Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Tenisti sa pri sporných loptách môžu brániť

Sportnet|Publikované 7. mar 2006 o 00:00

Ak sú presvedčení, že loptička bola v aute, môžu v každom sete dva razy požiadať o záznamAk sa na nadchádzajúcom tenisovom turnaji mužov a žien v Miami (od 22. marca) bude cítiť hráč poškodený verdiktom rozhodcov, nemusí zúfať a zmierovať sa so strateným

fiftínom či celým gemom. Môže požiadať o preskúmanie rozhodnutia prostredníctvom digitalizovaného záznamu. V každom sete dva razy.

"Ak bude mať pravdu a pôvodný verdikt nebol správny, tak mu obe možnosti protestu zostávajú do konca setu. V prípade, že sa mýlil, jednu stráca. Námietky z jedného setu sa však do ďalšieho prenášať nedajú. Ak set dospeje do tajbrejku, získajú obaja hráči ešte jedno odvolanie navyše," informovali včera riadiace orgány svetového tenisu mužov (ATP) i žien (WTA). Digitalizovaný model situácie potom prezrie rozhodca na vlastnom monitore, rovnaký obrázok bude odvysielaný na veľkoplošnej obrazovke na štadióne či v hale, ako aj v televíznom prenose.

Americký tenisový orgán (USTA) je prvý, čo s revolučnou zmenou v profesionálnom tenise súhlasil. Podľa rovnakých pravidiel by sa mal hrať aj tohtoročný grandslamový turnaj US Open. Otázkou zostáva len to, aký systém sa pri kontrole dopadu loptičky bude napokon využívať. Súčasné Jastrabie oko (Hawk Eyer) nie je konečnou verziou. Američania v najbližších dňoch vyrukujú s novým špecifickým systémom.

"Za dvadsať rokov, čo sa motám pri tenise, je to tá najúžasnejšia správa. Nielen pre nás hráčov, ale aj fanúšikov a televíznych divákov. Nová technológia vnesie do hry novú dimenziu," nadchýna sa Američan Andre Agassi. Aj jeho krajan James Blake sa novej zvesti potešil. "Dnes už loptičky lietajú tak rýchlo, že je pre rozhodcov občas nemožné postrehnúť, kam presne dopadli. S opakovaním sa ľudský omyl eliminuje na minimum. S tými námietkami to bude zábava i dráma zároveň," myslí si.

Francúzka Amelie Mauresmová: "Je dobré vedieť, že aj my hráči konečne máme systém, ako sa brániť proti nepresným verdiktom. A divákov čaká väčšia zábava." Podľa Johna McEnroea bude tenis ešte zaujímavejší. "Ak niekto sledoval moje komentáre k hre v minulosti, tak vie, že pre mňa je takéto pravidlo ako šité," vraví večný búrlivák. "Ako hráčka som o niečom takom vždy snívala," prezradila legenda svetového tenisu Pam Shriverová, ktorá dnes pôsobí ako televízna komentátorka.

Tešia sa aj majitelia televíznych staníc. "Diváci pred obrazovkami v každom športe milujú, keď si svoj pôvodný názor môžu potvrdiť v spomalenom zázname," tvrdí Tony Petitti, výkonný viceprezident spoločnosti CBS Sport. Podľa Jima Couriera to do hry vnesie nové možnosti taktizovania. "Sami budeme prekvapení, ako dobre čiaroví rozhodcovia na rozdiel od nás tenistov dopad loptičky vidia."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články