Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Tenistky vykúpila nečakaná hráčka s netradičným štýlom

Jana Čepelová má výborný pohyb a šikovnú ruku. (Autor: SITA)
Tomáš Prokop|11. feb 2013 o 14:57

Cibulkovej kŕče v Srbsku súviseli pravdepodobne s veľkým úbytkom minerálov, čo jej spôsobila prekonaná črevná viróza.

Daniela Hantuchová príkladne využila v Srbsku skúsenosti. Zodpovednosti sa nezľakla aj mladá Jana Čepelová.

BRATISLAVA. Slovenské tenistky v Srbsku potvrdili, že máme právom štyri hráčky v stovke rebríčka. Postupom do semifinále Pohára federácie sa priblížil k najlepším historickým výsledkom.

Najmä Daniela Hantuchová ukázala, že aj v pätnástej profesionálnej sezóne môže tímu stále pomôcť.

„Daniela ukázala, že aj dvadsať miest medzi ňou a Jovanovskou ešte nič neznamená. V konečnom dôsledku je stále lepšia hráčka. Predsa len už bude mať tridsať rokov a dennodenne obhajovať na turnajoch body proti mladším hráčkam je o to ťažšie. Určite sú jej kvality stále vysoké a pravdepodobne neodrážajú jej rebríčkové postavenie,“ povedala SME bývalá kapitánka fedcupového tímu Radka Zrubáková.

Hantuchová dokonca klesla po víkende až na 75. miesto v rebríčku WTA. Výkony z víkendu však môžu byť pre ňu povzbudením po nevydarenom začiatku roka. „Daniela dokáže ťažiť zo svojich silných stránok. V rozhodujúcich chvíľach hrá rozvážne. To je práve to, čo je v tímovej súťaži najdôležitejšie.“

Čepelovú ešte nepoznajú

Hantuchovú skvele doplnila v Srbsku mladá Jana Čepelová. Zdolala skúsenejšiu súperku, ktorá je takmer o päťdesiat miest vyššie v rebríčku a získala kľúčový bod.

„Kapitán Matej Lipták ma aj prekvapil aj neprekvapil. Samozrejme, že niektorí ľudia sa pýtajú prečo nehrala Magda Rybáriková, keď je našou dvojkou. Faktom však je, že je veľmi nevyspytateľná. Janka je mladá, derie sa dopredu a súperky ju ešte nemajú prečítanú,“ dodala Zrubáková.

Čepelová hrá podľa nej netypický tenis, keď sa snaží meniť rytmus a nepraktizuje len silovú hru.

„Hrá na dnešnú dobu neštandardne. Snaží sa o kraťasy, viac strieda údery a mení rytmus hry. Nie je to také typické bum bum. Jej najväčšou prednosťou je pohyb. Síce na to nevyzerá, ale je veľmi rýchla. Vie dobehnúť veľa lôpt a ešte s nimi vie niečo spraviť, lebo má šikovnú ruku.“

Dôležitým momentom víkendu bolo aj zranenie Dominiky Cibulkovej. Kŕče jej nedovolili dohrať výborne rozohraný zápas. Nečakaná situácia prekvapila aj telovýchovného lekára Pavla Maloviča.

„Jej problémy mohli spôsobiť tri veci. Prvou by boli klimatické podmienky, ale tie boli v Srbsku normálne, čiže sa to vylučuje. Druhým je povrch, ktorý ak je príliš tvrdý, tak otrasy môžu spôsobiť dráždivosť svalov, čo vyúsťuje až do bolesti. Tiež tam môže byť nevyriešený problém s chrbticou,“ povedal SME primár Kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice Bratislava.

cibulkova_krce_res.jpg

Kŕče z dehydratácie

Malovič za najpravdepodobnejší dôvod považuje dehydratáciu spôsobenú črevnou virózou, ktorú Slovenka prekonala pred víkendom.

„Cibulková nehrá ľahko, pri úderoch ťažko pracuje. Je to vidieť aj na tom ako ma postavenú muskulatúru. Jej kŕče mohli súvisieť so žalúdočnými problémami a úbytkom minerálov z tela. Otázkou je ako dlho tie problémy trvali.“

Malovič Cibulkovej situácii prirovnal k problémom futbalistov pri dlhých predĺženiach.

„Zažil som podobnú situáciu, ale nikdy nie na ihrisku v takomto ťažkom stave. Všetko súvisí aj s pitným režimom. Stačí si spomenúť na Dominika Hrbatého, ktorý hral obdeň ťažké dlhé zápasy v Melbourne za extrémnych podmienok. Isté je, že Dominika nemohla pokračovať, to je v poriadku, že ju už kapitán nepostavil. Tréner by nikdy nemal postaviť zraneného hráča, za žiadnych okolností.“

Súvisiace články