Utorok, 20. apríla, 2021Meniny má Marcel

Tenistov čaká v Davisovom pohári Rakúsko

Dominik Hrbatý bude už v Rakúsku reprezentácii chýbať. (Autor: TASR)
TASR|23. sep 2009 o 13:10

Slovenskí tenisti sa v 2. kole 1. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára predstavia v Rakúsku.

ŽENEVA. Rozhodol o tom stredajší žreb vo švajčiarskom sídle BNP Paribas v Ženeve.

Slováci budú mať ako jediný nenasadený tím v 1. kole voľný žreb, v dueli o postup do baráže o svetovú skupinu však narazia na najvyššie nasadené družstvo. Duel medzi Rakúskom a Slovenskom sa bude hrať 5.-7. marca alebo 7.-9. mája.

Slováci nastúpia v Rakúsku už bez dlhoročného lídra tímu Dominika Hrbatého, ktorý v nedeľu po 14 rokoch ukončil daviscupovú kariéru. "Rakúšanov dobre poznáme, bude to veľmi ťažký súper. Jürgen Melzer i Stefan Koubek sú kvalitnými hráčmi, navyše Rakúšania majú aj výbornú štvorhru.

Skôr som počítal s tým a bol som nachystaný, že nastúpime hneď v 1. kole proti niektorému z nenasadených tímov. Takto hráme síce až v druhom kole, no proti papierovo najsilnejšiemu z nasadených," povedal pre TASR nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloš Mečíř.

Slováci nemali šťastie na žreb

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška si ťažkal, že Mečířovci opäť nemali šťastie na žreb. "Vlani sme dostali Talianov, teraz opäť hlavných favoritov 1. skupiny euroafrickej zóny. Melzer je hráčom svetovej extratriedy. Bude záležať, či ako tímová dvojka nastúpi Daniel Köllerer, ktorý v Chile nehral, alebo Koubek, ten je približne na úrovni našich talentovaných hráčov Lukáša Lacka a Martina Kližana. Podľa mňa môže rozhodnúť štvorhra, kde majú Rakúšania výborný pár Melzer, Julian Knowle. Pokiaľ ide o povrch, myslím si, že sa domáci rozhodnú skôr pre hard," povedal Moška.

Žreb príliš nepotešil ani slovenského deblového špecialistu Michala Mertiňáka. "Je to jeden z najhorších súperov, akého sme mohli dostať. Rakúšania majú vo svojom strede dostatok kvalitných hráčov a ak chceme uspieť, bude musieť hrať na 200 percent...," povedal Mertiňák, ktorý momentálne účinkuje na turnaji ATP v Bukurešti. Optimistickejšie vyznievajú slová ďalšieho výborného slovenského deblistu Filipa Poláška - slovenského Tenistu roka 2008.

Rakúšania sú doma silní

"Rakúšania patria určite k tým silnejším tímom a navyše budú hrať doma. Ja však verím, že pri dobrých výkonoch a troche šťastia získame potrebné tri body a postúpime do septembrovej baráže o svetovú skupinu."

Slovenskí tenisti si počas víkendu udržali príslušnosť v 1. skupine euroafrickej zóny, keď v bratislavskom NTC deklasovali Macedónsko 5:0. Rakúšania po prvý raz od roku 2003 zostúpili zo svetovej skupiny do regionálnej zóny. Na antuke v čílskej Rancague prehrali až po tuhom boji 2:3. V daviscupovej histórii pôjde o druhý vzájomný súboj oboch krajín, v roku 2000 v 1. kole svetovej skupiny vyhrali Slováci v bratislavskej Inchebe 3:2. Rakúšania majú v prvej šesťdesiatke svetového rebríčka ATP momentálne dvoch hráčov. Melzer je 39., Köllererovi patrí 57. priečka. Koubek figuruje na 128. mieste, v druhej stovke sú ešte Andreas Haider-Mauer (183.) a Martin Fischer (195.).

Rakúsky kapitán spokojný so žrebom

Kapitán rakúskej reprezentácie tenistov Gilbert Schaller je spokojný s výsledkom stredajšieho ženevského žrebu I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2010. Semifinalisti ročníka 1990, teraz v rámci skupiny nasadení ako prví, privítajú v rozhodujúcom 2. kole 7. - 9. mája Slovákov. Oba tímy majú v marcovom 1. kole voľno.

"S týmto výsledkom žrebu sa dá žiť. Slováci sa veľmi dobre cítia na rýchlom povrchu, takže je voľba antuky pravdepodobnejšou možnosťou," cituje portál Die Presse Schallera a pripomína, že šéf družstva si síce želal zápas pred vlastným publikom, ale preferovanými protivníkmi boli Bielorusko či Juhoafrická republika.

Schaller nesedel na lavičke počas jediného doterajšieho daviscupového duelu týchto krajín v 1. kole svetovej skupiny 2000 v bratislavskej Inchebe. Hostí pri ich vtedajšej prehre 2:3 (po sobote 0:3) viedol Günter Bresnik. Na dvojhry nastúpili Stefan Koubek a Markus Hipfl a vo štvorhre Julian Knowle a Alexander Peya.

žreb I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára

1. kolo: (5.-7. marca): Rakúsko voľný žreb, SLOVENSKO voľný žreb, Holandsko - voľný žreb, Taliansko - Bielorusko, Poľsko - Fínsko, JAR voľný žreb, Ukrajina - Lotyšsko, Rumunsko voľný žreb

2. kolo: (7.-9. mája): Rakúsko - SLOVENSKO, Holandsko - víťaz Taliansko/Bielorusko, víťaz Fínsko/Poľsko - JAR, víťaz Ukrajina/Lotyšsko - Rumunsko

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články