklady vyhrávať vo Svetovom pohári. Zatiaľ nám nezapasovala mozaika všetkých okolností. Musíme sa znovu nadýchnuť a ostať trpezliví. Timotej Zuzula,otec a tréner lyžiarky Veroniky (Autor: SITA AP)
Vojtech Jurkovič|Publikované 20. feb 2009 o 22:00

Zuzulovcom sa sezóna predčasne skončila. Po operácii už začala Veronika v posilňovni prípravu na novú sezónu.

Veronika Zuzulová začína po operácii kolena opatrne trénovať v posilňovni. Ak pôjde rehabilitácia optimálne, koncom marca by sa mohla postaviť na lyže. Nič to však nemení na tom, že táto sezóna je pre ňu minulosťou. Chystá sa už na budúcu, olympijskú.

BRATISLAVA. Otec a tréner Timotej Zuzula dodnes stále sotva vylúdi úsmev. Trápi sa, zmieta v pocitoch zodpovednosti za nevydarenú sezónu. „Veronika lyžovala rýchlo. Nepochybne mala výkonnostnú kapacitu na vytúžené prvé víťazstvo vo Svetovom pohári. Základom bola kvalitná letná príprava na snehu v Argentíne."

Najhorším zážitkom preňho bol hneď prvý slalom vo fínskom Levi. Pri tréningovej jazde jeho dcéra vyletela z trate a prerazila ochrannú sieť. Na štart nastúpila napriek bolesti, ktorej posunutý prah dobre pozná. Piate miesto v Levi ostalo nakoniec jej najlepším výsledkom sezóny. „Možno sme nemali ísť do Ameriky. Vtedy nebolo veľa priestoru na zvažovanie, letenky boli zabukované, pobyt zabezpečený. Diagnózu, že rebro je zlomené, sme sa dozvedeli až v Aspene," vraví Zuzula.

Namiesto vrcholu operácia

Na začiatku sezóny rebro, v decembri načaté koleno, potom smoliarske pády. Najviac mrzel fatálny špicar 4. januára v Záhrebe tesne pred cieľom. V druhom kole mala rozbehnutý čas na víťazstvo. Vrchol sezóny sa nekonal. V čase slalomu na majstrovstvách sveta vo Val d' Isere ju uspali na operačnom stole a artroskopiou vyčistili chrupavku v kolene. „Vzpružilo nás konštatovanie chirurga pána Mikušku, že v kĺbe nie sú žiadne degeneratívne zmeny. Dôkaz, že sme zaťaženie v príprave dávkovali citlivo a vyvážene regenerovali," pokračuje Zuzula.

Veronika pred touto sezónou fyzicky spevnela. Agresívne preparované svahy si to vyžadujú, ak chce byť aj rýchla. Okrem toho po siedmich rokoch menila značku lyží. „Problémom sezóny sa ukázala aj voľba materiálu. S tým sa borili viacerí skúsení pretekári. Vo Val d' Isere sa striedal agresívny sneh s čistým ľadom, na ktorom bol miestami nafúkaný sneh, čo pripravil nepredvídateľné zmeny."

Veronika mala dostatok lyží, na sústredení v Courcheveli tesne pred šampionátom cítila dobrú formu. „Zostávalo už len rozhodnúť sa pre ten správny pár, najvhodnejší pre konkrétne podmienky. Výsledný špecifický pocit v lyžovaní je dosť komplikovaná vec," hovorí Zuzula.

Silný ročník 1984

Američanka Lindsey Vonnová i Nemka Rieschová išli slalom na lyžiach mužskej dĺžky (165 cm, ženy majú minimálnu dĺžku o desať menej). Obe sú vyššie, fyzicky disponované. Lindsey v slalome riskla a vypadla, Rieschová sa dočkala zlata po trpezlivejšej jazde. Obe špičkové lyžiarky Veronika dlho pozná, všetky tri prišli na svet v zjazdársky silnom ročníku 1984. Na tradičných žiackych pretekoch v talianskom Topoline pred deviatimi rokmi vyhrala Vonnová slalom pred Zuzulovou. Veronika tam vyhrala obrák.

Dôležitý rozdiel pretrváva v tom, že Američanka i Nemka systematicky pokračovali v silných tímoch, kde výpadok jednej hravo zahladia ďalšie tri z tímu. Veronika robí body vo Svetovom pohári už osem rokov ako jediná naša lyžiarka. Až v tejto sezóne zabodoval Jaroslav Babušiak devätnástym miestom v superkombinácii. Podľa Zuzulu by bolo psychicky výhodnejšie keby Slovensko malo tri zjazdárky v prvej tridsiatke.

Aj zahraniční odborníci na Zuzulovej dávnejšie oceňujú skĺbenie talentu, techniky i elegancie jazdy v oblúku. Tréner nevidí dôvod meniť techniku. „Ideálna stopa medzi bránkami je iba jedna. Ide o to, aby sa lyžiar čo najmenej od nej odkláňal v najväčšej možnej rýchlosti."

Grange je harmónia

Slalomársku techniku má podľa Zuzulu najlepšie zvládnutú Francúz Jean Baptiste Grange: „Má dokonale harmonizované striedanie svalového napätia a uvoľnenia v oblúkoch. Veľmi dobre sa naňho pozerá, nikdy ho nevidno v kŕči. V obrovskom slalome si podobne počína Talian Massimiliano Blardone."

Minitím Zuzulovcov s fyzioterapeutom Jozefom Kunyim, servismanom Vladimírom Kovárom a manažérom Róbertom Magátom je prototypom mimosystémového prieniku postavenom na rodičovskom fanatizme. Bývalý rebel nežičlivých pomerov Zuzula už dávnejšie vychladol. „Lyžovanie patrí k najmasovejším športom na svete. Venujú sa mu kompletné rodiny, špičkové preteky majú obrovskú sledovanosť. Bolo by skvelé, keby sa na Slovensko podarilo dostať preteky Svetového pohára. Aj Veronika potom roky márne túži." Hlbšie však vec riešiť nemieni, sú na to kompetentní ľudia, ktorí sedia v komisiách medzinárodnej federácie.

Čakanie musí pokračovať

Otec Zuzula by druhýkrát nevstúpil do tej istej rieky. „Ak by som sa mal prehrýzať takými istými pomermi, ako sme prežili s Veronikou od jej lyžiarskeho detstva, na to by som už asi nemal sily a nervy."

Dlhé zimy vyplnené vláčením štyridsaťkilového balíka kĺbových žrdí na pleci a vŕtačkou vo voľnej ruke ho stále bavia. „Vnímam to ako normálnu súčasť trénerskej roboty. Nesťažujem si. Nad vodou ma drží viera i objektívne merania, že Verona má na to, aby vyhrávala vo Svetovom pohári. Chce to znovu sa nadýchnuť proti osudu, ktorý nás tvrdo skúša. Kým nám sadne mozaika všetkých okolností."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články