Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Tenistka Vajdová: Djokovičovi som trochu závidela

Marián Vajda s dcérou Natáliou po víťaznom zápase. (Autor: FOTO – DUŠAN BARBUŠ)
Ondrej Gajdoš|Publikované 15. júl 2014 o 19:39

Natália Vajdová v máji zmaturovala, môže sa už naplno venovať tenisu. Do konca roka chce byť v päťstovke a potom ísť v rebríčku čoraz vyššie.

BRATISLAVA. O čo menej sa tenisový tréner Marián Vajda venuje tohto roku svetovej jednotke Novakovi Djokovičovi, o to viac pozornosti dáva na kurte svojej mladšej dcére Natálii.

„Vždy som túžila, aby ma trénoval otec. Trochu som Novakovi aj závidela,“ priznala 851. hráčka rebríčka WTA. „Teraz som šťastná a tenis ma baví ako nikdy predtým. Cítim, že sa zlepšujem každým dňom.“

Djokoviča vníma ako brata

Natália Vajdová bola ako jedenásťročná na jar 2006 v Paríži priamou svedkyňou prvého stretnutia jej otca s Djokovičom, srbský tenista bol vtedy na 40. mieste rebríčka. Spomína si, že najprv sa dohodli na trojmesačnej skúšobnej lehote.

Po piatich rokoch ho slovenský tréner dostal na svetový trón, spolu vybojovali šesť grandslamových titulov.

„Úžasné, čo všetko dosiahli. A ako si rozumejú. Vytvorili si rodinnú pohodu a ja zakaždým, keď stretnem Novaka, mám pocit, že som s bratom,“ povedala trénerova dcéra.

„Otec sa tejto práci oddal celý. Väčšinu roka strávil na cestách v zahraničí, trochu nám chýbal. Držali sme mu palce, aby dosiahol svoje ciele. Minulý rok už začal pripravovať Novaka na to, že by chcel byť viac doma na Slovensku. Nenaliehali sme naňho, on sám to tak cítil.“

Tohto roku sa stal hlavným trénerom Djokoviča Nemec Boris Becker. Vajda ako druhý kouč dostal za úlohu sprevádzať ho na štyroch turnajoch, no nakoniec ich predsa len bude viac.

„Nedávny Wimbledon prežil otec pri televíznej obrazovke. Prekvapilo ma, že aj kritické chvíle finálovej bitky Djokoviča s Federerom zvládol úplne pokojne,“ opísala Natália siedmy grandslamový triumf srbského hráča.

„Pred každým zápasom mali s Beckerom dlhý rozhovor a do detailov rozoberali hru súperov. S Borisom vychádzajú veľmi dobre.“

Minulý týždeň bol Marián Vajda s manželkou Ingridou na Djokovičovej svadbe.

Dobrý otec, prísny tréner

Natália Vajdová odohrala v tejto sezóne v prvých piatich mesiacoch iba päť turnajov najnižšej kategórie ITF.

„V máji som maturovala na športovom gymnáziu, všetko muselo ísť bokom. Teraz sa už naplno môžem venovať tenisu. Do konca roka by som sa chcela posunúť do prvej päťstovky a potom ísť vyššie,“ prezradila svoje plány.

V júni hrala Natália na turnajoch v zahraničí každý týždeň. Najprv v Maďarsku, potom v Taliansku a nakoniec v Poľsku. Sprevádzal ju otec, čo na desaťtisícovom turnaji v Ríme vyvolalo značnú pozornosť a nestačil rozdávať podpisy.

„Otec je na tréningu prísny, veľa odo mňa vyžaduje. Neprotestujem, lebo viem, že len tak môžem v tenise napredovať,“ priblížila spoluprácu.

„Najviac ho vie nahnevať, keď mi nejdú nohy a som pomalá. Rezervy mám aj v úderoch, v koncentrácii. Dostávam rady, ako treba vykrývať kurt, ako si všímať súperku. Ale najdôležitejšia zo všetkého je psychická podpora. Že mám pri sebe otca, ktorý je pre mňa najlepším trénerom na svete.“

Natália Vajdová

  • Je na 851. mieste v rebríčku WTA a 18. hráčkou Slovenska.
  • Hrá turnaje najnižšej kategórie ITF s dotáciou 10-tisíc a 25-tisíc dolárov.
  • Doteraz najväčším úspechom je vlaňajšie finále na desaťtisícke v Manchestri.
  • Tenisu sa venuje aj o šesť rokov staršia sestra Nikola (741.), najvyššie bola na 474. mieste WTA v lete 2008.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články